Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Daniel Libeskind w Polsce

aru

Fani twórczości architekta Daniela Libeskinda mogą już zacierać ręce. 24 lutego w Muzeum Architektury we Wrocławiu otwiera wystawę zatytułowana "Architektura jako język. Daniel Libeskind", poświęcona jego twórczości.

Ekspozycja prezentująca fotografie, projekty i rysunki Libeskinda, ukazuje go nam nie tylko jako światowej sławy architekta i urbanistę, ale także jako twórcę scenografii teatralnych. Wystawa czynna będzie do 22 maja 2011.

Daniel Libeskind urodził się w 1946 roku w Łodzi. Początkowo ukończył studia muzyczne w Izraelu i Nowym Jorku. Później jednak porzucił grę na fortepianie i poświęcił się architekturze. W 1970 roku uzyskał dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art, ukończył również podyplomowe studia z zakresu historii i teorii architektury w School of Comparative Studies w Essex w Anglii.

Jedną z pierwszych realizacji Libeskinda jest Muzeum Żydowskie w Berlinie, wzniesione według jego zwycięskiego projektu (konkurs odbył się w 1988 roku), otwarte dla publiczności w 2001 roku. Wśród licznych zrealizowanych projektów znajdują się także takie obiekty, jak m.in. Imperial Worth Museum North w Manchesterze w Anglii (1997-2001), Centrum handlowo-rekreacyjne Westside w Bernie w Szwajcarii (2000-2008), pomnik Memoria e Luce w Padwie we Włoszech poświęcony ofiarom ataków na Nowy Jork 11 września (2004-2005), czy MGM Mirage City Center w Las Vegas w USA (2009).

Wiele kolejnych projektów Libeskinda jest obecnie w trakcie realizacji. Pośród nich znajduje się m.in. Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie w Niemczech, a także apartamentowiec Złota 44 w Warszawie. W roku 2003 Libeskind wygrał konkurs na zagospodarowanie terenu po zniszczonych zabudowaniach World Trade Center w Nowym Jorku - jego projekt "Fundamenty Pamięci" również jest w trakcie realizacji.

Daniel Libeskind wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie, m.in. w katedrze Franka O. Gehry'ego na Uniwersytecie w Toronto, katedrze Cret na Uniwersytecie w Pensylwanii, katedrze Louisa Kahna na Uniwersytecie Yale, a także w Hochschule für Gestaltung w Karlsruhe w Niemczech. Otrzymał również doktorat honoris causa wielu uczelni w Europie i na świecie.

Libeskind jest laureatem licznych nagród, w tym tak prestiżowej jak Hiroshima Art Prize, którą otrzymał jako pierwszy architekt na świecie (2001), a także Deutsche Architekturpreis za Muzeum Żydowskie w Berlinie (1999), Medal Goethego za zasługi dla kultury (2000) i wiele innych.

Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć fotografie zrealizowanych projektów Daniela Libeskinda, wizualizacje jego projektów będących obecnie w trakcie realizacji, szkice, rysunki, a także projekty scenografii teatralnych i sprzęty domowe. Wystawa ta będzie drugą w Polsce prezentacją dorobku Libeskinda. Pierwsza miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 2004 roku.

Wystawie towarzyszy trójjęzyczny katalog (po czesku, polsku i angielsku) zawierający liczne barwne fotografie i opisy przedstawionych projektów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Daniel Libeskind w Polsce