Góry na elewacji. Projekt przebudowy PRL-owskiego hotelu ze Szczawnicy

Szczawnica - jedna z najbardziej znanych polskich miejscowości kuracyjnych. To właśnie tutaj znajduje się Hotel Solar SPA. Niedługo ma ruszyć jego przebudowa. Nowe elewacje mają zdynamizować bryłę i ponownie nadać jej elegancki wygląd po nieudanej przebudowie z lat dziewięćdziesiątych.

Hotel Solar Spa powstał w latach sześćdziesiątych jako Prewentorium Górnicze im. Pstrowskiego. Obiekt wybudowano w formach typowych dla swoich czasów - prostopadłościennego budynku, zrywającego z tradycyjną lokalnej architektury. Budynki tego okresu przez wiele lat uważane była w Polsce za relikt przeszłości i podchodzono do niej bez głębszej refleksji. W latach 90-tych obiekt zaprojektowany przez Henryka Buszko i Aleksandra Frantę odpowiedzialnych między innymi za katowickie "Gwiazdy" podzielił los wielu budynków swojej epoki i pozbawiony detalu zniknął pod warstwą styropianu i kolorowego tynku. Niskie boczne skrzydło spotkał los jeszcze bardziej okrutny - zielona blacho-dachówka nieudolnie starała się upodobnić je do wiejskiej zabudowy ze spadzistym dachem.

Dziś obiekt swoim wyglądem raczej nie zachęca do wypoczynku - stąd decyzja o przebudowie. Nową "skórę" dla budynku zaprojektowała Pracownia Projektowa ArtMOKO. Zmiany obejmują rozbudowę obiektu i połączenie dwóch sąsiednich budynków - dawnego prewentorium i przedwojennego budynku Adria. Całość ma zyskać spójny wygląd dzięki nowoczesnej elewacji stanowiącej połączenie elementów szklanych i drewnianych cienkich pionowych listewek nadających budynkowi bardziej przytulnego charakteru.

W projekcie spotyka się architektura przedwojennej Adrii z w pełni modernistyczną formą budynku. Obie kompozycje scala delikatna szklana struktura, która dodatkowo nadaje projektowi niezwykle efektownego charakteru - mówią autorzy projektu modernizacji istniejących obiektów.

Na elewacji wyższej części nowego budynku pojawią się także skośne linie dynamizujące dość sporą bryłę i nawiązujące do górskich szczytów znajdujących się w tle budynku. Ażurowy drewniany ruszt maluje urokliwą panoramę i nadaje bryle lekkości. Nowoczesny charakter obiektu mają podkreślać liczne oprawy oświetleniowe akcentujące najważniejsze elementy nowej bryły. W ten sposób budynek zyska kolejną odsłonę i tak jak pierwotnie oddawał stylistykę lat sześćdziesiątych, później dziewięćdziesiątych, tak najnowsza przebudowa po raz kolejny ubierze go we współczesny kostium.

Tak obiekt wyglądał w latach swojej młodości, dziś straszy żółtym kolorem styropianowej elewacji. Jak będzie wyglądał w nieodległej przyszłości?

ZOBACZ ZDJĘCIA I WIZUALIZACJE>>>

Więcej o:
Komentarze (17)
Góry na elewacji. Projekt przebudowy PRL-owskiego hotelu ze Szczawnicy
Zaloguj się
 • Gość: j

  Oceniono 25 razy 21

  w oryginale najfajniej

 • Gość: gość

  Oceniono 21 razy 17

  Słabe i naiwne bardzo.
  Niszczenie architektury - po lewej tej z lat 60tych,a po prawej tej z lat 30tych. Kto pozwala na przebudowę i tak fatalne potraktowanie małego MODERNISTYCZNEGO pensjonatu !!!?

 • Gość: Tn

  Oceniono 11 razy 11

  Straszne. Przedwojenny budynek (Adria) przetrwał by go teraz zakryli boazerią.
  Oba budynki były ładne i niebanalne w pierwotnej wersji.

 • jakobhorner

  Oceniono 11 razy 11

  Jak to możliwe że Adria nie jest w rejestrze? Sprawdziłem. Nie jest :(
  Bardzo szkoda pierwotnej formy hotelu "Górnik". Był świetny i jeszcze może być. Ale będzie g.wno...

 • Gość: Łukasz

  Oceniono 10 razy 10

  Mniejszy pensjinat powinien być w rejestrze zabytków. Większemu hotelowi powinno się przywrócić oryginalny, modernistyczny wygląd.
  Projekt przebudowy naiwny i zwyczajnie zły.
  Inwestor zachłanny, nieszanujący kontekstu który zastał

 • Gość: el

  Oceniono 18 razy 10

  ...po nieudanej przebudowie z lat 90-tych kolejna NIEUDANA PRZEBUDOWA.
  Błyskotliwe myślenie - jak budynek w górach to zygzaki jak góry.
  Kicz, nie ma w tym klasy.

 • Gość: klaps

  Oceniono 8 razy 8

  Oryginał - mega klasa. Ten mocny 'krzyż' wyznaczający pion i poziom, te świetne przeszklenia na parterze, te lekkie boczne balkony! Lata '90-te to był jakiś zupełny upadek, zapaść cywilizacyjna w Polsce.

 • Gość: wesoły diabeł

  Oceniono 10 razy 8

  Gdyby to stało gdzieś w szczerym polu to nie byłoby sprawy ale zniszczenie zabytkowej Adrii to dramat. Hutnik rzeczywiście zatracił swój oryginalny wygląd i nie wiele sobą reprezentował ale czy to powód na jego dalszą przebudowę. Nie można by przywrócić oryginalnego wyglądu?

 • Gość: Irokez

  Oceniono 8 razy 8

  Za Adrię należy się architektowi kula w potylicę. Co za fallusy kończą dziś architekturę, że nie szanują unikatowych obiektów i wszędzie chcą wpychać swoje zafajdane szkło i stal?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX