Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czarna piramida z betonu i szkła

buma

Na przedmieściach miasta Saijo pośród rzędów bliźniaczo podobnych do siebie domków jednorodzinnych powstał intrygujący budynek o nazwie Primitive Living. To projekt japońskiej pracowni Suppose Design Office, która ma już na koncie wiele równie niestandardowych realizacji.

Primitive Living wygląda, jak dom z przyszłości. Z pewnością mógłby posłużyć jako scenografia do niejednego filmu science fiction. Jednak to nie futurystyczne podejście inspirowało japońskich projektantów, a przeszłość i tradycje architektoniczne regionu. Tateana Jukyo - tradycyjna  chata budowana na planie koła lub kwadratu o zaokrąglonych bokach i kryta strzechą - posłużyła jako wzór dla nowoczesnego projektu. Chaty budowane w okresie Yayoi (200 p.n.e. - 250 n.e.)  zanurzone były pół metra w ziemi i miały średnicę około 7 metrów. Dzisiejszy odpowiednik tej budowli korzysta z wytycznych ustalonych w przeszłości, jednak przekłada je na język współczesności. Bryła budynku zaczyna się już metr pod ziemią, a nadziemie otwiera przeszklenie na całym obwodzie domu.

Ziemia, która pozostała po wykopach posłużyła do usypania wału, który chronić ma prywatność mieszkańców. Rozległe przeszklenie powstało na życzenie klientów - młodej pary z dwójką dzieci, która chciała, by w domu znajdowała się otwarta część. Dobrze doświetlone pomieszczenia (salon i kuchnia) mają otwartą formę i koncentrują się wokół centralnie położonych schodów prowadzących na kolejne kondygnacje.

Podziemna część domu wykonana z betonu stanowi wspólną enklawę wszystkich domowników.  Proste, drewniane schody bez balustrad prowadzą na pierwsze piętro, gdzie znajduje się łazienka oraz sypialnia z tarasem płynnie wkomponowanym w kształt bryły. Kolejną kondygnację, gdzie usytuowano pokój dziecinny, zaczynają stalowe schody. Nie jest to typowa dziecięca sypialnia.

Jedynym źródłem naturalnego światła jest świetlik umiejscowiony na czubku piramidy, a surowe betonowe ściany z pewnością nie są standardowym elementem dziecinnego pokoju. Jednak Suppose Design Studio przyzwyczaiło już swoich klientów do niecodziennych rozwiązań. Prostota projektów i nowatorskie myślenie owocują takimi projektami, jak Primitive Living. Japończycy coraz częściej udowadniają, iż domy jednorodzinne nie muszą być nudne i jak widać udaje im się przekonywać swoich klientów do niekonwencjonalnego sposobu na życie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czarna piramida z betonu i szkła