UFO w Warszawie: HIT, czy KIT?

Ten kosmiczny pomysł zrodził się w głowach artystów z międzynarodowego kolektywu EXYZT. Pawilon przypominający latający talerz stanie w czerwcu na placu Na Rozdrożu. Przez całe wakacje będzie tam można moczyć nogi w basenie, wylegiwać się z drinkiem na leżaku i nie tylko...

Zaniedbany okrągły placyk z fontanną na placu Na Rozdrożu przypomina lądowisko. Nic dziwnego, że członkowie EXYZT oczyma wyobraźni zobaczyli tu UFO. I tak nazwali swój projekt "UFO - Unexpected Fountain Occupation" (Nieoczekiwana Okupacja Fontanny). Wybrali specyficzne miejsce - w doskonałej lokalizacji, na jednej z historycznych osi miasta, ale kompletnie martwe i omijane przez warszawiaków szerokim łukiem. Bo EXYZT tak właśnie działają - pokazują, jak szybko i prostymi środkami można tchnąć życie w zaniedbane rejony miasta.

Kilkunastoosobowa ekipa składająca się z architektów grafików, fotografów zjedzie ze swojej paryskiej bazy do Warszawy w połowie czerwca. I ostro zabiorą się do budowania. Ich ulubiony materiał to drewno, z którego konstruują nad miejskimi placami siatki kładek i pomostów. U nas też tak będzie. Fontanna zostanie przysłonięta, ale wody nie zabraknie - będziemy mogli się w niej pluskać w płytkich basenikach dookoła. Pośrodku placu stanie UFO zbudowane ze specjalnego, formowanego pod wpływem wysokiej temperatury tworzywa. W nim, na piętrze zaaranżowane zostaną proste pokoiki gościnne, które będzie można sobie rezerwować jak w klasycznym hostelu. Na dole klubokawiarnia OSiR poprowadzi bar (przyjedzie nawet francuski kucharz, który będzie tu gotował). Wokół staną stoliki i leżaki. Całość otoczy drewniany płot. Mateusz Ściechowski z fundacji Vlep[v]net, który koordynuje projekt, tłumaczy: - Chcemy ze względów bezpieczeństwa zamykać plac na noc. W tygodniu będziemy działać do godz. 22, w weekendy do północy, żeby nie narzucać się sąsiadom.

UFO rozpocznie działalność 2 lipca i zostanie w Warszawie przez całe wakacje, do końca sierpnia. Artyści będą tu mieszkać i animować kulturalne życie. Realizacja nie jest kosztowna (ok. 200 tys. zł). Finansuje ją w głównej mierze miasto, w ramach naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Vlep[v]net finalizuje właśnie zdobywanie pozwoleń, szuka też brakujących funduszy. Projekt UFO doskonale wpisał się w serię społeczno-artystycznych działań fundacji w przestrzeni miejskiej pod wspólnym hasłem "Updates". - To będzie bezpretensjonalne miejsce na relaks w środku miasta, otwarte na wszelkie inicjatywy - koncerty, pokazy filmów, warsztaty. Swoje kulturalne wydarzenia chcą tu realizować m.in. fundacja Bęc Zmiana, czy artyści rezydenci z sąsiedniego Centrum Sztuki Współczesnej. Będziemy też gościli twórców z innych miast Polski. Chcemy, żeby ta przestrzeń żyła - zapowiada Mateusz Ściechowski.

EXYZT lubi takie wyzwania. Ich tymczasowe, nieco surowe miejskie interwencje doskonale sprawdziły się już w kilku europejskich metropoliach i przyniosły im światową sławę. W przestrzeń do wypoczynku zamienili m.in. fragment 100 Union Street w Southwark w Londynie i pusty plac w dzielnicy La Latina w Madrycie w sąsiedztwie hal targowych. Latem ubiegłego roku stworzyli tam Miejską Wyspę, z fontannami, płytkimi basenami i ażurową, drewnianą rzeźbiarską strukturą. Odwiedzały ją tłumy.

Kuratorką warszawskiego projektu EXYZT jest Ewa Rudnicka, która studiowała architekturę na tej samej paryskiej uczelni co członkowie kolektywu. - Już nie mogę się doczekać wspólnego budowania UFO. Spałam w namiocie w centrum Madrytu, w tej ich miejskiej lagunie i była rewelacyjna energia. Z przyjemnością spędzę też lato na Rozdrożu - zapowiada Ewa Rudnicka. - EXYZT są nam w Warszawie bardzo potrzebni. Mam nadzieję, że ich realizacja pobudzi dyskusję o jakości przestrzeni publicznej w naszym mieście, na ile jest ona przyjazna mieszkańcom.

2007 - koncert Etienne De Crecy w Rennes, proj. EXYZT


Agnieszka Kowalska

źródło: Gazeta Stołeczna

 

Zobacz także:

Najpiękniejsze warszawskie ambasady

Legia: parking zamiast zabytku

Stadion Narodowy z nieco innej perspektywy

Projekt dla placu na Rozdrożu to:
Więcej o:
Komentarze (11)
UFO w Warszawie: HIT, czy KIT?
Zaloguj się
 • Gość: doz

  0

  mysle ze to bedzie działać, forma jak najbardziej siedzi w tym miejscu, a EXYZT robią niezle zamieszniem,
  jaram sie!

 • Gość: Poldek

  0

  Co za strata, przeciez mogli tam otworzyc piwiarnie dla lysych karkow

 • Gość: Jasiek

  0

  Fajne

 • Gość: tom

  0

  projekt marny ale ufam im po tym co zrobili w innych miastach

 • Gość: Ace

  0

  Pytanie do znających okolicę - Nie wydaje Wam się, że to wszystko co zostało opisane się tam po prostu nie zmieści? I że projekt wygląda jakby był w dużym pomniejszeniu (leżaczki jakby dla dzieci)? Tak, jakby ktoś go stworzył nie widząc fontanny w rzeczywistości i nie znając prawdziwych wymiarów.

 • gsb

  0

  tam jest fontanna - co z nią ?

 • Gość: nigella

  0

  Spodek jet tylko jeden. w Katowicach. i wystarczy. Co do projketu i pomysłu - kiepski...

 • Gość: tom

  0

  pomysł fajny ale w tym miejscu ciężko o relaks , straszny hałas i spaliny z samochodów
  .Ludzie z planu B tam nie pójdą

 • Gość: kitt

  0

  Przynajmniej coś będzie się działo na tym placu, fajnie, że coś takiego powstanie, w miejscu, które jeest martwą przestrzenią w centrum miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX