Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie! [310 METRÓW]

red

W Warszawie ma powstać nowy wieżowiec, który pod względem całkowitej wysokości zdetronizuje nie tylko Pałac Kultury i Nauki, który jest ciągle najwyższym polskim wieżowcem, ale także londyński The Shard, który jest najwyższym budynkiem w całej Unii Europejskiej. Wiceprezydent miasta potwierdził wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla najwyższego polskiego budynku.

Władze Warszawy wydały decyzję o warunkach zabudowy dla nowego wieżowca na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła. Dziś na tej działce znajduje się jedynie dość zaniedbany parking. Już niebawem może tam stanąć najwyższy budynek nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

Decyzja zezwala na budowę budynku o całkowitej wysokości 310 metrów, przy czym duża będzie w tym zasługa aż 80 metrowej iglicy, która ma znaleźć się na dachu budynku. Taka wysokość będzie wymagała specjalnego opracowania, dzięki czemu ma szansę być ciekawie połączona z główną bryła obiektu. Sam budynek ma kaskadowo rosnąć od 180 do 230 metrów.

Tym samym pierwsze miejsce w UE osiągniemy tylko pod względem całkowitej wysokości (łącznie z iglicą). Jeśli będziemy Patrzeć na wysokość do dachu, to będzie to polski rekord i europejska czołówka.

Potwierdzam, wydaliśmy decyzję o warunkach zabudowy dla 310-metrowego budynku u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II. Przymierzaliśmy, jak ten budynek wpisze się w panoramę Canaletta, czyli sylwetkę centrum oglądaną z praskiego brzegi. Wieżowiec idealnie wpasowuje się pomiędzy Pałac Kultury, a dopuszczone w planie zagospodarowania okolic pałacu dwa 240-metrowe wieżowce przy Emilii Plater. Gdyby miał stanąć kawałek dalej na zachód, już trzeba by go skrócić do ok. 200 metrów, bo deformowałby sylwetkę śródmieścia - mówi wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Inwestorem, który chce wznieść nowy budynek jest słowacka firma HB Reavis, która na kupionej od PKP działce chce postawić łącznie trzy budynki rosnące w kierunku Jana Pawła II. Jakiś czas temu firma ogłosiła, że w sprawie projektu prowadzi rozmowy ze światowej sławy architektem Normanem Fosterem, który zaprojektował między innymi szklaną kopułę niemieckiego parlamentu czy, jak na razie jedyne swoje dzieło w Polsce, czyli warszawski Metropolitan w okolicach Placu Piłsudskiego.

Cały kompleks ma mieć kształty zapewniające dostęp do światła do mieszkalnych budynków po drugiej stronie ulicy chmielnej. Łącznie ma tu powstać ponad 100 tys. m kw. biur, z czego ok. 63 800 m kw. Pod kompleksem zaplanowany jest pięciokondygnacyjny podziemny parking.

Inwestor na razie nie pokazał projektu oraz nie zdradza informacji na temat planowanych terminów rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych. O wszelkich nowych faktach dotyczących planowanej budowy będziemy informować w naszym portalu na bieżąco.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie! [310 METRÓW]