Dom w siedem dni? Jednorodzinny dom z drewnianych prefabrykatów w Raszynie

Dom w Raszynie wykonany z prefabrykatów

Dom w Raszynie wykonany z prefabrykatów (Tadeks Fertig Haus)

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Dużo zależy od projektu i sprawności wykonawcy, ale często to proces trwający wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Montaż domu w Raszynie trwał... 7 dni. Cały sekret tkwi w elementach z drewnianych prefabrykatów, które na budowie wystarczyło złożyć na gotowej płycie fundamentowej.

Prefabrykacja w Polsce kojarzy się przede wszystkim z osiedlami z wielkiej płyty i niską jakością wykonawstwa. Tymczasem dziś to nowoczesne technologie, które umożliwiają błyskawiczną budowę z ekologicznych materiałów, a co najważniejsze zapewniają solidną konstrukcję o bardzo dobrych wskaźnikach termoizolacyjności.

Właściciele działki w podwarszawskim Raszynie zdecydowali się na budowę domu jednorodzinnego w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego. Po wielu latach mieszkania w Niemczech, gdzie prefabrykacja nie ma tak negatywnych konotacji społecznych, wybór tej metody oznaczał dla właścicieli same pozytywy. Po wylaniu i zastygnięciu płyty fundamentowej dom wystarczy zmontować z gotowych elementów, co znacznie skraca cały proces budowy i pozwala uniknąć wielu trudów na placu budowy. W wypadku domu w Raszynie montaż gotowych elementów zajął tylko siedem dni. Od rozpoczęcia prac na zakładzie do pełnego wykończenia wnętrz całość zajmuje 3-4 miesiące.

Dodatkowym atutem tej technologi jest możliwość montażu także przy ujemnych temperaturach czy niekorzystnej pogodzie - w przypadku prostych budynków ich montaż może trwać jedynie 3 dni.

Dom w Raszynie miał być jednak bardziej złożony i zapewniać komfortowe warunki. Powierzchnia domu to ponad 300 metrów kwadratowych. Właściciele marzyli też o licznych otwarciach widokowych na sąsiadujący z działką las. Z tego względu całość została wykonana w oparciu o stalowy szkielet konstrukcyjny wypełniony za pomocą przeszkleń stanowiących około 50% powierzchni elewacji i elementów z ciężkiego prefabrykatu drewnianego.

Projekt budynku powstał w pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Firma Tadeks Fertig Haus będąca głównym wykonawcą obiektu, specjalizująca się w budowie domów w tej technologii dzięki zastosowaniu ciężkiego prefabrykatu z grubą warstwą wełny mineralnej oraz innych proekologicznych rozwiązań jak pompa ciepła z odwiertami geotermalnymi czy wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji, stworzyła budynek nie tylko o nowoczesnym wyrazie architektonicznym, ale także spełniający normy dla budynku pasywnego - budynek osiągnął współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne równy lub niższy od U = 0,10 W/m kw. Dla właścicieli oznacza to niskie koszty eksploatacji budynku.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Jak widać prefabrykacja nie musi oznaczać kompromisu jeśli chodzi o formę i umożliwia stworzenie budynków o parametrach takich samych lub nawet lepszych niż w przypadku zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań budowlanych. A Wy zdecydowalibyście się na dom wykonany w takiej technologii?

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Dom w Trokach, proj. Aketuri Architektai Skromny i uroczy. Kryty łupkiem dom w Trokach
 • Dom Eko Dom eko. Ekologia w parze z ekonomią
 • Zardzewiały dom na wrocławskim osiedlu Klecina Niezniszczalny i bezobsługowy. Dom z rdzawą ścianą
Komentarze (30)
Dom w siedem dni? Jednorodzinny dom z drewnianych prefabrykatów w Raszynie
Zaloguj się
 • Gość: inż.leśnictwa

  Oceniono 38 razy 30

  budowa na działce leśnej? wyłączenie z prod. leśnej RDLP? na podstawie wcześniejszej dec. marszałka województwa, dalej ściany 12m od granicy lasu albo ść.oddz.poż. itp - ktoś ma znajomości ;)

 • Gość: miaucooon

  Oceniono 28 razy 28

  Szkoda że nie ma podanej ceny całości. Bo jakby nie patrzeć, głównym czynnikiem jest cena.

 • agent.ruski

  Oceniono 14 razy 12

  fantastyczne dzieło natury że tak las sobie spontanicznie rósł, akurat z miejscem pod budowę... fot.22

 • Oceniono 10 razy 10

  jak podali by cenę to pies z kulawą noga by tym się nie zainteresował.....

 • Gość: Alfa

  Oceniono 10 razy 10

  Szkoda że nie podali kosztów, łącznie z kosztem wykonania, wentylacją mechaniczną i odwiertami geotermalnymi. Albo jaka jest % różnica w średnich miesięczńych kosztach utrzymania, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie. Wtedy można by porównać z budową w tradycyjnej technologii.

 • machwiej

  Oceniono 7 razy 7

  Coraz częściej taka forma budowy pojawia się na rynku.Mam nadzieję,że z czasem będzie dostępna w niższych cenach..

 • gravity1287

  Oceniono 5 razy 5

  300m2, odwierty geotermalne, ogrzewanie pasywne.. To wszystko przekracza 1,5x tradycyjne budownictwo, czy jeszcze drożej? Samo pasywne ogrzewanie i rozplanowane wymuszenie obiegu powietrza to ok +20% do wartości budowy, a gdzie koszt odwiertów? Kwota budynku pownie dużo powyżej 500tys.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły