Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawski modernizm według Christiana Kereza

red

Publikacja to próba spojrzenia na Warszawę okiem zafascynowanego nią szwajcarskiego architekta

W 2007 r. Christian Kerez wygrał konkurs na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dziś wiadomo, że jego projekt nie zostanie zrealizowany. Publikacja ma zachęcać do spojrzenia na warszawskie budynki z innej perspektywy - skupiając się na przykładach, które z pozoru mogą się wydawać nieatrakcyjne.

Książka "Ukryty modernizm. Warszawa według Christiana Kereza", autorstwa Jana Strumiłły skupia się na wybranych przez Kereza przykładach, znaleźć w niej można ikoniczne dla miasta Pałac Kultury, Smyk, Dom Partii czy Trasę W-Z, ale i mniej znane, takie jak: Społeczny Dom Kultury WSM na Żoliborzu czy Zajezdnia Służby Zdrowia przy ul. Woronicza.

Żyjemy w czasach, kiedy architektura robi się niekiedy śmieszna w swoim retorycznym zadęciu. Bywa projektowana tylko po to, by zrobić wrażenie. Tymczasem jakość architektury wychodzi dopiero po latach i myślę, że to dwuznaczność warszawskiego modernizmu powoduje, że jest on ciekawy - mówi Christian Kerez.

Z okazji ukazania się publikacji już w poniedziałek 9 marca o godzinie 18 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Emilii Plater 51) odbędzie się spotkanie, podczas którego zaproszeni goście będą dyskutować o książce. Wezmą w niej udział: jej autor, architekt Jan Strumiłło, autor fotografii 30 budynków-bohaterów „Ukrytego modernizmu” Nicolas Grospierre oraz Tomasz Fudala, historyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spotkanie poprowadzi reporter, pisarz i fotograf Filip Springer. Zapraszamy!

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawski modernizm według Christiana Kereza