Dworzec Centralny w Warszawie - perła na torach [LEKCJA ARCHITEKTURY]

Radek Gajda na YT
24.08.2015 13:15
O dworcu Centralnym w Warszawie Werner Huber powiedział kiedyś, że jest prawdziwą perłą na szynach. Architekt Radek Gajda opowiada o tej wyjątkowej architekturze i pokazuje, za co można lubić Dworzec Centralny. Zobacz całe założenie warszawskiego zachodniego centrum, którego częścią miał być dworzec oraz inne niezwykłe budynki późnego modernizmu o ekspresyjnych formach, do których nawiązuje warszawski Dworzec Centralny.

Pamiętaj, żeby subskrybować kanał Architecture is a good idea.
Komentarze (32)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Mateusz Ziemba

  Oceniono 21 razy 13

  Przez długi czas wydawał mi się paskudny, aż kiedyś przyjechałem gdy był w połowie po gruntownym czyszczeniu. Okazało się, ze nawet ni musi być sztucznie doświetlany i bardzo zyskał w moich oczach.

 • avatar

  Gość: gomen

  Oceniono 2 razy 2

  mnie dworzec centralny nasuwa skojarzenia z architekturą japońską, myślę że spokojnie mógłby stać w Tokio na przeciw pałacu cesarskiego

 • avatar

  Gość: klaps

  Oceniono 1 raz 1

  PKP nienawidzi swoich dworców: w środku tej pieknej hali postawili wielką tłustą antresolę rozchodzącą się na 4 strony. Ta narośl zabiera światło, przestrzeń i wygodę, a służy dokąłdnie do niczego.

 • Łukasz Nowak

  Oceniono 5 razy 1

  Paskudztwo! Wielokrotnie korzystałem z tego dworca jak i wielu innych w Polsce i Europie zachodniej. Powinni to wyburzyć i postawić nowoczesny buynek na wzór tego z Berlina. To miejsce nie jest ani zabytkowe ani nowoczesne. Nowoczensy dworzec mógł by odmienić okolicę. ZBURZYĆ !!!

 • avatar

  Gość: JanuszP

  Oceniono 5 razy 1

  przedstawcie ten odnowiony dworzec w Bydgoszczy:
  Jest przepiękny !!!

 • avatar

  Gość: all

  Oceniono 21 razy 1

  nie rozumiem nad czym te zachwyty? jego bryła absolutnie nie wynika z żadnej polskiej tradycji jedyne z czym mi się kojarzy to tandeta PRL-u gdzie podobne "przystanki" stały w każdej polskiej pipidówie od morza aż po góry tylko, ze w skali mikro tam gdzie zatrzymywały się autobusy PKS. Dużo betonu, przerośnięte dachy niczym bunkry. ta budowla nie ma nic z lekkości i totalnie nie pasuje do okolicy. zwalista i ciężka architektura godna zwalistego i ciężkiego ustroju, nie potrafię ubrać tego w żaden kanon na którym można by było traktować architekturę użyteczności publicznej jako rozwojowy i prospołeczny. dokładnie tak jak ktoś już poniżej napisał - bryła jako bodziec onanizmu intelektualnego dla wąskiego grona. Uważam, ze dobrze byłoby coś z tym zrobić. Bardziej kojarzy mi się z biednym miastem w Korei Pólnocnej niż z polskim miastem.

 • avatar

  dudziopl

  Oceniono 21 razy 1

  Świetny dworzec, wspaniała architektura, jak wiele innych budynków które powstały w tamtym okresie. A teraz? Wszystko importowane z zagranicznych biur projektowych...często całkowicie odseparowane od polskiego kontekstu. A dla wątpiących ? 25 lat "wolnej" Polski za nami. Pochwalcie się lepszymi polskimi dworcami zbudowanymi od zera przez ten czas!!! Czekam na propozycje :)

 • avatar
 • avatar

  Gość: mgr inż. arch. I.K

  0

  Bardzo ciekawy filmik, tak jak i inne :) Ja się zgadzam z panem Radkiem w kwestii dworca i jego wartości- ale żeby to zrozumieć, trzeba chociaż troszkę znać się na historii i architekturze :) Bez podstawowych informacji, opinie stają się czysto subiektywne, a to raczej nic nie wnosi :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX