Kto zaprojektuje polską wystawę na Biennale w Wenecji?

Już za pół roku rusza największe światowe święto architektury - Biennale Architektury w Wenecji. Tegorocznej 12. edycji przewodniczy Kazuyo Sejima, współwłaścicielka japońskiego biura SAANA. Polski pawilon czeka jeszcze na scenariusz wystawy, na który właśnie ogłoszono konkurs.

 

 

Po serii biennale, którymi kierowali wybitni krytycy lub historycy sztuki, w końcu w tym roku impreza trafiła znów pod skrzydła czynnego zawodowo architekta. I to nie byle jakiego, bo najsłynniejszej architektki z Japonii - Kazuyo Sejima, współautorki takich gmachów jak New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku czy szkoły designu Zollverein w Essen. Po raz pierwszy w historii biennale jego główną kuratorką została kobieta.

 

 

Sejima sformułowała już tytułu tegorocznego 12. Międzynarodowego Biennale Architektury: "Ludzie spotykają się w architekturze" ("People meet in architecture"). Temat zakłada powrót do podstawowych zagadnień architektury, jako przestrzeni do życia, pracy i wypoczynku.

 

 

Jak mówi Sejima o przewodnim temacie biennale: "Idea wystawy ma pomóc jednostkom oraz społeczeństwu w relacjach z architekturą, ma pomóc architekturze w relacjach z jednostkami i społeczeństwem, ma też pomóc jednostkom i społeczeństwu w relacjach pomiędzy nimi samymi."

 

 

Architektka zapowiada też, że zależy jej na tym, by obiekty wystawowe oddziaływały nie tylko swoimi eksponatami, ale całą przestrzenią i sposobem jej zorganizowania. "Każdy architekt i każdy temat otrzyma swoją niezależną przestrzeń, w tym sensie każdy współuczestnik będzie swoim własnym kuratorem" - tłumaczy Sejima.

 

 

Czy architektura może wyklarować nowe wartości i nowy styl życia XXI wieku? Dyrektora biennale uważa, że wystawa ma dać odpowiedź na to pytanie. "Biennale daje sposobność do eksperymentowania z potencjałem, jaki niesie architektura, byśmy mogli zrozumieć jak mogłaby jeszcze lepiej odpowiadać na nowe zapotrzebowania wynikające z naszych czasów, i by pokazać, że architektura jest rezultatem różnych wartości i podejść do problemów".

 


Jak w temat biennale wpisze się polski pawilon - jeszcze niewiadomo. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodową Galerią Sztuki Zachęta ogłosili właśnie konkurs na projekt wystawy w polskim pawilonie. Nie jest to projekt architektoniczny, a kuratorski. Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować scenariusz wystawy dotyczącej architektury, dostosowany do przestrzeni i warunków historycznego już Pawilonu Polonia w Wenecji, wraz z propozycją uczestniczących artystów oraz projekt kosztorysu.

 

 

Na 11 Biennale Architektury w Wenecji Złoty Lew trafił do Polaków

 

Oczekiwania są duże, bo w poprzedniej edycji polski pawilon zebrał najwyższy laur - Złotego Lwa za ekspozycję "Hotel Polonia" przygotowaną przez parę kuratorów: Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia. Czy i tym razem uda się przygotować równie interesującą wystawę? Przekonamy się już latem.

 

 

Weneckie biennale będzie trwało od 26 sierpnia do 21 listopada. Wystawy swoim zasięgiem obejmą nie tylko ogrody Giardini i Arsenale, ale i wiele innych miejsc w Wenecji.

 

 

Więcej o konkursie na stronach internetowych organizatorów:

- Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - www.mkidn.gov.pl

- Zachęty Narodowej Galerii Sztuki - www.zacheta.art.pl

 


 

wolf

 

 

Zobacz też:

 

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury


Najlepsza przestrzeń publiczna poszukiwana


Szwajcarski projekt SAANAWięcej o: