Dworzec Centralny po remoncie, z wieżą do teleportacji!

aru
13.06.2011 13:17
A A A

"Time Machine" na Dworcu Centralnym (Centrum Architektury)

W hali Dworca Centralnego w Warszawie stanęła zagadkowa konstrukcja. Wehikuł mieści dwie osoby, a podróż nim można odbyć codziennie w godzinach 12:00 - 20:00.

To instalacja achitektki i artystki Aleksandry Wasilkowskiej, która pragnie przenieść podróżnych w czasie. W niedzielę pierwsi śmiałkowie wznieśli się tajemniczym wehikułem pod sufit hali głównej:

 

 

Pomysłodawcom projektu Time Machine przyświecała idea, że sztuki można doświadczać wszędzie, a nie tylko w muzealnych salach. Dlatego zdecydowali się umieścić tę nietypową konstrukcję w miejscu, w którym panuje ciągły przepływ potencjalnych "widzów" - Instalacja stoi na dworcu, przez który przetacza się 20 milionów ludzi rocznie. Każdy może trafić na Time Machine przypadkiem i dać się porwać. - reklamuje instalację Grzegorz Piątek, kierownik artystyczny Warszawa ESK 2016.

Time Machine ma być jednocześnie symbolem zwrócenia Dworca Centralnego warszawiakom. - Kiedyś go podziwiano, potem się go wstydziliśmy. Teraz, po remoncie, znów możemy być z niego dumni. - dodaje Piątek. I rzeczywiście, ze szczytu podziwiać można odświeżoną architekturę w zupełnie nowej perspektywie.

Aleksandra Wasilkowska nazwała swoją pracę Time Machine. Do wysokiego na 9 metrów stelaża przyczepiła stare pożółkłe tablice informacyjne, zdjęte w czasie remontu z peronów. Wewnątrz zainstalowała windę, która zabiera chętnych niemal pod sufit hali głównej.

Jak pisze autorka, „czas jaki mija pomiędzy dwoma zdarzeniami nie jest jednoznacznie określony, lecz zależy od obserwatora i jego układu odniesienia. Instalacja Time Machine to wprawienie dwóch ciał w ruch. Podróżujący uwięzieni w maszynie przemierzają czasoprzestrzeń hali dworca, a czas ich podróży jest nieznany. Podróżujesz więc na własne ryzyko”.

Winda będzie działać codziennie do 2 lipca w godz. 12-20. Projekt jest elementem starań Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Zobacz także:

Dworzec w Katowicach można było uratować, teraz jest już za późno

Spór o NCS S 2050-Y30R

Robi się! Dworce PKP pięknieją

PYTANIE Co sądzisz o instalacji artystycznej w hali Dworca Centralnego?

 • HIT!
 • KIT!

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (10)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  eeeee1

  Oceniono 1 raz 1

  oczywiscie gdyby instalacje nazwac "wehikulem czasu' po polsku a nie "time machine" to juz nie byloby "artystycznie"

 • avatar

  Gość: matt

  0

  w nowoczesnym budynku nie powinno byc takich starych konstrukcji tylko drzewa rozumiem ze recykling i brak pieniedzy an anowom winde zeby starom zakryc ale to ma byc repprezentacyjne dla 21 wieku dworca????

 • avatar

  Gość: problem?

  0

  haters gonna hate

 • avatar

  Gość: pies

  0

  Ależ to brzydkie. Domek na drzewie zbity z desek ma więcej uroku.

 • avatar

  Gość: ted

  0

  Co za syf. "Artystka" wysokich lotów. Poziom intelektualny czytelnika GW.

 • avatar

  le_corbu

  0

  Trochę ginie w całej stercie innych rusztowań, ale artystyczny recycling jak najbardziej widziany ;)

 • avatar
 • avatar

  Gość: wrog_socjalizmu

  0

  dziadostwo

 • avatar

  Gość: ree

  0

  Taka z niej artystka, jak z niedźwiedzia gimnastyczka artystyczna. Bełkotliwa "idea" jako zasłona braku treści... To jest jak instalacja "rzeźbiarska" z "Nie lubię poniedziałku". O "pięknie" formy nie wspomnę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX