Mediateka kontra Dom Chemika. Nowoczesność kontra modernizm

Władze Puław zadecydowały o budowie nowoczesnej mediateki. Zazwyczaj byśmy przyklasnęli takiej inwestycji bez wahania. Tym razem pojawił się jednak problem, bo na działce już stoi modernistyczny Dom Chemika. Czy nowy budynek jest o tyle lepszy, że może zastąpić istniejący budynek? A może to po prostu brak szacunku wobec modernistycznego dziedzictwa? Zagłosujcie w naszej sondzie pod artykułem.

Mediateka

Projekt budynku  mediateki to dzieło pracowni Marka. Miasto ogłosiło już przetarg na jego budowę. Sam projekt nie budziłby zapewne większych sensacji. Bryła jest dość elegancka i na pewno nie przyniosłaby miastu wstydu. Wewnątrz ma znaleźć się dużo miejsca na zbiory - zarówno te tradycyjne, jak również w wersji cyfrowej, czytelnia, sala komputerowa oraz przestrzenie do organizowania wystaw, a także podziemny parking.

Wydawałoby się, że to historia z happy endem i nic tylko winszować miastu nowego obiektu. Ale pojawia się dość poważny problem. Budynek został zaplanowany na działce, na której znajduje się modernistyczny Dom Chemika. Zaplanowane prace to oficjalnie przebudowa istniejącego obiektu. W rzeczywistości, aby powstał nowy budynek, część starego trzeba będzie po prostu wyburzyć, a nowa forma daleka jest od pierwowzoru.

Dom Chemika

Historia Domu Chemika sięga lat 60. XX wieku, kiedy to Zakłady Azotowe w Puławach podjęły decyzję o budowie zakładowego domu kultury. Budowa trwała 16 lat, a nowy obiekt wbrew początkowym planom nie służył jedynie pracownikom zakładu. Został przekazany miastu i do dziś służy jako ogólnomiejski dom kultury.

Architektura Domu Chemika to modernistyczna bryła, o charakterystycznych dla okresu w którym powstawała elementach. Znajdziemy tu lekkie osłonowe ścianki o dużych przeszkleniach, wkomponowane tereny zielone z fontanną, mozaiki czy abstrakcyjne płaskorzeźby w podcieniach.

Trzeba przyznać, że dziś wygląda dość nieciekawie - tanie materiały szybko się zestarzały i pokryły brudem, przestrzeń wokół została opanowana przez samochody, a elewację upstrzyły dziś już wyblakłe szyldy z kolejnych epok. pod ta nieciekawą patyną, kryje się ciekawy budynek, będący swoistym dziedzictwem minionych czasów. Na pewno przysłużyłby mu się gruntowny remont i dostosowanie do współczesnych potrzeb. Zastępowanie go nowym budynkiem wydaje się rozwiązaniem co najmniej mocno kontrowersyjnym, zwłaszcza w aspekcie, że nie jest to odosobniony przypadek znikania modernistycznej architektury z naszych miast. niedawno pisaliśmy m.in o planach na wyburzenie pawilonu Emilia w Warszawie (czytaj TUTAJ).

Walka o modernizm

W Puławach powstała grupa osób, która postanowiła sprzeciwić się planom zastąpienia istniejącego pawilonu Domu Chemika przez nowy budynek mediateki. We własnym zakresie opracowali wizualizacje pokazujące jak mógłby wyglądać odnowiony Dom Chemika, jeśliby usunąć z niego wszelkie prowizorki i naleciałości, które powstały przez lata użytkowania.

Grupa złożyła także wniosek o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków oraz zbiera podpisy pod petycją o ocalenie budynku.

Czy władze miasta dostrzegą, że chwalebna chęć poszerzenia oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta jednocześnie przyczyni się do zniszczenia cennego dziedzictwa kulturowego, które po wyremontowaniu mogłoby być powodem do dumy?

Kontakt do inicjatorów akcji ochrony budynku na profilu grupy na facebooku.

W naszej galerii prezentujemy zarówno wizualizację nowego obiektu, jak również archiwalne i współczesne zdjęcia Domu Chemika. Obejrzyjcie galerię i zagłosujcie w naszej sondzie jak powinna potoczyć się sprawa.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Mediateka kontra Dom Chemika
Więcej o:
Komentarze (22)
Mediateka kontra Dom Chemika. Nowoczesność kontra modernizm
Zaloguj się
 • Gość: Daniel

  Oceniono 22 razy 22

  Należy też wspomnieć o tym, że ogromna część Puławskiej moderny została po prostu przykryta styropianem i przebudowana na modłę lat 90. Dom Chemika jest jednym z ostatnich budynków, które oparły się remontom i wciąż prezentuje się stylowo i ze swoimi bogato wykończonymi wnętrzami jest jednym z nielicznych budynków, które można bez krępacji pokazywać kolejnym pokoleniom jako dobry przykład realizacji z tamtych lat.

 • hotei

  Oceniono 16 razy 16

  WOW! Fenomenalne wnętrza Domu Chemika. Najlepiej byłoby odremontować zachowując wiernie wszystkie rozwiązania, a tam gdzie można - zastosować lepsze materiały (wiadomo jak się budowało w PRL). Nowa Mediateka to przeciętniacka architektura, a Dom Chemika ma pazur i charakter.

 • Gość: klaps

  Oceniono 15 razy 15

  Dom Chemika jest nieporównanie lepszy. I architektonbicznie i funkcjonalnie i na poziomie detalu/ wykończenia - to jest po prostu bardzo wartościowy budynek.

 • aelskadner

  Oceniono 9 razy 9

  Dom Chemika bardzo przyjemny, byłem tam wiele lat temu na warsztatach jazzowych. Porządna architektura modernistyczna. Niestety w Puławach nigdy się takiej nie szanowało, mimo że PRL przy całej swojej siermiędze pozostawił trochę fajnych obiektów. Wpiszcie sobie w wyszukiwarce chociażby "Puławy hotel Izabella" i porównajcie obecny stan budynku do pierwotnego. Aż oczy bolą. Widać wyraźnie, że Puławy silnie pracują nad zniszczeniem swojego wizerunku miasta kultury. Czartoryski pewnie się w grobie teraz przewraca. No ale cóż począć, zchamienie estetyczne jest w dzisiejszej Polsce powszechne :-(

 • markowski222

  Oceniono 6 razy 6

  Dom Chemika z pewnością do sensownej rewitalizacji (bez styropianu). Dziwi fakt że dopiero teraz władze miasta zdały sobie sprawę z problemu. Można było ogłosić konkurs na rewitalizację Domu Chemika, połączonego z nowym pawilonem Mediateki. Dobrych przykładów nie brakuje.

 • Gość: Nep

  Oceniono 5 razy 5

  zgwałcili budynek.

 • Gość: zdenek smetana

  Oceniono 5 razy 5

  Dom Chemika, pomimo mizerii wykonawczej lat 80, jest o niebo lepszy i wystarczyłoby go po prostu wyremontować/ zmodernizować dla nowych potrzeb. A nowy obiekt jest słabiutki, bardzo ...

 • Gość: Krokodyl

  Oceniono 1 raz 1

  To, ze chca zburzyc Dom Chemika to juz duza tragedia, ale jak to mozliwe, ze projekt na budynek o takim budzecie i randze jest zlecany biurowi architektonicznemu bezposrednio, a nie w drodze konkursu...? Pulawy nie maja architekta miejskiego. Jego funkcje pelni inzynier sanitarny i to niestety widac. Brak wyobrazni i calosciowego spojzenia. To, co sie pod wzgledem architektonicznym w tym miescie dzieje, to tragedia.

 • Gość: v

  Oceniono 1 raz 1

  w Puławach na przestrzeni ostatnich 20 lat wybudowano wiele nowych budynków, WSZYSTKIE co do jednego paskudne albo budowane na oślep i bez pomysłu, w najlepszym razie - poniżej oczekiwań/niezgodne z wizualizacjami developerskimi (vide Galeria Zielona). Dość już śmiecenia architektonicznego w moim mieście!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX