Pomniejszą Sky Tower

212 metrów - na taką wysokość urośnie Sky Tower we Wrocławiu do końca 2012 r. Pierwotnie zakładano, że wyrośnie na 258 m, licząc razem z iglicą. Według nowych planów masztu nie będzie, a najwyższym punktem budynku ma być ścianka osłonowa z oświetlonym logo Sky Tower.

 

Cała inwestycja ma kosztować około miliarda złotych. Najwyższy budynek, tzw. wieża, będzie miała 212 m i aż 50 pięter. Do 26. piętra będą tam biura, powyżej, do 46. - apartamenty. Ostatnie trzy kondygnacje to pomieszczenia techniczne.

 

Jedno piętro w 10 dni


- Wieża powstanie do końca 2012 r. i będzie budowana w ekspresowym tempie - mówi Marek Kozów, kierownik budowy. - Jesienią będzie tu pracować 1,5 tys. osób przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Będziemy stawiać jedno piętro budynku w ciągu 10 dni.


Apartamenty i biura będą zarówno w wieży, jak i w niższym budynku, tzw. żaglu, sięgającym 92 m. W sumie będzie tam aż 236 apartamentów o różnej wielkości, od 48 do 238 mkw. Te największe z tarasami i kilkoma łazienkami.

 

Tysiąc stopni

Klatki schodowe w wieży będą miały około tysiąca stopni. W wieży i żaglu będzie po 12 wind. - Te najszybsze będą jechać z prędkością 5 m na sekundę. Są drogie, kosztują nawet 100 tys. zł - opowiadał Waldemar Czarnecki.


- Na cały kompleks zużyjemy 25 tys. ton stali. Tylko na fundamenty poszło już 41 tys. m sześc. betonu. Te wszystkie liczby robią wrażenie nawet na nas, budowlańcach - wyznał dziennikarzom kierownik budowy Marek Kozów.

 


Najwcześniej powstanie galeria handlowa. W stanie surowym będzie gotowa już w lutym 2012 r., a w marcu nastąpi jej odbiór.
Dach galerii pokryje trawa i krzewy. Będzie tam plac zabaw dla dzieci, leżaki i tartanowa bieżnia o długości 400 m. Wypoczywać będą tam jedynie właściciele apartamentów. W Sky Tower znajdzie się także centrum medyczne, spa, centrum sportowe ze squashem i ścianą wspinaczkową oraz 260-metrowa sala konferencyjna.

 

Leszek Czarnecki zapytany o to, kiedy zwróci mu się Sky Tower, bardzo długo zastanawiał się nad odpowiedzią. - W scenariuszu pozytywnym w ciągu 5-7 lat. W negatywnym nawet po 15.

 

Czytaj więcej

 

Lucyna Róg

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

 

 

Zobacz także:

 

Marina Bay Sands i podniebny basen

 

ARCHI-QUIZ: Czy znasz te wieżowce?

 

Warszawa ma swojego Szkieletora!

 


Więcej o: