Czarodzieje recyclingu. Za swój pomysł dostali nagrodę! [PROJEKT]

Projekt RECYCLING REVOLUTION

Projekt RECYCLING REVOLUTION (źródło: Paweł Kochański, Karolina Tarkowska)

Projekt RECYCLING REVOLUTION zdobył Grand Prix w międzynarodowym konkursie Recycle City w Krasnojarsku (Rosja), a także został wyróżniony w gronie 15 najlepszych prac spośród 61 zgłoszonych w międzynarodowym konkursie PARKing w Jarosławiu (również w Rosji)

Projekt Recycle City przygotowali: Karolina Tarkowska i Paweł Kochański, studenci ostatniego roku studiów magisterskich na Politechnice Wrocławskiej. Główną ideą dla powstania projektu było stworzenie ekologicznego obiektu ze starych kontenerów. Blaszane konstrukcje stają się "socjalnymi tunelami", które zatopione zostały w zielonych wzniesieniach.

"Socjalne tunele" mogłyby stanąć w centrach miast i mieścić na przykład kawiarnie, biblioteki, mediateki i wszystkie inne funkcje, które mogą zachęcić mieszkańców do wspólnej integracji. Ten ostatni aspekt miałby zostać zrealizowany już podczas samego procesu powstawania "tunelów" ponieważ projekt został pomyślany tak, by jego przyszli użytkownicy mogli brać udział w jego budowie.

Nasz projekt jest propozycją - jak mogą zostać wykorzystane stare kontenery. Wnętrze wykończone ma być płytami OSB, które mogą pochodzić z okolicznych budów - mówią projektanci.

Wszystkie materiały w miarę możliwości pochodzić mają z recyclingu. Pawilony służyć mają jako społeczne biblio/media-teki i działać na zasadzie wymieniania zbiorów przez samych mieszkańców. Dodatkowo pawilony wyposażone mają być w automaty do napojów oraz sieć wi-fi. Konkurs w Krasnojarsku był konkursem realizacyjnym. Zaprojektowana przez Polaków konstrukcja powstanie wiosną tego roku.

Młodym projektantom gratulujemy sukcesu!

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Od lewej: makieta Domu Kereta, autorstwa Jakuba Szczęsnego; Etgar Keret i jego dom w szczelinie między budynkami na ul. Żelaznej Dom Kereta z Warszawy finalistą prestiżowego konkursu w Berlinie
 • Beautiful Steps #2, rzeźba na budynku w Biel, Szwajcaria Sabina Lang i Daniele Baumann. Artyści z głową w chmurach [WYWIAD]
 • kolaż Najlepsze projekty "z szuflady" wg magazynu Zawód:Architekt
Komentarze (3)
Czarodzieje recyclingu. Za swój pomysł dostali nagrodę! [PROJEKT]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gość

  Oceniono 3 razy 3

  Do artykułu wkradł się błąd, studenci pochodzą z Politechniki Wrocławskiej

 • Gość: isska

  Oceniono 2 razy 2

  bez sensu przynajmniej takiego, jak zakładali Projektanci- sens będzie, jak zwykle, ale ukryty- jak wszystko, co tego właśnie szuka... ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX