Dom w polskich Tatrach. Urocza góralska chata, ale z nutą nowoczesności

Zakopane i okolica to tereny, na których wciąż żywe są tradycje związane z lokalnym, tradycyjnym budownictwem. Projektowanie w takim kontekście wymaga szczególnej wrażliwości na otaczający kontekst i poszanowania dziedzictwa kulturowego. W Kościelisku powstał uroczy, nawiązujący do tradycyjnych rozwiązań dom, w którym znalazły się też nowoczesne rozwiązania. Jak wypada takie połączenie?

Pracownia Karpiel Steindel ma na swoim koncie wiele projektów związanych z polskimi Tatrami. Kościeliska realizacja Willi Kipiela to kolejny projekt pracowni, który ma formę tradycyjnej góralskiej chaty, ale w nowoczesnym wydaniu.

Działka, na której powstał dom znajduje się w malowniczej części wsi Kościelisko, przy ulicy Małej Łąki, u podnóża Tatr, w pobliżu wylotu doliny Małej Łąki.  Dolina ta tworzy otwarcie perspektywiczne w paśmie regli,  dzięki czemu z miejsca, w którym stoi dom widoczne są szczyty Czerwonych Wierchów – Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak, a ponad  reglowym szczytem zwanym Łysanki góruje Giewont. Po przeciwległej stronie perspektywę kształtuje Pasmo Gubałowskie. Z doliny Małej Łąki wypływa Potok Małołącki i przepływa w bliskim sąsiedztwie działki. Uważany jest on za początek Białego Dunajca. Kontekst architektoniczny tworzy niewielka grupa domów jednorodzinnych.

Zadanie, które przyświecało architektom to stworzenie budynku, który wpisywałby się w kontekst architektury podhalańskiej, ale jednocześnie funkcjonalnego, nowoczesnego i ponadczasowego. Dom przybrał tradycyjną formę a do jego wykonania użyto naturalnego kamienia i drewna. O dawnej architekturze opowiada też charakterystyczny dla Podhala detal, który przybrał nieco uproszczoną formę. Wszystko to przenika się z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak szklane balustrady balkonów, czy znajdujące się na parterze narożne okno.

Znakiem rozpoznawczym obiektu są miękkie formy: duże otwarcia dachu w elewacji południowej - wole oka , zagięcie połaci dachowej, półokrągłe balkony. Przekrycie dachu stanowi drewniany gont, podobnie jak w przypadku kilku sąsiednich domów, co  nadające  realizacji szczególnej wiarygodności, jakiej nie mogą zapewnić materiały gontopodobne - mówią architekci o swoim projekcie.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynek świetnie wpisuje się w lokalny kontekst i unikalny górski krajobraz. jednocześnie, dzięki zastosowaniu współczesnych rozwiązań, nie jest kopią czy imitacją i daje świadectwo czasom, w których powstał. Jak waszym zdaniem wypadło połączenie tego, co typowe dla Podhala z elementami nowoczesnej architektury? Czy właśnie tak powinno się projektować nowe domy w otoczeniu historycznej zabudowy?

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Więcej o:
Komentarze (34)
Dom w polskich Tatrach. Urocza góralska chata, ale z nutą nowoczesności
Zaloguj się
 • Gość: Tomek

  Oceniono 48 razy 34

  Taką architekturę w naszych górach pragnę oglądać , Panowie architekci bravo za to ze dbacie o to co Polskie i wyjątkowe w naszej karpackiej w większości zdewastowanej architekturze

 • Gość: darek

  Oceniono 30 razy 20

  niestety ten budynek to tylko wyjątek, większość budynków na Podhalu to dramat, nie mówiąc o chaosie reklamowym

 • Gość: marekk

  Oceniono 18 razy 8

  Nasza polska piękna tradycja, o to warto dbać i promować, z tego powinna byc znana Polska w świecie, z dobrej architektury danego regiony. Przecież tak wiele u nas w kraju regionalnych inspiracji.

 • Gość: Jacek

  Oceniono 17 razy 5

  KNOT i KICZ.
  Materiały nie wystarczą .
  Detale depczą kanon drewnianej architektury zakopiańskiej.

 • Gość: Dj

  Oceniono 23 razy 5

  Dobrze ze ktoś dba o nasz styl zakopiański który kiedyś miał być narodowym

 • Gość: gość

  Oceniono 11 razy 3

  Dom ze stylem zakopiańskim ma wspólne dwa elementy: drewno i kamień, któremu zresztą pewnie właściciel nie da się naturalnie zestarzeć. Złe proporcje, brak harmonii, tandetne i efekciarskie aplikacje... Jasne, że dzieło życia, ale... więcej pokory!

 • Gość: melancholia2015

  Oceniono 7 razy 1

  1. Nie wykorzystano zalet naturalnego ukształtowania terenu: zamiast dopasować budynek do pochyłości działki, wykonano płaski taras i postawiono coś, co mogło stanąć gdziekolwiek.
  2. Tandetne podświetlenia belek i schodów.
  3. Koszmarne rury spustowe pod metrowymi okapami.
  4. Kawał zabetonowanej płaszczyzny jako miejsca postojowe.
  5. Brak zdjęć północnej elewacji. Brak rzutów. Funkcji nie da się określić, bo brak danych.
  Ogólnie: wariacja niezbyt udana. Szkoda, że nikt u nas nie projektuje i nie buduje, jak Vespi, de Meuron, czy Herzog.

 • polsilver99

  Oceniono 5 razy 1

  Posłuchajcie na smartfonie o gościu co kupił,,chatę"w Karkonoszach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX