Wyniki konkursu na projekt lepszego miasta [WIZUALIZACJE]

Konkurs BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013 rozstrzygnięty. Projekty miały odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób budować miasta, by te stały się przyjazne mieszkańcom.

Celem konkursu było wyłonienie najciekawszego projektu realizującego w praktyce ideę zrównoważonego rozwoju, dzięki któremu miasto może się stać miejscem bardziej przyjaznym dla mieszkańców. Prace mogli nadsyłać architekci, urbaniści i designerzy, ale również organizacje społeczne.

Konkurs ogłoszono w kilku obszarach: miejska mobilność, zrównoważony rozwój, ekologia, recykling, rewitalizacja przestrzeni, bezpieczeństwo, energia, estetyka miasta, komunikacja w przestrzeni miejskiej, czas wolny, systemy parkingowe oraz energia odnawialna. W jury zasiadł między innymi Reinier de Graaf - główny architekt i partner w biurze projektowym OMA.

Pierwszą nagrodę zdobyła Joanna Piaścik z projektem "Reflex. Jej projekt zostanie wdrożony do realizacji i umieszczony w przestrzeni publicznej w Warszawie. W opinii jury:

„Koncepcja projektu oparta jest na trafnej diagnozie dość uniwersalnej i ponadczasowej niedogodności, jaką jest niedostatek światła dziennego w budynkach ?i przestrzeniach publicznych, spowodowany presją na zagęszczanie zabudowy. Zaproponowane rozwiązanie jest bezpretensjonalne, proste technicznie, zarówno w wykonaniu, jak i eksploatacji, niestwarzające technologicznych ani finansowych barier dla użytkowników, uniwersalne i nieskończenie powtarzalne, ale dające się komponować w indywidualny sposób, a nade wszystko miłe dla oka.”

Nagrodą jest sfinansowanie realizacji (do kwoty 100 000 złotych) oraz 10 000 złotych nagrody pieniężnej.

Prace konkursowekonkurs BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013

Wyróżnienie powędrowało do Grupy baa (Anna Siwiec, Barbara Szostak, Aleksandra Zalewska) za sygnalizację nocnych przystanków na żądanie - ZOBACZ GALERIA PRAC>>

Od 5 lipca, w dawnej Fabryce Norblina w Warszawie (obecnie „Miasto i Ogród”) można oglądać nadesłane prace. 7 lipca w Fundacji Bęc Zmiana (ul. Mokotowska 65) będzie można zobaczyć multimedialną prezentację wybranych projektów.

Otwarcie: 5.07.2014, godz. 14.00

Miejsce: Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53 („Miasto i Ogród”)

Wystawa potrwa do 5.08.2014, godziny otwarcia:

Pn - Pt - od 12.00 do 19.00, weekendy od 10.00 do 18.00

Więcej o:
Komentarze (4)
Wyniki konkursu na projekt lepszego miasta [WIZUALIZACJE]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Lol

  Oceniono 3 razy 3

  Zostało wyraźnie przedstawione. Projekt reflex ma na celu doświetlenie budynków/mieszkań, do których dociera zbyt mało światła słonecznego.

 • Gość: kolo

  Oceniono 4 razy 2

  A tak wogole to o co chodzi z tym refleksem? Bo poza tym, ze zdobyl glowna nagrode, zadnej informacji sie nie doczytalem.
  A moze wszyscy wiedza? To tak jak z ta tniutnia?

 • Gość: DominoDay

  0

  Jak dla mnie refleks za bardzo koncepcyjny... To nie ma szans na zastosowanie w praktyce. Nawet jeśli taka nakładka elewacyjna odbije promienie słoneczne, to odbijane światło najpierw zostaję skupione, zatem do środka rzekomo doświetlanego budynku wpadają rażące w oczy "zajączki" a nie światło które będzie użyteczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX