Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - wieści z budowy [ZDJĘCIA]

W Michniowie w powiecie Skarżyskim powstaje Muzeum Martyrologii Wsi Polskich. kolejny, piąty już etap prac realizacyjnych. Projekt zakładał powstanie monolitycznej rzeźbiarskiej formy architektonicznej, którą wypełni multimedialna ekspozycja i która swoim kształtem oddawać będzie dramaturgię historycznych wydarzeń, jakich symbolem stał się Michniów. Otwarcie Mauzoleum planowane jest na przełom roku 2016 i 2017.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich to inwestycja Muzeum Wsi Kieleckiej, która powstaje dla upamiętnienia ofiar represji, jakim poddawano mieszkańców polskiej wsi w latach niemieckiej okupacji. Michniów – spacyfikowany 12 lipca 1943 roku – jest dziś symbolem wszystkich pacyfikacji wsi dokonanych podczas II wojny światowej. Na terenie, gdzie obecnie powstaje Mauzoleum przed laty stworzono symboliczne miejsce pamięci dedykowane tamtym tragicznym wydarzeniom: najpierw powstał zbiorowy grób ofiar (w 1945 roku), następnie rzeźba „Pieta Michniowska” oraz Dom Pamięci Narodowej.

Studio Nizio Design International w 2009 wygrało konkurs na projekt budynku Mauzoleum i zostało generalnym projektantem Mauzoleum, odpowiada też za projekt zagospodarowania terenu oraz projekty architektury i wnętrz. Po stronie pracowni leżało opracowywanie projektu zarówno w fazach koncepcyjnej i budowlanej, jak też wykonawczej oraz stały nadzór nad pracami od momentu rozpoczęcia aż do zakończenia realizacji. W 2011 roku projekt został nagrodzony European Property Award w kategorii Public Service Architecture.

Budynek ma charakterystyczną segmentową budowę. Jego tkankę przecinają pęknięcia, które dzielą bryłę na części zamknięte i otwarte. Forma ta jest wypadkową rzeźbiarskich inspiracji i myślenia o spójności projektowanej architektury z narracją historyczną. Podyktowała ją również konieczność dopasowania bryły do ukształtowania działki z 10-15 proc. spadkiem terenu.  Kolejne zamknięte i otwarte segmenty – pierwszych jest pięć, drugich sześć, poprowadzą zwiedzających przez ekspozycję pokazującą historię pacyfikacji, odsłaniając przed nimi poszczególne etapy i proces eskalacji represji. Równolegle do prowadzonej narracji budynek ulega deformacji i „wyniszczeniu”, które w symboliczny sposób oddaje destrukcję jaka się tu dokonała. W przerwach łączących kolejne segmenty zamknięte oraz w ścianach i dachu zamontowano przeszklenia.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Pierwszy etap prac na budowie Mauzoleum związany był z wykonaniem ogrodzenia działki, wykonaniem budynku technicznego oraz parkingu. Powstała wówczas także część ścieżek wiodących do mogiły. Druga faza prac polegała na wykonaniu części zagłębionej w trzeciej wybudowano fundament części otwartych,  czwarta dotychczas najtrudniejsza wiązała się ze wzniesieniem zasadniczych kubatur obiektu. Aktualnie realizowany jest etap piąty – budowane są dojścia od mogiły do budynku Mauzoleum.

Monolityczna konstrukcja obiektu zaprojektowana została w całości w technologii „białej wanny”. Żelbetowe pilastry wyprowadzone z płyty fundamentowej łączą się w kalenicy dachu. Na nich oparto zewnętrzną powłokę pełniącą zarazem rolę elewacji, jak też warstwy izolacyjnej. W ścianach i połaciach dachu projektanci „ukryli” takie elementy, jak kanały wentylacyjne, infrastrukturę teletechniczną oraz elektryczną. Projekt stworzony przez studio Mirosława Nizio zakładał, że na widocznych powierzchniach elementów żelbetowych, odtworzony zostanie strukturalny rysunek drewna. Efekt ten osiągnięto nakładając na powierzchnie – za pomocą odcisku z matrycy – specjalnej  cienkowarstwowej wyprawy do napraw konstrukcji żelbetowych. Taki odcisk zastosowano na połaciach dachowych, wewnętrznych ścianach i połaciach bocznych budynku.

Więcej o:
Komentarze (7)
Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - wieści z budowy [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • man-iks

  Oceniono 3 razy 3

  rewelacja :) fantastyczne bryły, ich kolejne odsłony,, zmiany....
  makabryła, paintcenter.... o jak kufa lubiimy sie popastwic:) pastwienie daje poczucie panowania nad pastwionym:) haters gona hate

  fajna rzecz.... choc juz nie jestem w stanie ocenic pomysłu z samym muzeum....
  pozdrawiam w mikolajki

 • Gość: charlatan

  Oceniono 1 raz 1

  To co B. Franklin wymyślił złego o Żydach w USA, niejaki Hitler udoskonalił i poszedł o krok dalej, w antagonizowaniu Ludzi przeciwko Żydom, a to co Hitler wymyślił, wprowadził potem w życie w Europie i na całym Świecie... W swoim MEIN KAMPF napisał że:.... Żyd w ogóle nie jest CZŁOWIEKIEM... I..... Ten IDIOTYCZNY pomysł, za dwanaście lat totalitarnych rządów Hitlera w Niemczech, kosztował życie nie tylko 20 milionów Niemców (przeważnie byli to Katole) ale także ponad 80 milionów Ludzi, z wszystkich innych Ludzi z prawie całego Świata. Więc zabraniam jako Polak światły KOMUKOLWIEK wypisywać farmazony w sprawie Żydów na tym FORUM. Żydzi to Ludzie bardzo mądrzy i im zazdroszczę inwencji w udoskonalaniu życia na Ziemi. TO ŻYDZI pierwsi wprowadzili KAPITALIZM Z LUDZKĄ TWARZĄ... Kapitalizm z katolicką mordą to ich podróbka.... Wszyscy którzy źle o Żydach pyskują na tym FORUM, to konfabulacje i dygresyjne dywagacje niezgodne z prawdą o Żydach prawdziwą naprawdę... Wybierzcie się do Jordanii, Syrii, Egiptu i IZRAELA i przyjrzyjcie się kim są tam Żydzi na tych nieurodzajnych ziemiach. Tylko w sklepach Izraela są plastykowe butelki z czystą wodą do picia… !.

 • Gość: bjk

  Oceniono 12 razy -2

  Muzeum czego??? To już na siłę się wymyśla muzea. Co tam będzie eksponowane? Stare widły? Co do samej architektury - trochę brutalna ale ma swój wydźwięk.

 • Gość: Nurek

  Oceniono 10 razy -4

  Ekstra jest to paintball center. It's time for fight!

 • Gość: TRUE

  Oceniono 9 razy -7

  PRZECIEZ TO SIE NADAJE NA MAKABRYŁE ROKU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX