Filip Springer: Często się mówi - Polska jest brzydka - ja się z tym zgadzam [WYWIAD]

Rozmawia Anna Ostrowska
28.03.2017 10:15
Co można wyczytać z architektury? Dlaczego wokół bywa brzydko i jak budynki opowiadają o czasie, w którym zostały wzniesione? Z Filipem Springerem rozmawiamy o historiach związanych z polską architekturą. Kolejnym soczewkami, przez które można spoglądać na Polskę są budynki takie jak: Pałac Kultury i Nauki, Solpol we Wrocławiu i galeria handlowa Witkac na Brackiej w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części rozmowy z Filipem Springerem.
Komentarze (9)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jakobhorner

  Oceniono 7 razy 5

  W Polsce obrzydliwość kroczy za neoliberalizmem - reklamy, płoty, elewacje, styropian, przeróbki, dworki polskie, ekrany, chaos okienny, rozbane zabytki, fatalna zieleń miejska, brak ochrony krajobrazy (rozrzucenie nowobogactwa po polach i lasach).

  To wszystko banał, wpływający na wymiotny ogląd tego kraju. W obecnym sejmie mamy tylko apologetów tego gwna, od bandy Kukiza przez kukuruźniki po POPIS.

 • Gość: klaps

  Oceniono 7 razy 1

  Lubiłem jak odkrywał polski powojenny modernizm - ale teraz dominuje Smutny Maruda... Polska jest ładna, a miejscami piękna. Jak większość krajów - nie ma się co biczować :-D Brak dworca busów w Warszawie - hmm - w większości miast w Polsce tak wygląda transport lokalny. Z perspektywy Warszawy estetyczny skandal, ale to jest skandal infrastrukturalni-cywilizacyjny. Że nie ma PKSów, że nie ma dworców autobusowych, że nie ma informacji. Tak podróżują miliony Polaków codziennie!

 • Gość: Jarek

  0

  Dobra ale co z tego wywiadu wynika? Jak jest wie kazdy swiadomy przestrzeni. Pytanie tylko co nalezy zrobic by to zmienic, bo samo gledzenie w kolko o Hansenie, kolorach z dupy itp nic nie da. Panie Springer co robic!!!

 • Paweł Praski

  Oceniono 2 razy 0

  Nie umiem tak spokojnie o polskiej przestrzeni publicznej- pod względem funkcjonalności to jeden wielki absurd, pod względem estetycznym- obrzydliwość. Z tego wyłuskuje się pojedyncze zakątki lub tylko budynki czy kadry i wrzuca się w jakieś zestawienia pod dumnym hasłem- piękna Polska. To takie niedemokratyczny i w ogóle, ale jest po prostu coś takiego w słowianach, że w naturalny sposób niosą chaos i zniszczenie w warstwie wizualnej- choćby jakimi naukowcami czy duchowymi osiągnięciami nie mogli się poszczycić. Zagłada estetyczna i kulturowa jaką Polacy zgotowali Ziemiom Odzyskanym, zwłaszcza Śląskowi każe poważnie wątpić czy ten naród należy do Europy czy też jest zachodnim końcem Azji.

 • menazka

  Oceniono 2 razy 0

  Piękno zostało zabite w Polakach. Wygrała przaśność i nowobogackość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX