Jaka myśl stoi za najlepszym domem świata? O Arce opowiada Robert Konieczny [WYWIAD]

Anna Ostrowska
26.01.2017 10:43
Zdjęcia Arki Roberta Koniecznego, uznanej w prestiżowym konkursie magazynu Wallpaper za najlepszy dom świata, obiegły polskie i międzynarodowe media. Żeby zrozumieć ideę tego domu nie wystarczy obejrzeć malowniczych fotografii ukazujących betonową arkę na zboczu górskiego stoku. Warto zgłębić dopracowaną w każdym szczególe myśl projektową, według której Arka powstała. Dopiero, gdy zaczynamy rozumieć ten budynek doceniamy coś więcej niż intrygującą bryłę, która wygląda jak głaz wkomponowany w zbocze. Poprosiliśmy architekta Roberta Koniecznego, by opowiedział nam o konstrukcji i idei stojącej za sukcesem tego domu. Posłuchajcie fascynującej opowieści, nie tylko o architekturze...
Komentarze (24)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  jami88

  Oceniono 23 razy 3

  Nie chcę dyskutować nad samym domem - są różne gusta - ale dlaczego on został postawiony akurat tam?
  Jeszcze kilka takich świetnych i intrygujących domów w tej okolicy - i mamy zniszczony krajobraz .

 • avatar

  Gość: sztucznypolak

  Oceniono 15 razy 3

  Mnie to mocno przypomina brutalizm. Ciekawe, czy autor sie wlasnie tym inspirowal?

 • avatar

  Gość: Maciej

  Oceniono 4 razy 2

  Perwszy moj komentarz tutaj. W mojej opinii bardzo ladnie wpisuje sie w krajobraz co wiecej faktycznie przywodzi na mysl skojarzenia z kamieniem ktory byl tam od zawsze.

  Podoba mi sie fakt bie posiadania przasnego ogrodu... a po prostu otwartej przestrzeni, to jest ta mysl ktora moglaby mnie sklonic do zamieszkania poza aglomeracja (mowie to ja - zakochany w loftach i srodmiejskim zywocie przy wysokich sufitach).

  Nie traktowalbym tego w kategorii pomnika - potraktowalbym to w kategorii freestyle-u i pracy na zywym przedmiocie i formowania jego ksztaltow gdy juz wykonawcy realizuja zamysl. Jesli kiedykolwiek bedziecie mieli mozliwosc partycypowania w takiej formie ekspresji zrozumiecie ze ten niedoczas bardzo ksztaltuje kreatywne sciezki ewolucji projektu.

  Wpadne do Brennej na spacer poroznawiac o tym jak development przejmuje uwage nad dostepnymi opcjami, kierunkami ewolucji. Walcze z tym na co dzien, tym bardziej rozumiem ta gonitwe i doceniam efekt koncowy

 • avatar

  Gość: jk

  Oceniono 8 razy 2

  ani fascynujący, ani najlepszy... agresywny pr r.k sprawia że już nie można o nich czytać...

 • avatar

  Gość: archiszpieg

  Oceniono 15 razy 1

  To nie dom, to pomnik, który wystawił sam sobie Konieczny.
  Za kasę sponsorów/producentów, których zresztą ochoczo wymienia.

  To taki Trump tower na miarę naszych "polskich" możliwości.

 • avatar

  Gość: Amator sztuk pięknych

  Oceniono 21 razy 1

  Myślę, że slabo wtopil się w krajobraz i wyjątkowy styl architektoniczny górski. Dom z pewnością architektonicznie stabilny i prawidłowy matematycznie, ale czemu za razem nie może być ładny? Kwestia gustu co prawda, ale akurat ten domek nie w moim.

 • Adam Czajka

  0

  Wpierw należy gratulować sukcesu! Bo mógł wygrać położony na brzegu górskiego potoku lustrzany szałas, o który rozbijają się ptaki, choć niedługo, bo pierwsza powódź rozniesie go w drzazgi. A ten solidny domek wytrzyma wsio i to stale z najlepszym widokiem ale nie szpecaąc specjalnie stoku.

 • avatar

  Gość: Spocony Marian

  Oceniono 4 razy 0

  Mnie zastanawia czy taki architekt kupiłby se 4 plastikowe krzesełka z Castoramy i postawił przy ognisku obok takiego domu na działce żeby walnąć piwko z kumplami, czy siada tylko na plastikowych po 10.000 od sztuki ? Zastanawia mnie też czy nie lepiej być szarym ale równie pełnym pasji architektem i nie robić chłamu ani nie sprzedawać się za grosze - ot zwyczajnie przyzwoicie projektować szukając czasem fajnych zleceń, ba wręcz samemu z nimi wychodzić do potencjalnych Inwestorów ,zamiast być w pewnym sensie niewolnikiem bogatych inwestorów i niewolnikiem swojej marki , gdzie wręcz nie wypada już zrobić czegoś "normlanego" dla Kowalskiego ale również z klasą, polotem i nie wyrwanego spod prasy jakiegoś typowego rzeźnika. Wielki respekt i szacunek dla Pana Koniecznego bo to jest osobowość i wielki polski architekt ale i moje pytanie jako kolegi po fachu z tej samej branży. A pytanie całkiem serio bo cena jaką my architekci w Polsce - wszyscy bez wyjątku - mówię o zaangażowanych w pracę i szukających czegoś ponad etat przy typówkach czy lizanie przez szybę wielkiego świata w uznanych pracowniach jako najemni kreślarze - płacimy za niezależność autorską, zrobienie uprawnień, wypracowanie warsztatu, kontaktów , wyrobienie w zawodzie - jest ogromna. I poza nami mało kto to rozumie. Czy naprawdę warto być w tym zawodzie za wszelką cenę najlepszym, czy nie wystarczy być zwyczajnie świetnym architektem , fachowcem, artystą bez parcia na szkło ? Ostatnimi czasy ma się wrażenie, że innych architektów w Polsce nie ma , a promować warto tylko domy kostki z dachem przystosowanym do warunków przemarzania materiałów we Francji co najmniej.

 • avatar

  Gość: cityZen

  Oceniono 28 razy 0

  pan Konieczny wtopił kasę w ufo - w którym trzeba przyznać sa ciekawe rozważania techniczne, a teraz czaruje rzeczywistość "najlepszym omem świata" "wtopieniem w naturę" itp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX