Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mobius for Humanity

red

Pracownia Mobius zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie Prefab 20*20: Visions for 400 SF Homes zorganizowanym przez Architecture For Humanity. Zadaniem było zaprojektowanie wolno stojącego domu z prefabrykowanych modułów.

Międzynarodowy konkurs na wolno stojący dom z prefabrykowanych modułów Prefab 20*20: Visions for 400 SF Homes zorganizowała organizacja społeczna Architecture For Humanity. Pracownia Mobius okazała się najlepsza spośród 285 pracowni, z 26 krajów.

Zadaniem było zaprojektowanie domu, którego obrys nie powinien przekraczać 37 metrów kwadratowych (400 stóp kwadratowych - SF). W module mieszkalnym przeznaczonym dla dwóch dorosłych osób miały znaleźć się niezbędne do życia przestrzenie jak sypialnia, łazienka, kuchnia, miejsce do pracy i nauki oraz miejsca do przechowywania. Polska pracownia Mobius ze swoim ECOMOIBI otrzymała pierwszą nagrodę.

Konkurs dotyczył zaprojektowania mieszkań socjalnych. Pomimo to architekci nie chcieli, by domy znajdowały się na obrzeżach miasta gdzie grunt jest tani. Postanowili zlokalizować projekt jak najbliżej centrum w dogodnej lokalizacji. W tym celu zwrócili uwagę na socjalistyczne bloki z wielkiej płyty, które są plagą w całej wschodniej Europie i warto wykorzystać ich potencjał. Na tym gruncie zrodził się projekt ECOMOBI. - Te betonowe giganty są w stanie przyjąć dodatkowe obciążenia i funkcje potencjalnie zlokalizowane na ich dachach. Pomyśleliśmy o podniebnych ogrodach, gdzie mieszkańcy mogliby prowadzić uprawy ekologicznej żywności dla swoich rodzin lub sprzedawać ją czerpiąc z tego zyski. Idealne miejsce z idealnym widokiem by zacząć nowe życie - komentują architekci z pracowni Mobius.

Dużym problemem w budownictwie socjalnym jest to, że z czasem mieszkania stają się zatłoczone i rodzinom zaczyna brakować miejsca. Architekci z Mobius wykorzystali w swym projekcie system modułowy, który umożliwia powiększanie przestrzeni życiowej i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb mieszkańców - Chcieliśmy aby nasze domy "rosły" razem z rodziną w nich zamieszkującą.

- Bardzo zależało nam także na podkreśleniu wartości ekologii i edukowaniu ludzi na jej temat - mówią architekci. Domy będą więc utrzymane w ascetycznej konwencji, a dzięki ekologicznym materiałom, głównie drewnie, osiągną dobre wskaźniki energetyczne. Dobór materiałów i system modułowy pozwala na powtórne wykorzystanie lub przetworzenie.

Dom ECOMOBI zaprojektowany został jako w pełni umeblowany, wyposażony w instalacje i sprzęty niezależny obiekt. Daje możliwość zamieszkania w nim już kilka minut po jego zainstalowaniu w wybranym miejscu. Meble i wyposażenie zintegrowane są ze ścianami i umożliwiają elastyczne kształtowanie i dopasowywanie przestrzeni do aktualnych potrzeb mieszkańców.

***

Architecture For Humanity Vancouver to organizacja non-profit promująca najlepsze rozwiązania projektowe dla ulepszenia jakości życia poprzez design oraz pomoc najbiedniejszym warstwom społecznym. Problemy społeczne, czy związane ze środowiskiem naturalnym stara się rozwiązywać za pomocą projektów, konkursów, warsztatów, forów edukacyjnych, partnerstw z podobnymi organizacjami.

Skomentuj:

Mobius for Humanity