Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kosmiczne studio filmowe pod Krakowem - od Alvernia Studios po Alvernia Planet

WG

Co kryje 13 białych kopuł przy autostradzie A4? Pewnie nie jeden z nas zadawał sobie to pytanie jadąc z Krakowa w kierunku Katowic. Dawne budynki RMF Media Complex w Nieporazie pobliżu Alwerni, mieszczą nowoczesną wytwórnię filmową Alvernia Studios, która już niedługo zmieni się w Alvernia Planet - kosmiczny park rozrywki i edukacji.

Od Alvernia Studios po Alvernia Planet
Od Alvernia Studios po Alvernia Planet
Fot. Alvernia2013 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24339475

Alvernia Studios - Nieporaz

Alvernia Studios to trzynaście różnej wielkości metalicznych kopuł zbudowanych przy autostradzie A4 w Nieporazie (gmina Alwernia), niecałe 35 kilometrów od Krakowa.  Wszystkim, bez wyjątku kojarzą się z NASA, statkami kosmicznymi i przyszłością. Tajemnicze kopuły to Alvernia Studios - największe i najnowocześniejsze studio filmowe w Polsce. Półkoliste wnętrza z krętymi balustradami są jak żywcem wyjęte z filmów science fiction, a połączone przeszklonymi korytarzami kopuły tworzą prawdziwy labirynt.

Pomysłodawcą tej niezwykłej budowli był Stanisław Tyczyński, założyciel i były właściciel radia RMF FM. Projekt o nazwie „RMF Media Complex” był realizowany od 2000 do 2002 roku, według projektu Yuma Invest, An Archi Group i NS MoonStudio. Kosmiczne budowle miały być nową siedzibą stacji RMF FM po tym, jak władze Krakowa chciały usunąć radio z dotychczasowej siedziby - fortów pod kopcem Kościuszki. Żelbetowe kopuły (o średnicy w poziomie podstawy odpowiednio 50, 30, 25 i 12 metrów i wysokości: 15,90, 12,10, 9,95 i 9,80 metra) połączone są żelbetowo-szklanymi korytarzami.  W kopułach miały mieścić się biura, studia radiowe, nagraniowe i telewizyjne, magazyny i zaplecza techniczne. Zaprojektowano tu także imponującą restaurację.

Ostatecznie radio RMF FM pozostało pod kopcem Kopciuszki, a kopuły stały puste. W 2004 budynek został nominowany do najważniejsze europejskiej nagrody architektonicznej The European Union Prize for Contemporary - Mies van der Rohe Award. Była to pierwsza realizacja w Polsce ubiegająca się o to prestiżowe wyróżnienie.

Zobacz także: Nagroda Miesa van der Rohe 2019. Polska realizacja na krótkiej liście>>

Wyświetl ten post na Instagramie.

#Monday

Post udostępniony przez Aga Szczepanska (@aga_brln)

Alvernia Studios - kosmiczna architektura

Pod koniec 2006 roku Stanisław Tyczyński sprzedał RFM FM koncernowi Bauer, a pieniądze zainwestował w Alvernia Studios - najnowocześniejsze studio filmowe w Polsce, i jednocześnie pierwszą niepaństwową wytwórnię filmową w powojennej historii kraju. Siedziba już była - kosmiczne kopuły w Nieporazie. Powierzchnia użytkowa studia to ponad 13 000 m2. Filmy powstają tu od początku do końca - począwszy od nakręcenia zdjęć, nagrania muzyki i dialogów, przez korekcję kolorów, dopracowanie ścieżki dźwiękowej, stworzenie efektów specjalnych, na montażu skończywszy. Oprócz kompleksowych usług filmowych Alvernia Studios inwestuje we własne produkcje. Powstają tu filmy fabularne przeznaczone do międzynarodowej dystrybucji, projekty muzyczne i reklamowe. Produkowane są tu także gry wideo.

Prestiżowy magazyn "The Hollywood Reporter" uznał Alvernia Studios za jedno z najbardziej obiecujących studiów filmowych na świecie. Pracowali tu najwięksi - Krzysztof Penderecki i Jonny Greenwood, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Wojciech Smarzowski. Tu powstawał m.in "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, „Bogowie”, , „Miasto 44” czy „Drogówka”, a także produkcje Hollywood i Bollywood (wytwórnia posiada swoje przedstawicielstwo w Indiach).

Również wnętrza Alvernia Studios robią ogromne wrażenie - są jak wyjęte z filmów science fiction. Kosmiczne korytarze w fantastyczne wzory oraz rozsuwane symetryczne drzwi z czytnikami linii papilarnych, przypominają statki z Gwiezdnych Wojen. Nie brakuje słonecznego światła dzięki świetlikom typu skylux i klapom wentylacyjnym. Wyposażenie? Pod względem technicznych Alvernia Studios trzyma najwyższe światowe standardy. W 2017 roku studio kupiła Grupa Gremi, kontrolowana przez przedsiębiorcę Grzegorza Hajdarowicza. Nowy właściciel Alvernia Studios zamierzał realizować tu produkcje wykorzystujące technologie rozszerzonej działalności i VR.

Zobacz także: Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu>>

 

Alvernia Planet - park rozrywki i edukacji

Od połowy 2019 roku wiemy, że Alvernia Studios zmieni się w Alvernia Planet - park rozrywki i edukacji, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie i rozwiązania audio-wizualne, głównie technologię VR/AR, hologramy, op-art oraz obrazowanie światłem. Odwiedzający Alvernia Planet będą realizować 1,5-godzinne  misje w specjalnie zaplanowanych pomieszczeniach - rozwiązywać zagadki i wykonywać różne zadania. To koncept znany z ecape roomów i słynnych parków rozrywki. Motywem przewodnim będą futurystyczne wizje przyszłości i życie w kosmosie - pozaziemskie cywilizacje i najnowsze osiągnięcia technologiczne.

W planach właścicieli jest stworzenie 13 gwiezdnych parków pod marką Alvernia Planet, funkcjonujących na zasadzie franczyzy. Parki mają powstać w starannie wytypowanych miejscach na całych świecie. Przewiduje się, że Alvernia Planet będzie przyciągać ok. 640 tysięcy widzów rocznie. Nowy parku rozrywki  pod Krakowem ma zostać otwarty w 2022 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kosmiczne studio filmowe pod Krakowem - od Alvernia Studios po Alvernia Planet