Dom w lesie i nietypowe ogrodzenie. Polski patent na design

Podwarszawski Konstancin to miejscowość znana z willowej architektury, w tym także wielu wybitnych projektów utrzymanych w duchu modernizmu. Wyjątkowy charakter miejsca podkreśla las, który otacza większą część miejscowości. Biała bryła nowego domu wpisuje się w zastany kontekst i niczym jedna z pereł połyskuje między pniami wysmukłych sosen.

Biały, leśny dom to projekt pracowni Rubik Architekci. Pomiędzy istniejące drzew wpisana została prosta parterowa bryła budynku o modernistycznej formie. Przestrzenna działka umożliwiła rozlokowanie bogatego programu funkcjonalnego na jednym poziomie, co pozwoliło na wygodniejsze połączenie wnętrz domu z ogrodem, łatwiejszą komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami w domu, a także pozwoliło stworzyć bryłę, która swoimi gabarytami nie zdominowała otaczającego krajobrazu, w którym na pierwszym miejscu ciągle pozostał sosnowy las.

We wnętrzu znajdziemy obszerną strefę dzienną składającą się z połączonego salonu i kuchni otwierających się dużymi przeszkleniami na ogród, strefę nocną, w której znalazły się trzy sypialnie dla dzieci, łazienka oraz sypialnia rodziców z osobną garderobą i łazienką dostępnymi z wnętrza sypialni. Przy strefie wejściowej znajduje się też gabinet, który dzięki otwarciu w stronę drogi pozwala na obserwację bramy i podjazdu do domu.

Od zewnątrz w budynku króluje czysta biel stanowiąca tło dla gry cieni rzucanych przez korony drzew. Niewielkie wstawki z ciepłego drewna rozbijają kubaturę na mniejsze elementy i stanowią połączenie z otaczającą naturą. Ważnym elementem elewacji są także duże przeszklenia, z których największe mają aż 3,5 metra bez podziału. Zaprojektowanie takiego okna bez żadnych podziałów wymagało specjalnych rozwiązań projektowych, aby zabezpieczyć konstrukcję przed skutkiem rozszerzania się aluminiowej ramy pod wpływem różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku.

PATENT NA PŁOT

Ale tym co zwraca uwagę przechodniów jest także nietypowa konstrukcja ogrodzenia, które nie posiada widocznych poziomych elementów. O ile w przypadku płotu jest to całkiem łatwe do wyobrażenia, ale jak zostało rozwiązanie otwieranie bramy?

Tutaj znów z pomocą przyszło techniczne zacięcie właściciela budynku, który opracował system otwierania bramy w pionie. Przy zastosowaniu typowych elementów stworzył mechanizm automatycznej bramy, która w czasie pięciu sekund jest w stanie schować się pod powierzchnię ziemi. Rozwiązanie okazało się wydajne, skuteczne, a co ważne - pozwala sobie także poradzić z problemem, który występuje na małych działkach, na których nie ma miejsca na tradycyjne bramy czy bramy przesuwne w poziomie.

Prostota rozwiązania oraz jego estetyka i funkcjonalność spowodowały, że bramą zaczęli interesować się najpierw okoliczni mieszkańcy, potem ich znajomi, a właściciel domu w związku z licznymi pytaniami otworzył firmę i pod marką Fancy Fence rozpoczął produkcję wymyślonego przez siebie rozwiązania. System bramy przesuwnej w Pionie został już opatentowany w Polsce i obecnie przechodzi procedurę patentową za naszymi granicami.

Gotowa brama może być wykonana z różnych materiałów, a jej mechanizm opiera się na gotowych elementach znanych i sprawdzonych przy tradycyjnych bramach przesuwnych, dzięki czemu nie należy obawiać się problemów z jej działaniem także w sezonie zimowym. Rozwiązanie dzięki zastosowaniu przeciwwagi można bez problemu także otworzyć w wypadku przerwy w dostawie prądu.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Adam Spychała

_____________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

Więcej o:
Komentarze (33)
Dom w lesie i nietypowe ogrodzenie. Polski patent na design
Zaloguj się
 • Gość: euro

  Oceniono 36 razy 26

  Powodzenia dla listonoszy, kurierów w szukaniu wejścia na posesję ;)

 • Gość: maly patrys

  Oceniono 19 razy 9

  bardzo ladnie. Zobaczcie jak dom pieknie wspolzyje z lasem, to znaczy dzialka uzytkowa. TO pokazuje ze pod budowe domu nie trzeba wycinac wszystkiego do zera, mozna zostawic drzewa tworzac w ten sposob niesamowity ogrod.

 • Bartek Biedrzycki

  Oceniono 21 razy 9

  Nie ma czegoś takiego, jak "podwarszawski Konstancin". Są dwie wsie o tej nazwie, jedna w łódzkim, druga gdzieś dalej na północ.

  Na południe od Warszawy znajduje się natomiast miasto o nazwie Konstancin-Jeziorna, którego dzielnicą jest Konstancin - stosunkowo młoda, nieco ponad stuletnia miejscowość letniskowa. Sprowadzanie do niej jednej wielowiekowej historii miasta jest trochę słabe. :)

 • smartmod

  Oceniono 13 razy 9

  Jak dla mnie bomba.... Ciekawe tylko jak bardzo trwałe jest to chowanie się bramy i czy jakieś kamyczki nie porozwalają otworów lub szczebelków.

 • Gość: kikut

  Oceniono 10 razy 6

  Dobrze, że akurat trafiło na właściciela, który pod ręką miał fabrykę do produkcji bram;)

 • Maciej Domolewski

  Oceniono 8 razy 2

  Ładny budynek, tak samo ogrodzenie mi się podoba. Na takowe też wpadł mi pomysł jakiś czas temu, potem trafiłem na parę zdjęć w sieci, a dziś na powyższy projekt. Idea takiego ogrodzenia to podzielenie się swoim ogrodem, zieleniom etc z ludźmi którzy spacerują koło naszej posesji. Można to nazwać polską adaptacją zachodniego braku ogrodzenia przez domami. Nasze wielkie bramy, płoty często są pięknie wykonane, lecz jednak mocno ograniczają, ograniczają chociażby pole widzenia ludzi którzy żyją wokół nas. Prywatność? Jest za domem, przed nim, powinniśmy dzielić się piękną zielenią, małą architekturą z ludźmi. To jak z ubiorem - dobry wygląd sprawia przyjemność ludziom wokół nas a nie koniecznie nam (bo sami siebie de facto widzimy tylko w lustrze).
  W powyższym ogrodzeniu ciekawa też jest jego wysokość - 1,5 m ? Ja w mojej koncepcji rozważałem koło 2m. Bez wątpienia 1,5 m wygląda lepiej. Kwestia tylko bezpieczeństwa. I to jest jedyna kwestia dla której warto stawiać jeszcze ogrodzenia. Dla ochrony etc. Jakbyśmy żyli w bezpiecznym miejscu, kraju to jak na zachodzie, ogrodzenia byłaby w dużej mierze zbędne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX