Projekt domu w starej stodole. Niesamowita metamorfoza starego budynku [WASZE PROJEKTY]

Projekt adaptacji starej stodoły na dom jednorodzinny

Projekt adaptacji starej stodoły na dom jednorodzinny (Dagmara Nowakowska)

Adaptacje starej zabudowy do nowych potrzeb to coraz popularniejsze zjawisko. Przy stosunkowo niewielkich kosztach można zyskać nową przestrzeń z niepowtarzalnym duchem dawnej architektury. Czy ze zwykłej stodoły da się wyczarować naprawdę elegancki dom jednorodzinny?

Modernizacja starych budynków i ich adaptacja do nowych potrzeb, to w porównaniu do klasycznej budowy stosunkowo tani i coraz popularniejszy sposób na własny dom. Poza aspektem finansowym dostajemy możliwość posiadania oryginalnych elementów dawnej architektury - cegły, drewnianych stropów czy efektownych konstrukcji dachowych, a dodatkowo rozwiązujemy problem niewykorzystywanych i niepotrzebnych budynków, które z czasem zamieniłyby się w ruinę.

Z zadaniem przerobienia starej stodoły w Nowej Wsi koło Izbicy Kujawskiej w powiecie włocławskim w swoim projekcie dyplomowym zmierzyła się architektka wnętrz Dagmara Nowakowska. Z zaniedbanej, prostej bryły gospodarczego budynku stworzyła projekt eleganckiego i nowoczesnego domu.

Jednym z założeń projektowych było zachowanie istniejących ścian zewnętrznych stodoły oraz wykorzystanie walorów estetycznych cegły z której zostały zbudowane. W bryle budynku zostały wycięte dwa podcienie - w jednym znalazło się miejsce do parkowania samochodu, drugi prowadzi do wejścia do domu. Pojawiły się też nowe przeszklenia - w tym największe zajmujące całą dwukondygnacyjną ścianę szczytową otwierającą się na ogród. Takie rozwiązanie podkreśla nowoczesny charakter obiektu oraz pozwoliło doświetlić wnętrza oraz otworzyć je na otaczającą przyrodę.

Ze względu na zmianę funkcji budynku niezbędne było docieplenie obiektu. Piętnastocentymetrowa warstwa termoizolacji na większej części płaszczyzny ścian została przykryta czarną blachą tytanową której poszczególne elementy tworzą geometryczny rysunek na ścianach i połaciach dachowych. Pozostałe fragmenty ścian zostały docieplone i omurowane nowymi ściankami zewnętrznymi z cegły uzyskanej z rozebranych fragmentów ścian dawnej stodoły. We wnętrzach ściany zostały mają dwie formy - eksponujące oryginalne ceglane mury oraz pokryte białym tynkiem.

Wysokość obiektu umożliwiła wygospodarowanie użytkowego poddasza. Mający trochę ponad 150 m kw. parter został zagospodarowany w całości na strefę dzienną - znajdziemy tu podwójnej wysokości salon z aneksami kuchennym i kominkowym, przestronną garderobę, kotłownie oraz gabinet, który dzięki dostępności bezpośrednio z części wejściowej pozwala na przyjmowanie interesantów bez konieczności zapraszania ich do części prywatnej.

Pierwsze piętro zostało zaprojektowane w postaci otwierającej się na salon antresoli mieszczącej biblioteczkę. Poza częścią wspólna zostały tutaj też wydzielone sypialnie, garderoby i łazienki.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Casa FLD, proj. 57Studio Parterowy dom osadzony w zieleni
 • Nowa skóra biurowca z Szanghaju Z biurowca w inkubator High-Techu. Nowa skóra budynku z Szanghaju
 • Casa Sasso Było nudno, jest ogniście - Metamorfoza domu z lat 60.
Komentarze (238)
Projekt domu w starej stodole. Niesamowita metamorfoza starego budynku [WASZE PROJEKTY]
Zaloguj się
 • Gość: michal

  Oceniono 107 razy 101

  ARCHIFICTION.
  Widać wyraźnie ze prawdziwa stodoła stoi w mało atrakcyjnym otoczeniu. W artykule napisane jest ze taka przebudowa jest do zrobienia małym kosztem...to już szkoda nawet komentować. Resztę napisali już pozostali komentujący. Trochę to wygląda jak praca na studiach typu architektura wnętrz na jakieś zaliczenie.

 • Gość: div.

  Oceniono 95 razy 81

  Ten nowy projekt wykorzystuje w ogóle mury istniejące? Czy tylko rozebraną z murów cegłę? Kąt dachu jest inny. Tak się czepiam trochę, bo to niby modernizacja, oparcie się o punkt wyjścia w postaci stodoły, a jednak po zmianie proporcji i właśnie takim potraktowaniu bryły nie za bardzo widzę w tym odwołania do "starego". Funkcjonalnie to też taki bardzo zwyczajny układ. Właściwie mało spektakularny, poza tym wysokim salonem. Potencjał był większy, na coś mniej typowego, ciekawszego. Również nie za bardzo widzę sens w takiej okładzinie z blachy. I tych "resztach" ceglanych ot tak wrzuconych.

 • Gość: dj

  Oceniono 71 razy 55

  Chyba inwestor nie zdaje sobie sprawy jakie są koszty takiej bezsensownej przebudowy, pod całym budynkiem trzeba podbić fundamenty a to już cena małego domu, no i jeżeli tam były przetrzymywane zwierzęta to smród azotu w ścianach nie do usunięcia. Lepiej zbudować od nowa, chyba że ktoś ma za dużo niepotrzebnej kasy. To nawet nie jest zabytek który warto ratować, no ale widocznie chęć posiadania kawałka starej ściany z cegły jest większa niż rozsądek

 • Gość: h2o

  Oceniono 30 razy 26

  dajcie znać jak już się ta metamorfoza dokona i wtedy dołączcie rzetelną kalkulację...

  nie bardzo znam się na konstrukcjach budowlanych więc proszę o odpowiedź; czy można w sposób pokazany na wizualizacji, wyciąć kawałek ściany nośnej (z narożnikiem) i wstawić w to miejsce narożne okno?
  wygląda mi to na fantasmagorię, ale może się mylę?

 • Gość: JanKa

  Oceniono 29 razy 21

  przecież ta stodoła to jakaś lepianka jest :) ... lepiej zburzyć i zbudować "nową stodołę" niż inwestować w "takie cóś" jako modernizacja :) wszyscy po kolei, inwestor, projektant itd nie mają zielonego pojęcia jakie poniosą koszty przy adaptacji takiego G... a, ... nie daj Boże trafić na takiego doradcę :) a finansowo po płyniesz człowieku :)

 • anicram

  Oceniono 23 razy 19

  Fajne. Ale, że to przeróbka niewielkim kosztem ze stodoły to ściema. Z tej starej stodoły to tylko kształt, miejsce i trochę cegieł.

 • Gość: piotr

  Oceniono 25 razy 19

  A jak ma sie niby ta konstrukcja trzymac? Fajna wizja wnetrzarska, ale z architektura chyba Pani nie ma wiele wspolnego.

 • Gość: nina

  Oceniono 27 razy 17

  stosunkowo tani sposób - te przeszklenia które widać (tafla szkła bez przegródek, narożna szyba itd.) to koszt ok. 200 tys. jak nie więcej

 • Gość: trrt

  Oceniono 18 razy 16

  Wszystko jest możliwe dzięki pieniądzom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX