Komorowski: "Ustawa krajobrazowa" trafiła do Sejmu

red, PAP
09.07.2013 08:45
A A A
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Kolejny krok w walce z reklamowym bałaganem. Prezydencka ustawa ma raz na zawsze rozwiązać problem

Bronisław Komorowski podpisał dokument o skierowaniu do Sejmu prezydenckiego projektu tzw. ustawy krajobrazowej. Ustawa ta ma pomóc w walce z plagą nielegalnych reklam, które psują krajobraz Polski.

Z ogromną satysfakcją kieruję do laski marszałkowskiej projekt tzw. ustawy krajobrazowej, który ma na celu rozpoczęcie porządkowania prawa polskiego pod kątem potrzeby ochrony krajobrazu, który jest wartością ogromną - powiedział prezydent po podpisaniu dokumentu.

Zaznaczył, że w ten sposób chce rozpocząć publiczną dyskusję na ten temat i wyraził nadzieję, że także parlament podejmie debatę i zastanowi się nad tym w jaki sposób za pomocą prawa można uchronić krajobraz przed zaśmiecaniem i szpeceniem, by ten był szanowany i stanowił element ładu, w którym chcieliby wszyscy żyć.

Projekt próbuje sformułować zasady podejmowania decyzji dotyczących i dominant krajobrazowych, ale też reklam. Nie chodzi o to, żeby zabronić, ale chodzi o to, aby to, co wydaje się być konieczne, było jak najmniej szpecące i niszczące krajobraz - powiedział Komorowski.

Prezydencki projekt proponuje uregulowanie m.in. zasad ustawiania nośników reklamowych. Komorowski liczy też na to, że po przyjęciu proponowanych rozwiązań, będą kolejne, jeszcze bardziej zdecydowane działania w celu ochrony polskiego krajobrazu.

 

13.11.2009 WARSZAWA , GODZ. 7:28 , POLSKA SPECJALNOSC , CZYLI PRZYDROZNE REKLAMY . WJAZD DO KONSTANCINA JEZIORNEJ OD STRONY WARSZAWY . TE SKARLALE REKLAMY WITAJA KIEROWCOW STOJACYCH PO POLUDNIU W KORKACH . KONSTANCIN UWAZANY JEST ZA OZDOBE PODWARSZAWSKICH MIEJSCOWOSCI .  FOT. ADAM KOZAK / AGENCJA GAZETAFot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

 

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że prezydencki projekt określa m.in. obowiązek sporządzania przez samorząd województw audytu krajobrazowego, w którym zostaną zdefiniowane obszary krajobrazów priorytetowych. Następnie dla tych obszarów sejmik województwa będzie mógł ustalać normy prawne dotyczące wysokości, kształtu budynków i ewentualnie stosowanie materiałów miejscowych lub tradycyjnej architektury.

Wybór obszarów priorytetowych będzie poddany publicznej dyskusji i konsultacjom społecznym - wyjaśnił minister.

Poinformował on także, że projekt przewiduje  możliwość stanowienia przez gminy kodeksu reklamowego, który określi zasady zarówno dla reklam, jak i obiektów małej architektury (np. ogrodzeń) na terenie gminy. W projekcie zaproponowano, by ustawa weszła w życie od początku przyszłego roku.

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (16)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: felek

  Oceniono 35 razy 33

  brawo

 • avatar
 • avatar

  Gość: gfdggd

  Oceniono 7 razy 7

  No więc kiedyś gdy pracowałem w hiszpanii, szef zawiesił nad wejściem do sklepu markize koloru niebieskiego. Przyszła kontrola i kazała zmienić kolor na inny dlatego, że wcześniej nie uzgodnił z nimi o koloru. Musiał zmienić i zmienił na pomarańczowy który faktycznie lepiej pasował.
  Jest druga sprawa która mnie wkurza u nas, kto decyduję o kolorze bloków? Dlaczego wspólnota może decydować o kolorze bloku? To co widzę na blokowiskach to jakieś klocki lego, 0 harmonii z otoczeniem. Kolory rażące i niepasujące do niczego. Zająć się tym!!

 • avatar

  Gość: Muniek

  Oceniono 7 razy 7

  Ustawa to dobry kolejny krok. Mamy już dziesiątki stron zapisanych w mpzp odnośnie reklam a one i tak powstają. Tylko lotna grupa w stylu Eliota Nessa z piłami i bloczkami mandatowymi działająca w imię prawa jest zdolna zwalczyć tę plagę.

 • avatar

  mimakgazeta

  Oceniono 5 razy 5

  Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale lepszy rydz niż nic.

 • avatar

  Gość: marcin.karcz

  Oceniono 4 razy 4

  Zeby tylko to uchwalili! Nie mozna patrzec na to co sie w Polsce dzieje. A jak ktos nie widzi problemu zapraszam do Szklarskiej Poreby a pozniej Harahowa!

 • avatar

  Gość: lump

  Oceniono 3 razy 3

  W następnej kolejności likwidacja 90% znaków drogowych.

 • avatar

  Gość: antybronek

  0

  Bronka bula niedojde komoRuskiego nie trawię... ale za ten podpis ma u mnie wielkie PIWO.
  Nareszcie polskie pobocza będą wyglądać jak te w DE, UK, IE, DK itp.

 • avatar

  Gość: Klik

  0

  Na tyczki zes pan z nim chodzil?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX