Nowa twarz Centralnego?

Abstrakcyjny obraz Jarosława Flicińskiego, utrzymany w stylistyce op-artu miałby pokryć słupy na peronach dworca Centralnego. To propozycja warszawskiej galerii BWA, która negocjuje z PKP możliwość realizacji swojego projektu. Zobacz wizualizację i podyskutuj.

Rewitalizowany właśnie kluczowy obiekt polskiego socmodernizmu ma szansę stać się miejscem działań artystycznych. Jarosław Fliciński, który ma już za sobą realizacje w podobnym duchu, m.in. we wrocławskiej Renomie, czy mural w Muzeum Sztuki w Łodzi proponuje, aby na słupy między peronami Centralnego wprowadzić szerokie pasy bieli. Kompozycja artysty ma organizować przestrzeń dworcowych podziemi w innej niż dotychczas perspektywie (wszerz, nie wzdłuż) oraz składać się na rodzaj przygotowanej w wielkiej skali wizualnej zabawy-zagadki (gdzie stanąć, jak patrzeć, by praca złożyła się w całość?). - W projekcie widać napięcie między modernistycznym porządkiem a wpuszczanym w jego obręb elementem niepokoju, dynamiki - mówi kurator Tomasz Plata i liczy, że projekt uda się zrealizować jeszcze przed Euro 2012.

Zobacz wizualizacje:

 

Projekt "Fliciński dla Warszawy Centralnej" pokazywany jest do 28 sierpnia w warszawskiej galerii BWA przy ulicy Jakubowskiej 16.

 

Zobacz także:

Dworzec Centralny - odkurzona ikona

Więcej o:
Komentarze (37)
Nowa twarz Centralnego?
Zaloguj się
 • Gość: bella

  Oceniono 2 razy 2

  projekt jest artystycznie ciekawy ale za bardzo wizualnie "pulsujacy". miejsca publiczne typu dworzec powinny miec sztuke kojaca i spokojna a nie pobudzajaca oczy i nerwy...na dluzsza mete jest to nieprzyjemne...

 • Gość: Michu

  Oceniono 1 raz 1

  kiepskie dekoratorstwo...

 • topaz66

  Oceniono 1 raz 1

  Fatalny projekt !!!!!! Dalszy ciąg brzydoty... Projektant Arseniusz Romanowicz na 100% odrzucił by projekt !!!!!!!

 • di.priv

  Oceniono 1 raz 1

  cały centralny to element niepokoju, aczkolwiek pomysł fajny

 • Gość: Dżony

  Oceniono 1 raz 1

  Za bardzo rażący dobór kolorów to raz, dwa... wzory powinny być łagodne, trzy ... kolorystyka nie jak już ktoś powiedział w tonacji biało-szarej ale coś żywego a zarazem nie rażącego po oczach. Poza tym zgadzam się z tym, że fajnie byłoby gdyby każdy peron miał swój charakter :)

 • Gość: ja

  Oceniono 1 raz 1

  Ta muzyka wraz z tą koncepcją wizualną jest jak szept - rzuć się pod pociąg...

 • asdi

  Oceniono 1 raz 1

  Pomysł niewątpliwie ciekawy. Mam jednak wątpliwości. Czy tak agresywne, w niektórych przypadkach, elementy dekoracyjne nie będą rozpraszać podróżnych.
  Według mnie należałoby jednak bardziej dostosować i kolorystykę i fakturę do wnętrza. Chwilami jednak ze sobą nie współgrają.

 • freelancer_1

  Oceniono 1 raz 1

  Jedyny dobry pomysł dla tego obiektu to wyburzenie go spodu i zbudowanie od nowa. Ten gniotowany pomnik gierkowszczyzny powinien szybko zniknąć.

 • clairjones

  0

  a ja wole warszawskie murale

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX