Jak zaprojektować ciekawy blok? Proste pomysły, które dały niesamowity efekt [LEKCJA ARCHITEKTURY]

Radek Gajda na YT
16.11.2015 08:31
Co zrobić, aby blok mieszkalny nie był zwykłym nudnym pudełkiem? Okazuje się, że nie potrzebne są drogie materiały i kosztowne rozwiązania, a wystarczy jedynie dobry pomysł. O nietypowych i ciekawych rozwiązaniach, zarówno na zagranicznym, jak i na Polskim podwórku, opowiada architekt Radek Gajda. Zobacz ciekawe pomysły, które sprawiły, że te bloki są po prostu niezwykłe!

Pamiętaj, żeby subskrybować kanał Architecture is a good idea.
Komentarze (12)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: Ręce

  Oceniono 25 razy 15

  No niestety tak duże przeszklenia w mieszkaniówce jak w "VM" mają sens tylko w protestanckim kraju - u nas po tygodniu od odbiorów wisiały by już i firanki i zasłonki.

 • avatar

  Gość: klaps

  Oceniono 8 razy 8

  Po pierwsze: Blok u zarania był właśnie ciekawy - jednostka Marsylska nie jest monolitem - jej fasada jest porozbijana i żywa. Reliefowe traktowanie fasad jest typowe dla większośći dobrych modernistycznych bloków mieszkalnych (w Polsce też: od sedesowców z Wrocławia po Za Żelazną Bramą w Warszawie).
  Po drugie: projketowanie BIG jest ultra modernistyczne właśnie - wnętrze tego garażu to zupełnie funkcjonalna przemysłowa niemal przestrzeń, tęczowe kolory są funkcjonalną estetyzacją, nieco kiczowatą. Podobnie jest z górą 'wyrastrowaną' na metalu - to estetyczny, autoironicznie kiczowaty parawan. Marzy się takie projketowanie w Polsce, ale obawiam się, że to nie jest na Polski gust: wolimy niefunkcjonalne ale obłożone lastryko, pomalowane na biało, a ze szczątkowym drewnem i piaskowcem to już "luxury apartments"...

 • avatar
 • avatar

  Gość: bebe

  Oceniono 1 raz 1

  Mieszkałem i w jednym, i drugim budynku. Całkiem miło się tam przebywało, chociaż miałem wrażenie, że stolarka okienna nie spełniłaby żadnych polskich norm termicznych. W zimę od tych okien po prostu pizga;p Ogółem materiały wysokiej jakości ale już wykonanie takie nijakie, wiele bardzo prostych rozwiązań i standardów które nie do końca byłyby chyba akceptowalne w PL. Z takich ciekawostek to budynki w dużej mierze są wykonane z prefabrykatów, na sufitach widać łączenia płyt betonowych i jest to jedynie pomalowane, bez żadnych gładzi wykończeniowych. Mi osobiście bardziej pasowała góra lodowa, w trójkątnych balkonach w ogóle nie używaliśmy jednego pokoju od strony galerii- był to składzik na rowery itp. Niby ludzie nie patrzą, a jednak mieliśmy np pukającego sąsiada z zapytaniem co to za fotel taki fajny;p Sam balkon był bardzo duży, czego może nie widać na zdjęciach, zmieści się tam normalnie parę osób i grill - sprawdzone.

 • avatar

  Gość: louis-de-point

  Oceniono 2 razy 0

  Artystyczny Żoliborz to akurat jedna z najgorszych inwestycji w stolicy. Kiepski rozkład mieszkań, cmentarz za oknem, skażony teren po wcześniejszych fabrykach, wyjątkowo nijakie elewacje i rozmiar osidla przyprawiający o mdłości....

 • avatar

  Gość: szpros

  0

  1:15 to nie jest portrecik Bjarke Ingelsa :)

 • avatar

  Gość: gosc

  0

  ktos wie jak nazywa sie biuro projektujące? umknęła mi nazwa, wymieniał chociaz raz?:D

 • avatar

  Gość: timi

  Oceniono 8 razy -2

  nie oglądam reklam.

 • avatar

  iobserver

  Oceniono 17 razy -9

  nachalna reklama. Najładniejszy blok za plecami chłopaka opowiadacza w PL. Ładne białe płyty.
  w dope sobie wsadź te niepraktyczne i ciasne, jednoosobowe trójkąty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX