Stefan Kuryłowicz nie żyje

aru

Profesor Stefan Kuryłowicz, czołowy polski architekt zginął wczoraj w katastrofie lotniczej w Hiszpanii. Miał 62 lata.

Stefan Kuryłowicz urodził się 26 marca 1949 roku w Warszawie. Skończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Pomimo, że z sukcesami rozpoczął własną praktykę zawodową, nie zrezygnował z działalności edukacyjnej i na macierzystej uczelni prowadził pełne zaangażowania zajęcia z projektowania i wykłady o współczesnej architekturze. Profesor Kuryłowicz był wymagający, jednak studenci zawsze darzyli go sympatią i uznawali go za autorytet.

Od 1983 roku prowadził autorską pracownię architektoniczną. Przez 28 lat działalności zrealizował kilkadziesiąt budynków, z których kilkanaście na trwałe wpisało się w karty historii polskiej architektury, zyskało wiele publikacji i nagród. Większość z nich można oglądać w Warszawie.

Na renomę lidera w branży zapracował odważnymi i nowatorskimi projektami, które w gąszczu nijakiej architektury czasów transformacji wybijały się nowoczesną stylistyką i nieznanymi dotąd rozwiązaniami projektowymi. Wiele z nich już od momentu pierwszych wizualizacji stawało się sensacją, a informacje o postępach budowy nie schodziły z pierwszych stron gazet. Tak jest z resztą do dzisiaj, bo architekt pracował nad wieloma projektami i koncepcjami nowych gmachów. W samej Warszawie toczy się kilka głośnych budów markowanych jego nazwiskiem (min. biurowiec Prosta Tower, dom handlowy Wolf Bracka, czy Nowy Supersam).

Jednym z przełomowych budynków w twórczości Stefana Kuryłowicza był biurowiec Focus w Warszawie. Wybudowany w 2001 roku budził zachwyt warszawiaków. Architekci zadecydowali, że fasada biurowca przybierze czarny kolor. Pomimo, iż inwestor miał duże obawy, że nie wynajmie powierzchni w czarnym budynku, ostatecznie przystał na śmiałą jak na owe czasy propozycję. Do dziś budynek urzeka elegancją, a właściciel nie narzeka na brak najemców. W 2003 roku podobne emocje wzbudzał biurowiec LOTu, cały przeszklony i naszpikowany nowoczesnymi systemami. Jego prosta fasada kryje pięknie oświetlone wnętrze, którego detale (okrągłe ona, kabiny) momentami nawiązują do kadłuba samolotu.

Elegancki i z czarnymi akcentami jest także schowany w sejmowej okolicy biurowiec Wolf Nullo. Osiedla mieszkaniowe Eko Park i Marina Mokotów to już klasyczne przykłady budownictwa mieszkaniowego, szeroko publikowane, nie tylko w polskich mediach branżowych. Najnowszą realizacją Stefana Kuryłowicza jest Prosta Tower - biurowiec na warszawskiej Woli przyciąga wzrok 70 metrową betonową kratownicą, która stanowi konstrukcję budynku. W całej Polsce toczy się kilkanaście realizacji, których finał nawet za kilka lat - wśród nich stadiony (min. Białystok), obiekty kulturalne, apartamentowce, czy nowe budynki uniwersyteckie w Warszawie i Wrocławiu.

Stefan Kuryłowicz wykształcił wielu zdolnych młodych architektów, a jego pracownia na Berezyńskiej stała się kuźnią młodych talentów. Profesor poprzeczkę stawiał wysoko, a do pracy trafiali tylko najlepsi, głównie jego dyplomanci. To właśnie tu młoda kadra zdobywała pierwsze szlify w zawodzie, który wymaga nie tylko wyobraźni przestrzennej, ale także dobrej organizacji pracy. Praktyka u boku Stefana Kuryłowicza oznaczała współtworzenie największych i najbardziej prestiżowych budynków w Polsce. Dla młodych architektów to doświadczenie bezcenne.

W dniu katastrofy Stefan Kuryłowicz pilotował prywatną awionetkę - leciał na wycieczkę z przyjaciółmi. Razem z profesorem zginął jego współpracownik, wiceprezes zarządu Okręgu Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Jacek Syropolski.

Wszystkie projekty: www.apaka.com.pl

Zobacz budynki z pracowni Stefana Kuryłowicza:

Wolf Marszałkowska

Prosta Tower

Wolf Bracka

Hotel Hilton

Dom w Kazimierzu

    Więcej o: