Na przykład. Nowy dom polski [WYSTAWA]

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie można zobaczyć projekty domów, które mają szansę stać się wizytówką polskiej architektury

Dziewięć domów - przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością najbliższego otoczenia. To koncepcja wystawy przygotowanej przez Agnieszkę Rasmus-Zgorzelską i Aleksandrę Stępnikowską z Centrum Architektury. Ekspozycja zatytułowana "Na przykład. Nowy dom polski" startuje 11 lipca 2013 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, mądra, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy - mądre wśród pięknych - to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład - mówią kuratorki

Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi: syntetyczne makiety - pokazujące bryłę i ideę domu, specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego oraz starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów. W ramach wystawy odbędą się też imprezy towarzyszące: wykłady, dyskusja i półmaraton domów.

Wybrane dziewięć domów zaprojektowały cenione polskie pracownie: ARE, Piotr Brzoza/Marcin Kwietowicz, Hayakawa/Kowalczyk, HS99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, Jojko+Nawrocki, MAAS, Medusa. Po pokazach w Warszawie i Wrocławiu prezentacja ruszy w świat.

ZDJĘCIA>>

x

więcej informacji na stronie centrumarchitektury.org

Serwis Bryla.pl jest patronem medialnym wystawy

Więcej o:
Komentarze (23)
Na przykład. Nowy dom polski [WYSTAWA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ddddd

  Oceniono 20 razy 12

  coś co w krajach rozwiniętych jest normą i standardem, u nas jest wielkim wow. weźcie lepiej piszcie co miasta i wspólnoty mieszkaniowe robią w swoich okolicach. wszędzie styropian, żółto-różowe szaleństwo, o pieknych ale zaniedbanych budynkach niszczonych poprzez skandaliczne pseudo-renowacje.

 • Gość: Adriano

  Oceniono 18 razy 4

  odnoszę wrażenie że dla Bryły czym jest coś dziwniejsze, rażące w oczy odmiennością form, zastosowaniem materiałów, kolorów itp., tym jest lepsze. Moim zdaniem domy w których mieszkano wieki wstecz mają w sobie o stokroć więcej "lepszości" od zaprezentowanych tutaj. Architekci dążyli do tego, by ich dzieła były piękne i funkcjonalne, jedno wynikało z drugiego, a efektem finalnym nie były pogniecione, nie wiadomo po co powyginane, podziurawione gdzie się da chaotyczną stolarką okienną bryły, które mają na siłę zwracać na siebie uwagę.

 • Gość: wac

  Oceniono 17 razy 3

  kurde same klocki z porozpieprzanymi oknami z d..... nudne w sumie tak en bloc... czemu alternatywą dla kolumienek i styropianów maja byc tylko takie bieda klocki .. niby że awangarda...

 • Gość: Muniek

  Oceniono 2 razy 2

  Zdjęcia pokazują głównie róznorodność stosowanych materiałów na wykończenie elewacji. W ujęciu historycznym ewolucję od szarej kostki z dwiema szynami od frontu (lata 60-70) poprzez dwie kolumienki przy wejściu z dachem (lata 80-90) do trójkątów i prostokątów dominujących obecnie (zdjęcia), zbyt często o nieciekawych proporcjach. A gdzie wnętrza tych domów? Czyżby nic ciekawego tam się nie działo? Jeśli rozpatrywać przedstawione obiekty jako rzeżby to są poprawne. Jako architekturę - to nic się nie da powiedzieć bez rzutów i przekroi. Zdjęcie 11 to nieporozumienie, jeśli nie zna się tego projektu. Nie wiadomo czy przedstawia szarą ścianę czy budynek po prawej. Mam nadzieje że na wystawie zaprezentowano całość materiałów dla każdego obiektu.

 • Gość: karo

  Oceniono 4 razy 2

  Dom nr 2 (proj. Grzegorz Stiasny) - czy to jest naprawde jest przyklad DOBREJ, polskiej architektury?? Wszystkie mozliwe typy okien (omg, nawet udalo sie wcisnac koliste okno na poddaszu...), bezsensownie powyginana bryla (przeciez nie ma tam zadnego uzasadnienia, kontekstu). Nie chce wierzyc, ze te domy to najlepsze co mamy... Bo jak na to patrze to zaczynam sie cieszyc, ze ucieklam z tego kraju... I nie chodzi juz nawet o same prezentowane projekty, ale o to, ze Polakom (i jak widac nawet polskim architektom) podobaja sie takie bezsensy... To naprawde przykre, bo na przyklad w Szwajcarii na kazdej wiosce znajdziecie o niebo lepsze budynki, o lepszym detalu, pasujacej bryle i materialach, w zaleznosci od kontekstu miejsca.

 • Gość: ks

  Oceniono 11 razy 1

  wg mnie te projekty są piękne, b.przemyślane, gratuluję autorom ich koncepcji ;)

 • Gość: odbiór

  0

  Ciekawy artykuł, przydatny na pewno. Ja jestem świeżo po odbiorze mieszkania, jednakże u mnie obeszło się bez komplikacji. W trakcie realizacji jak również już po odbiorze kontakt z deweloperem jest świetny. Myślałam, że jakieś drobne usterki z pewnością się pojawią, ale okazało się, że nie było nawet powodów, żebym zgłaszała jakieś reklamacje, także jeśli ktoś szuka zaufanego i solidnego dewelopera to z pewnością mogę polecić Home Invest.

 • Gość: sylwiaa

  0

  Nowe budownictwo ma to do siebie, że za moment już nie jest nowe XD Ja postawiłem na klasykę a nie dziwactwa i skorzystałem z pomocy Home Invest. Genialny deweloper- mam mieszkanie dokładnie takie o jakim marzyłem

 • basii aa

  0

  To co mnie skusiło do Home Invest to świetna lokalizacja, szukałam czegoś, co pozwoliłoby mi na szybką komunikację, jest idealnie ;) wreszcie się wysypiam!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX