Wystawa Roberta Koniecznego

Robert Konieczny, katowiczanin okrzyknięty przez prestiżowy magazyn ?Wallpaper" nadzieją światowej architektury, twórca domu pod Opolem, który uznano za Dom Roku na Świecie 2006 pokaże swoje projekty i realizacje w listopadzie na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.
Będzie to pierwsza tak duża wystawa tego śląskiego architekta, a wśród prac znajdą się również nigdzie dotąd nie prezentowane nowe projekty i makiety. Robert Konieczny (ur. 1969 roku) jest współzałożycielem (wraz z Marleną Wolnik) i szefem biura architektonicznego KWK Promes w Katowicach. Na swoim koncie ma wiele krajowych i zagranicznych nagród za zrealizowane i niezrealizowane projekty. Jego projekt Domu z Ziemi Śląskiej stworzony wraz z Marleną Wolnik uznany został za jedną z ikon architektury polskiej i w gronie dwudziestu projektów jest prezentowany na wędrującej wystawie promującej współczesną polską architekturę na świecie. Za ten sam projekt w 2002 roku uzyskał nominację do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe (najważniejsza europejska nagroda przyznawana architektom). Taką nominację zdobył jeszcze dwukrotnie: za Dom Otwarty (wraz z Marleną Wolnik) w 2004 roku oraz Dom Aatrialny w 2006 roku. Ten ostatni otrzymał tytuł House of the Year 2006 zwyciężając w konkursie prestiżowego portalu World Architecture News (Konieczny był pierwszym Polakiem, któremu w ogóle udało się zakwalifikować do tego konkursu). - Zaprojektowaliśmy nowy typ budynku, będący odwrotnością domu atrialnego. Normalnie charakteryzują się one tym, że otaczając wewnętrzne atrium, są zamknięte od zewnątrz, a otwarte do wewnątrz. Myśmy to odwrócili - wyjaśniał w jednym z wywiadów Robert Konieczny. W tym roku prestiżowe czasopismo o architekturze i designie "Wallpaper" ogłosiło listę 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. KWK Promes Koniecznego znalazło się na niej jako jedyne biuro z Polski. "KWK Promes rozwija każdy projekt z prostego klucza, wyrazista idea jest konsekwentnie prowadzona od koncepcji po ostatni rysunek. Wszystkie detale budynku, jego technologia, struktura, forma i materiały są rezultatem głównego pomysłu. Architekci wierzą, że takie projektowanie daje im wolność w przełamywaniu przyzwyczajeń i tworzeniu nowych architektonicznych przestrzeni i koncepcji" - napisał o śląskim biurze "Wallpaper". Ostatnio hiszpanskie Wydawnictwo Scalae zaliczylo KWK Promes do grona 44 najlepszych mlodych architektów swiata. Poza tym podczas drugiego Międzynarodowego Konkursu Młodych Architektów "Leonardo 2007" organizowanego w Mińsku na Białorusi KWK Promes zdobyło: złoty medal za projekt Domu Ukrytego, który wkrótce powstanie na Dolnym Śląsku, puchar Grand Prix za Dom Aatrialny w kategorii najlepsza realizacja oraz specjalną nagrodę Związku Architektów Rosyjskich.

Wystawa "Sztuka Architektury" będzie pokazywana w głównej sali ekspozycyjnej Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. - Złożą się na nią banery z projektami i realizacjami Roberta Koniecznego oraz pracowni KWK Promes. W Cieszynie zobaczymy ponadto zdjęcia, filmy, a także nigdzie dotąd nie prezentowane nowe projekty i makiety domów - mówi Helena Kisielewska, kuratorka wystawy "Sztuka Architektury" Wystawa w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie odbędzie się w dniach 21 listopada - 6 grudnia. W dniu otwarcia zaplanowano wykład Roberta Koniecznego pt. "Logika przestrzeni. Od genezy do syntezy".

Więcej w internecie na www.kwkpromes.pl i www.zamekcieszyn.pl.

Więcej o:
Komentarze (7)
Wystawa Roberta Koniecznego
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  0

  Konieczny jest super - jestem ze Sląska i wiem o czym piszę!!! To najwyższego polotu Architektura! Przez największe A !!! Chciałbym mieszkać w domu przez Niego zaprojektowanym!! Nawet 120 m2 by mnie zadowoliło ale zaprojektowane przez Niego! Ten Człowiek ma największe międzynarosowe sukcesy w Polskiej Architekturze!! A tak mało się o tym pisze i mówi!! A...jest tu taki drugi architekt ze Śląska też na Ka... Pan Kanior!! Daremny!! Nie ma idei a nawet planu przestrzennego!! Ale.... ale władze miasta go akceptują!! Ciekawe za co...??? Oprócz Filcharmonii to nic nie zrobił! Zrewitalizował parę starych Kamienic!!! Wiele małych prywatnych firm zrobiło coś podobnego!!! I się tym nie chwalą!! Wystarczy pochodzić po Centrum Katowic!! Trochę trzeźwego rozumu i każdy to zrozumie!!! Niestety Kanior liże dp Przezydenta Uszoka!! I ma przebudowę w "Centrum" a , że kazdy trochę myślący Ślązak wie , że Uszok jest bardzo mdłym, słabym i bardzo bojaźliwym Prezydentem więc ... w Katowicach powstanie MDŁE, SŁABE i MAŁO NOWATORSKIE CENTRUM!!! CENTRUM NA MIARĘ PREZYDENTA USZOKA!! Czyli nic!! A Kaniorowi do Koniecznego ... to chyba ze dwa wieki!! Albo i więcej!!! No ale polityka i "kąnszachty" robią swoje!!!

 • Gość: Gość

  0

  Ot, smieci w krajobrazie.

 • Gość: Gość

  0

  szkoda, ze kiedy chciał zostac na wydziale Wrchitektury w Gliwicach, jakos nie było dla niego miejsca????/ bo wydział prowadzi polityke prorodzinną i zatrudnia sie tylko tych z "nazwiskami", którzy nawet nie potrafia byc autorytetem dla studentów, nie mówiąc że projektowac też nie potrafia a maja uczyć innych ????? żenada!!!/, a w sumie może to dla Jego rozwoju nawet lepiej?? nikt i nic nie ogranicza Jego ideii?? szkoda tylko że tak mało studentów ma okazję z nim przebywac , wymieniac poglady, konfrontowac swoje pomysły?? choc dla chcących nic trudnego. zawsze warto poszukac jeszcze takich na tym wydziale, którzy myslą podobnie jak Konieczny. Wszak, któs musiał ko kształtowac????

 • Gość: Gość

  0

  niesamowicie konsekwentny...trudno w zawodzie być bezkompromisowym.Cenie go za to, że wybiera projekty, którymi sie zajmuje - jeśli zdarzy sie inwestor marzący o zameczku - aut! Ciesze sie, że mamy architekta, o którym mówią na świecie - i mówią dobrze.

 • Gość: Gość

  0

  Zapraszamy www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl www.legalnablondynka.pl

 • Gość: Gość

  0

  przesadzasz twierdzac, ze "tu pieniadze sa nieistotne". wprowadzanie w zycie idei architektonicznych jest cholernie kosztowne ;)

 • Gość: Gość

  0

  Konieczny to przykład architekta, który wprowadza swoje idee w życie; projektuje zgodnie z własnym sumieniem. Nie idzie na łatwiznę. Nie projektuje dla bogaczy z nowobogackim gustem - tu pieniądze są nieistotne.
  Cenię go za to, że potrafi urzeczywistnić typowe studenckie projekty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX