[WARSZAWA] Rozpoczęła się budowa nowej cerkwi. Pierwsza taka budowa od ponad 100 lat

W Warszawie rozpoczęła się budowa nowej cerkwi. Od budowy poprzedniej upłynęło ponad 100 lat. Nowy obiekt powstający przy ulicy Puławskiej będzie inny od tego, co zazwyczaj kojarzy nam się z cerkwią - nie znajdziemy tu charakterystycznych cebulastych kopuł znanych ze stylu rusko-bizantyjskiego. Architektura nowej świątyni sięga do historii głębiej - forma została zainspirowana bizantyjską Hagią Spohią w Stambule - jednej z bardziej znanych i wspanialszych budowli powstałej jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Przy ulicy Puławskiej w Warszawie rozpoczęły się prace budowlane przy fundamentach nowej cerkwi według projektu pracowni APA Markowski Architekci. Architektura nowego gmachu przywodzi na myśl bizantyjskie świątynie z pierwszych wieków chrześcijaństwa i wywiedzione z nich greckie cerkwie o charakterystycznych spłaszczonych dachach i białych ścianach zewnętrznych.

Kubaturowo nowa cerkiew będzie stosunkowo niedużym obiektem. Rzut zamknie się w wymiarach 36,9 m i 30 m, a od posadzki do szczytu głównej kopuły jej wysokość wyniesie 21,6 m.

W architekturze cerkiewnej elementy budynku mają znaczenie symboliczne. Warszawska cerkiew będzie posiadała pięć kopuł. W takim układzie - środkowa i największa oznacza Chrystusa, cztery mniejsze, umieszczone w narożnikach budowli to symbole czterech ewangelistów.

Bryła budowli będzie odlaną z betonu skorupą. Główne wejście znajdzie się nie od ulicy Puławskiej, ale z drugiej strony, od zachodu. Jest to podyktowane tym, że w cerkwiach po wschodniej stronie stawia się ołtarz. Ta zasada obowiązywała kiedyś we wszystkich kościołach chrześcijańskich.Takie usytuowanie ma swoje dodatkowe plusy: kopuły będą z daleka widoczne z Puławskiej, a wnętrze świątyni nie będzie bezpośrednio narażone na hałas z ulicy - mówi autor projektu Andrzej Markowski.

Wnętrza nowej świątyni będą ozdobione mozaikami i malowidłami nawiązującymi do twórczości Jerzego Nowosielskiego.

Zagłosuj w naszej sondzie pod artykułem i odpowiedz czy Twoim zdaniem architektura nowej cerkwi to HIT czy KIT!

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

Projekt nowej warszawskiej cerkwi to:
Więcej o:
Komentarze (4)
[WARSZAWA] Rozpoczęła się budowa nowej cerkwi. Pierwsza taka budowa od ponad 100 lat
Zaloguj się
  • Gość: a

    Oceniono 4 razy 2

    Uważam, że bryła jest dużo lepsza niż wizualizacja. Nie jest to mistrzostwo (jak na swoją wielkość jest zbyt dużo nakładających się na siebie brył), ale jest mocno przyzwoita. Daleko jej do frontu świątyni w Białym Borze, ale w ujęciu całej bryły - moim zdaniem - jest lepsza.

  • Gość: Dynka

    0

    o. to będzie pierwsza realizacja Be IX Be:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX