;

Dom w środku lasu. Jak poradzili sobie z wąską działką? Najlepiej to widać od góry

Dom Tetris w małopolskim Bukownie

Dom Tetris w małopolskim Bukownie (Kameleonlab, fot. Tomasz Zakrzewski)

Nietypowy kształt domu wynika z chęci jak najlepszego dopasowania projektu do wąskiej działki przy zapewnieniu mieszkańcom jak najlepszych widoków. Na zdjęciach z góry najlepiej widać jak architekci poradzili z problemem i stworzyli nie tylko ciekawą, ale także funkcjonalną bryłę.

Pracownia Kameleonlab została uznana przez brytyjski Wallpaper* za jedną z 20 najciekawszych "wschodzących" biur projektowych na świecie. Tytuł niewątpliwie jest nagrodą za poszukiwania ciekawych i nieszablonowych rozwiązań i indywidualne podejście do każdego projektu.

Nie inaczej było w przypadku domu o drewnianej elewacji, który stanął na wąskiej działce pośrodku lasu.

Kształt elewacji nie jest przypadkowy i jest odpowiedzią na potrzeby wyrażone przez przyszłych mieszkańców. Inwestorzy chcieli też, aby dom otwierał się na położony od zachodu i północy ogród, ale jednocześnie łapał południowe słońce. Sypialnie znajdujące się od północnej strony domu miały także mieć bezpośrednie wyjście na taras od strony południowej. Wąska działka z wjazdem od krótszego boku wymusiła podłużny kształt budynku.

Aby sprostać tym wymaganiom, architekci podzielili dom na sekcje mieszczące poszczególne funkcje, a a następnie starali się tak kształtować poszczególne elementy budynku, aby pogodzić wszystkie wymagania.

W wyniku tego procesu powstał budynek maksymalnie zbliżony do wschodniej granicy działki. Od tej strony znajduje się wejście do budynku. Nie ma tu żadnych okien. Jedynie strefa wejściowa została doświetlona za pomocą paneli z translucentnego szkła profilowego.

Od zachodu powstała zaś geometryczna, silnie rozrzeźbiona elewacja przypominająca klocki znane z gry Tetris. Takie ukształtowanie umożliwiło rozplanowanie poszczególnych funkcji przy zachowaniu pożądanych otwarć i spełnieniu wymagań inwestora. zabawę bryłą najlepiej widać na zdjęciach pokazujących jak dom wygląda od góry.

Cały budynek został obłożony ciemnym drewnem, dzięki czemu wtapia się w naturalne otoczenie i stanowi integralną część przestrzeni.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

_____________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Dom W Dom schowany w lesie. Zaskakuje dodatkową kondygnacją
 • Metamorfoza wnętrz gdańskiego domu Wnętrzarska rewolucja - z lat 90. do elegancji i komfortu. [PRZED I PO]
 • Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą Biały dom jednorodzinny pod Warszawą niczym modernistyczne pawilony
Komentarze (24)
Dom w środku lasu. Jak poradzili sobie z wąską działką? Najlepiej to widać od góry
Zaloguj się
 • Gość: Piotr

  Oceniono 17 razy 13

  Fakt, charakter trochę kontenerowy ale z góry "kiepskim" nie określiłbym tego projektu. Pomimo swojej statycznej bryły, budynek świetnie wpisuje się w pobliskie otoczenie, materiały wykończeniowe elewacji i płaski dach (z pewnością dużo bardziej wyważony niż 2- czy 4-spadowe różności) poprawnie wpisują go w zgodzie z pobliskim środowiskiem naturalnym. Na docenienie zalet również wpływają liczne otwarcia, przeszklenia, dzięki czemu wnętrza pomimo zakrzaczonego otoczenia nie są ponurymi schronami tylko przestrzeniami eksponującymi światło dzienne.

 • zuuuraw

  Oceniono 14 razy 10

  Rewelacyjna realizacja ! Nawet zdjęcia na poziomie światowym.
  Dom świetnie wpisany w klimat leśny, co nie znaczy, że ciakawa jestem odpowiedi na zadane tu na forum liczne pytania dotyczace aspektów prawnych. Fakt jest faktem, w wielu podwarszawskich miastach-ogrodach obligatoryjny jest spadzisty dach. \Ciekawa jest tez ta sprawa zabudowy w lesie .
  Ale chciałoby się pomieszkać w takim klimatycznym domu. Gratulacje !
  No i prosze autorów nie przejmowac się krytyką tych wielbicieli tysiac sto pięćdziesiatej wersji postawienia jednego prostopadłościanu na drugim, najlepiej całego z szarego betonu. Tym gościom nie dogodzicie. On i tak wiedza lepiej co dobre.

 • Gość: gość

  Oceniono 9 razy 5

  Jeżeli to Malopolska, to mpzp najpewniej wymaga dachu 38-45 st. lub coś koło tego, Czy ktoś może mi powiedzieć, jak architekt sobie z tym poradził? Mnie czeka podobny problem niedługo.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 2 razy 2

  i zbuduj człowieku w polskich realiach dom z płaskim dachem poza miastem. Nie da się, bo musi być kwa spadzisty i chj.

 • madass07

  0

  wy chyba wąskiej działki nie widzieliście. Przy niektórych to to są hektary

 • Gość: jfm

  0

  Jaka szerokość działki? Jaki status prawny działki, tzn. czy leśna?
  Co z wymaganiem dot. odległości budynku od granicy lasu?

 • Gość: Monika

  Oceniono 2 razy 0

  Pomijając wszystkie kwestie czy dom sie podoba czy nie, ja się bardziej zastanawiam nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym. O ile się nie mylę, jest zakaz zabudowy 12 m od ściany lasu, a odległość ta jest zwiększana w przypadku domu z drewniana elewacją. Jakim więc sposobem udało się zrealizować tą inwestycję?

 • Gość: Industrialista funeralny

  Oceniono 1 raz -1

  Co sie stalo ze szklem polprzepuszczalnym?

 • Gość: filet

  Oceniono 3 razy -1

  Tęsknię za Natalią. :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły