Filmowcy przeniosą się do plomby

Warszawska pracownia architektoniczna Grupa 5 wygrała konkurs na projekt nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Projekt nawiązuje do śląskiej architektury, na fasadzie twórczo wykorzystując charakterystyczny motyw czerwonej cegły.

Filmowcy przenoszą się do centrum Katowic. Nowa siedziba stanie przy ul. św. Pawła, na działce podarowanej uczelni przez miasto. Będzie plombą w istniejącej starej, dość chaotycznej i mocno zdegradowanej zabudowie. Sądząc po licznie zgłoszonych do konkursu pracach, architekci nie przestraszyli się tego sąsiedztwa. Swoje propozycje przysłało 39 zespołów z różnych europejskich krajów.

Pierwszą nagrodę przyznano znanej warszawskiej pracowni GRUPA 5 Architekci. Założona 13 lat temu firma ma w dorobku sporo ciekawych i dużych projektów. Jej flagowym dziełem jest rewitalizacja dworca kolejowego we Wrocławiu. - Chociaż jesteśmy bardzo mocno przekonani do projektu, który zaproponowaliśmy, to zwycięstwa się nie spodziewaliśmy - przyznaje Kacper Gronkiewicz z Grupy 5, która nie wysłała nikogo do Katowic na ogłoszenie wyników.

Inspiracją dla projektu była sama działka - przestrzeń przypominająca wielkie podwórko ograniczone ścianami kamienic. - Zastanawialiśmy się, jak zmieścić tam cały program funkcjonalny i jednocześnie zachować tę malowniczą przestrzeń wewnętrzną - opowiada Gronkiewicz.

Rozwiązaniem okazało się stworzenie wewnętrznego otwartego dziedzińca, zielonego patio, na które będą otwierać się pomieszczenia dydaktyczne. Jurorom bardzo się ten pomysł spodobał. Pochwalili też płynne wpisanie budynku w pejzaż i nawiązania do regionalnej tradycji. Niemal w całości przeszkloną frontową elewację gmachu warszawscy architekci chcą przykryć czymś w rodzaju ceglanej koronki - ażurową ścianą wykonaną ze starej cegły.

- Idealnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie cegły rozbiórkowej. Jeśli ona nie będzie spełniała parametrów technicznych, można ją zastąpić albo uzupełnić nową cegłą produkowaną tradycyjnymi metodami - mówi Gronkiewicz. W nową elewację architekci chcą wpisać nadal stojący na działce stary budynek stacji trafo, który inwestor zamierzał wyburzyć.

We wnętrzach znajdzie się wielkie studio telewizyjno-filmowe, pracownie fotograficzne, plastyczne i montażowe. - Myślę, że ta inwestycja będzie mobilizować do dalszej rewitalizacji tej okolicy. Za parę lat może to być fantastyczne miejsce - mówił prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan WRiTV. Inwestycja ma kosztować 22 mln. złotych

Druga nagroda przypadła Jakubowi Korfantemu, Aleksandrze Palce i Adamowi Wanatowiczowi. Trzecia nagroda trafiła do zespołu pracowni Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Zobacz także:

Nastała era Brutala!

Przewodnik architektoniczny Katowice TOP 10

Antykatalogowce rozdane!

Oceń zwycięski projekt w skali od 1 do 5:
Więcej o:
Komentarze (8)
Filmowcy przeniosą się do plomby
Zaloguj się
 • Gość: miks

  Oceniono 3 razy 1

  widzę, że nie tylko ja mam wrażenie, że projekt jest świetny i do tego bardzo śląski. Architekci jako jedyni z nagrodzonych postanowili wykorzystać zachowany fragment istniejącego budynku i dopracowali kazdy detal. Nic tylko gratulować Katowicom kolejnych perelek :)

 • Gość: klawo

  Oceniono 2 razy 0

  bardzo fajne - jest szansa na magiczny dziedziniec w fajnej skali. fasada też bardzo pomysłowa.

 • Gość: Magda

  Oceniono 2 razy 0

  ................ Wszystko oki ale kto to będzie czyścił z sadzy i całej tej mazi, jaka jest w Centrum Katowic.... utrzymanie tej struktury w nalezytym stanie będzie bardzo kosztowne.... ktoś się nad tym zastanawiał..........??????????????? chyba założe firmę sprzątającą na wysokościach - to będzie fucha, każde okienko wyszorować -- zajęcia na miesiać...:)

  a poza tym gołębie, jakich jest dość w centrum miasta będą miały swój własny apartamentowiec.....a może tą "koroneczkę" później wyposaży się w te słynne straszaki gołebi z osiedla 100-lecia.....................gratuluję wspaniałego wyboru...Magda

 • Gość: nn

  Oceniono 2 razy 0

  wizualnie męczące.

 • Gość: WiodacyArchitektMlodegoPokolenia

  Oceniono 4 razy 0

  Jest niezle. Katowice niedlugo beda najciekawszym miastem w Polsce jesli chodzi o dobra nowoczesna architekture...

 • Gość: Piotr

  Oceniono 2 razy 0

  Ogromnie się cieszę, że coś powstanie w tym kwartale. Tak duży pusty plac w centrum Katowic wyglądał okropnie, zwłaszcza w kontekście budowanej biblioteki, która stoi w zasadzie po drugiej stronie Rawy. A w dodatku mamy do czynienia z wyjątkowo dobrym projektem.

 • Gość: e tam

  Oceniono 3 razy -1

  nie jest oryginalnie, ale przynajmniej fajnie.

 • fjestis

  Oceniono 1 raz -1

  "Inwestycja ma kosztować 22 mld. złotych"
  22 miliardy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX