Zielony Bronx, czyli o miejskich inicjatywach oddolnych [WYKŁAD]

W czwartek 29 maja o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się spotkanie z amerykańską urbanistką, pracującą nad polepszeniem jakości życia w nowojorskiej dzielnicy Bronx

Joan Byron jest urbanistką pracującą dla Pratt Center, zaangażowaną w prace na rzecz kilku projektów w dzielnicy Bronx, między innymi w rozwój Zielonego Szlaku (Bronx River Greenway). Podczas spotkania opowie o swoich projektach. Do ostatnich działań Byron należą: projekty usuwania skutków zniszczeń huraganu Sandy, wspieranie koalicji na rzecz parku Flushing Meadows Corona, działania na rzecz rozwoju komunikacji publicznej.

Jednym z najbardziej reprezentatywnych dla odrodzenia Bronxu projektów jest Zielony Szlak Rzeki Bronx. Ta koncepcja rewitalizacji Rzeki Bronx i stworzenia trzynastokilometrowego parkowego ciągu wzdłuż rzeki została zainicjowana przez lokalnych aktywistów i jest obecnie rozwijana przez organizację Bronx River Alliance - niezwykłe partnerstwo lokalnych oddolnych organizacji i biur miejskich. Projekt jest wspierany przez nowojorską instytucję akademicką Pratt Center for Community Development, z którą związana jest Joan Byron.

Spotkanie poprowadzi Artur Jerzy Filip, który jest architektem i urbanistą zaangażowanym w działania społeczne na rzecz projektów obywatelskich, takich jak Kwartał Muzyczny czy Warszawska Droga Kultury na Skarpie. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską, w ramach której bada amerykańskie przykłady oddolnie inicjowanych partnerstw na rzecz realizacji wielkoprzestrzennych założeń urbanistycznych.

Joan ByronJoan Byron, fot. materiały Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

"Zielony Bronx"

Wykład Joan Byron i Artura Jerzego Filipa o nowojorskich inicjatywach oddolnych

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

ul. Emilii Plater 51, Warszawa

więcej na Facebook

Więcej o: