[WROCŁAW] "Sedesowce" wreszcie wypiękniały! Pierwsze efekty remontu już widoczne

W środę zaczęły znikać rusztowania przy pierwszym z wrocławskich bloków popularnie zwanych "sedesowcami". Zniknęły wieloletnie remontowe zaniedbania, a odnowione elewacje są białe z delikatnymi akcentami jasnej szarości. Z zapyziałych i zaniedbanych reliktów przeszłości zmieniły się w elegancką modernistyczną awangardę.

Wrocławskie "Sedesowce" to popularna nazwa określająca osiedle modernistycznych bloków zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Na osiedlu powstało w sumie sześć 16-piętrowych bloków i trzy pawilony handlowo-usługowe. Od momentu kiedy zostały wybudowane minęło już prawie 50 lat i przez ten czas ani razu nie przeszły gruntownego remontu pokrywając się coraz większą warstwą kurzu i pyłu. Ciekawa modernistyczna forma została całkowicie zagłuszona przez brud, a budynki, które z całą pewnością zasługują na miano jednego z wrocławskich symboli, straszyły swoim niechlujnym wyglądem.

Na szczęście spółdzielnia mieszkaniowa Piast będąca właścicielem obiektów zdobyła finansowanie dla kompleksowego remontu polegającego na wzmocnieniu i naprawieniu elementów żelbetowych, ociepleniu bloków warstwą wełny mineralnej i pokryte tynkiem w kolorze białego betonu i delikatnych szarości. W pierwszej kolejności remontowane są budynki mieszkalne, pawilony zostaną wyremontowane po zakończeniu prac przy wieżowcach. Całość prac ma kosztować około 10,4 mln zł - koszty zostały pokryte z kredytu, który ma być spłacony ze składek na fundusz remontowy.

Projekt remontu został opracowany w pracowni Vroa Architekci we współpracy z Jednostką Architektury - fundacją pod patronatem Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Remont wrocławskich bloków po raz kolejny udowadnia, że nie potrzebne są wyszukane formy, a najprostsze rozwiązania kolorystyczne przynoszą najlepsze efekty. Oby kolejne polskie osiedla podążyły właśnie tą drogą, zamiast malować bloki w pastelowe róże lub krzykliwe obrazki.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Zdjęcia zmodernizowanych bloków wykonał specjalnie dla nas Patryk Kulczyński - dziękujemy.

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. Można inaczej!

Ulica Stalowa 64

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia

Więcej o:
Komentarze (31)
[WROCŁAW] "Sedesowce" wreszcie wypiękniały! Pierwsze efekty remontu już widoczne
Zaloguj się
 • Gość: maciek maciek

  Oceniono 36 razy 34

  niech ktoś wreszcie zrobi jakiś przepis dotyczący wymiany stolarki okiennej jak i drzwiowej ( zewnętrznej ) co do jej wymiany.. masakra każdy ma inne okno i obojętnie jak pięknie by nie było... to nie będzie.

  W tym przypadku zgadzam się na ustawę nocną, obiecuję nie pójdę protestować!!!:)

 • unna

  Oceniono 9 razy 9

  Wyglądają świetnie, szczególnie na wizualizacji, bo w rzeczywistości, co widzimy, już trzech kretynów zamieszkujących tę wspólnotę wyłamało się i stolarkę okienna mają w swoich ulubionych kolorach, bo muszą, inaczej się uduszą zaznaczyć swój beznadziejny gust.

 • Gość: Agrafka

  Oceniono 10 razy 6

  Nareszcie! Świetnie to wygląda!

 • Gość: wert

  Oceniono 6 razy 6

  tam były kiedyś bardzo fajne lokale gastronomiczne(restauracja,bar,coctail bar) z wnętrzami zaprojektowanymi w stylu tych budynków

 • Gość: jozue

  Oceniono 11 razy 5

  Jak się da to i polska achitektura gra wysokie C.Brawa.

 • xegar

  Oceniono 1 raz 1

  Oryginalnie te bloki zwane były punktowcami. "Sedesowce" ludność wymyśliła później.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX