Industrialne apartamenty w opuszczonej wieży kopalni w Bytomiu [WASZE PROJEKTY]

Ceglana wieża Szybu Krystyna w Bytomiu została wybudowana w 1928 roku. Dziś uznawana jest za jeden z siedmiu cudów architektury województwa śląskiego a od 2004 roku znajduje się także w rejestrze zabytków. Mimo to stoi opuszczona i popada w coraz większą ruinę. Czy jest szansa na jej uratowanie?

Próbę odpowiedzi na pytanie, co zrobić z historyczną wieżą podjęła się w swojej pracy magisterskiej Kinga Klietz, absolwentka Architektury Wnętrz w Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W swoim projekcie zaproponowała stworzenie w zabytkowej wieży wielofunkcyjnego obiektu z dominującymi funkcjami biznesowo-hotelowymi.

Wieża została podzielona w pionie na kolejne strefy. Na samym dole miałaby znaleźć się ogólnodostępna przestrzeń mieszcząca recepcję budynku, kawiarnię oraz część ekspozycyjną. Idąc wyżej trafiamy kolejno na część przeznaczoną na apartamenty i pokoje hotelowe, część wystawową, centrum SPA, salę wykładową, kuchnię oraz mieszczącą się na samej górze przestronną salę restauracyjną. Wszystkie kondygnacje zostały spięte nowym pionem komunikacyjnym.

Wszelkie decyzje projektowe zostały uprzedzone głęboką analizą kontekstu społeczno-gospodarczego. Po weryfikacji wielu współzależnych czynników koncepcja projektowa stała się klarowna: należało połączyć ze sobą funkcje komercyjno-publiczne, tak by zrewaloryzowany budynek przyciągał do siebie jak najszersze grono odbiorców, i który po czasie mógłby przynosić realne korzyści - zarówno inwestycyjne, jak i te w charakterze rozwoju regionalnego - mówi o swoim projekcie Kinga Klietz.

Ze względu na zabytkowy szyb oraz nienaruszalną konstrukcję dynamicznie zmieniającą się w zwężającej się na wyższych kondygnacjach wieży projektowanie trzeba było rozpocząć od znalezienia miejsca na pionową komunikację w budynku. Dopiero po ustaleniu optymalnego położenia pionu windowego oraz klatki schodowej możliwe było zaprojektowanie rzutów poszczególnych kondygnacji. Szczegółowemu opracowaniu zostały poddane trzy dolne poziomy.

Na parterze zostały ulokowane funkcje administracyjno-socjalne (recepcja, biuro kierownika, przestrzeń socjalna) oraz publiczne (hol wejściowy, ogólnodostępna kawiarnia, wystawa stała o historii szybu, toalety).

Pierwsze piętro jest w pełni zagospodarowane przez funkcje hotelowe. Znajdują się tu zarówno komfortowe pokoje, jak i bardziej przestrzenne apartamenty. Każde pomieszczenie różni się kształtem, ze względu na konieczność dostosowania się do masywnych elementów konstrukcyjnych budynku, jednak standard pozostaje ten sam. Słupy nie tylko determinują układ pomieszczeń, ale jednocześnie stanowią dominantę estetyczną i zostały w ascetycznych wnętrzach stanowczo wyeksponowane.

Na drugim piętrze również większość przestrzeni okupują pokoje i apartamenty, nieco różniące się układem od tych z poniższej kondygnacji, z uwagi na przesuwające się elementy konstrukcyjne. Na tym poziomie zostały zlokalizowane także dedykowane gościom biznesowym sale konferencyjne - duża, mieszcząca 18 osób i mniejsza na 10.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

Dziś podupadła wieża w projekcie znów zyskuje blask i szansę na zachowanie. Trafny wybór funkcji umożliwia zachowanie wieży w obecnej formie a jednocześnie jest na tyle atrakcyjny z punktu widzenia biznesowego, że miałby szanse na realizację z pozyskaniem zewnętrznych środków. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że trwająca od lat postępująca degradacja Szybu Krystyna w końcu zostanie przerwana i ktoś zdecyduje się uratować podupadający cud Śląska.

Projekt adaptacji Szybu Krystyna to:
Więcej o:
Komentarze (10)
Industrialne apartamenty w opuszczonej wieży kopalni w Bytomiu [WASZE PROJEKTY]
Zaloguj się
 • Gość: gość

  Oceniono 4 razy 4

  Pomysł doskonały, choć fakt - jak na obecne bytomskie realia wręcz wizjonerski. Projekt bardzo spójny, dopracowany w detalach. A jakość środowiska zapewne ta sama co w sąsiedniej inwestycji Armady Development, nie wspominając o całym osiedlu Szombierki. I jakoś nikt się tam nie rzuca o zakwaszenie gleby. I oby jak najwięcej młodych, wykształconych ludzi z takim właśnie kreatywnym podejściem do rzeczywistości, oni z pewnością nie będą musieli stresować się znikającymi miejscami pracy, bo będą je tworzyć. Trzymam kciuki!

 • Gość: klaps

  Oceniono 8 razy 2

  rewelacja. wizualizacje są szkicowe ale idea faktycznie MEGA

 • Gość: Bytomianin

  Oceniono 3 razy 1

  ta pani niema pojęcia o kontekście społeczno-gospodarczym Bytomia . W Bytomiu dziennie znika 2-3 miejsca pracy , w ciągu 25 lat wyemigrowało 1/4 ludności A nowe mieszkania za 3 tyś za m2 stoją puste

 • Gość: fifi

  0

  bardzo brzydko to wygląda, ale idea spoko.

 • jot-23

  Oceniono 8 razy 0

  Idealne miejsce do zamieszkania, ruiny po starym zakladzie przemyslowym. Najlepiej zamieszkac tam z dziecmi. Czy ktos badal te budynki i glebe wokol na wszelakie skazenia? czy to metale ciezkie czy inne toksyny? tak siem tylko pytam, bo na pewno wszystkie badania zostaly zrobione i te tereny sa nieskazitelnie czyste.

 • Gość: bry

  Oceniono 5 razy -1

  wyszło wizualnie tak sobie. Mega lokalizacja i warto coś zrobić w niej autorskiego, kreatywnego, a co tu mamy: oczywiste pomysły, jak z co drugiej strony o wnętrzach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX