Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

La Defense i Donau City - uduchowione dzielnice biznesu

hada

W dzielnicach biurowych coraz częściej biznes współistnieje z religią. Pomiędzy szklanymi wieżowcami powstają obiekty sakralne. Mają zachęcić biznesmenów do głębszego zastanowienia się w nieustającym wyścigu szczurów...

Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, w największych miastachEuropy zaczęły rozwijać się ośrodki biznesowe skoncentrowane na specjalnie wydzielonych obszarach. Największym tego typu skupiskiem biurowców jest zdecydowanieparyskieLa Défense . Jest to główne centrum biznesowe miasta położone na końcu Osi Historycznej Pól Elizejskich. Przedzielona Esplanadą i zwieńczona Wielkim Łukiem od Johanna Otto von Spreckelsena dzielnica ma właściwie całkowicie oddzielony ruch pieszy od ruchu kołowego. Niestety, oprócz turystów mało kto korzysta z tej nieograniczonej przestrzeni. Dopiero koło godziny 18.00 z biurowców wydobywa się czarna chmura zgarbionych sylwetek pracowników biurowych pędzących do pobliskiego przystanku metra.

 

Zadaniem Kościoła Notre-Dame de Pentecote jest zwrócenie uwagi pracowników La Defense na inne sprawy niż te doczesne. Obiekt zaprojektowany przez architekta  jest prosty i surowy w swoim wyrazie, jednocześnie dzięki swojej nowoczesnej formie nie gubi się w sąsiedztwie ogromnych biurowców, Dzięki 47-metrowej ścianie z mlecznobiałych tafli szkła z wyróżnionym pomiędzy nimi czarnym krzyżem jest łatwo rozpoznawalny i widoczny z tarasu na Wielkim Łuku. Surowe i piękne wnętrzesprzyja wyciszeniu. Jak się okazuje, obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko przyjezdnych - z tej funkcji codziennie korzysta kilka tysięcy biznesmenów.

Podobnie do La Defense w latach 90. intensywnie rozrastało się Donau City w Wiedniu.

Donau City to nowoczesna dzielnica słynąca z najwyższych budynków w Austrii i europejskiej siedziby ONZ. W dalszym ciągu powstają tu nowoczesne obiekty mieszkaniowe (autorstwa m. in. Coop Himmelb(l)au , Delugan Meissl), a nad brzegiem rzeki trwają prace nad realizacją kompleksu Donau City Gate według projektu Dominigue`a Perrault .

Także tutaj pomiędzy wieżowcami powstał niewielki obiekt sakralny - Kościół ?Chrystusa, Nadziei Świata" zaprojektowany przez austriackiego architekta . Obiekt, surowy, elegancki i utrzymany w estetyce otaczających biurowców, informuje o swojej funkcji jedynie za pomocą stalowego krzyża na jednej z fasad i samodzielnie stojącej dzwonnicy. Okrągłe otwory w elewacjach budynku w czasie dnia wpuszczają do surowego wnętrza światło dzienne tworząc wspaniały klimat. W nocy zaś wewnętrzne sztuczne oświetlenie wydostaje się otworkami na zewnątrz. W przeciwieństwie do chłodnego zewnętrza, wnętrze jest jasne i ciepłe, z pewnością dzięki okładzinom drewnianym.

Współczesneświątynie , szczególnie w takich miejscach jak dzielnice biznesowe, mają trudne zadanie przekonać do siebie zabieganych biurokratów, zaktywizować lokalne społeczności i przyciągnąć ciekawą ofertą zupełnie niezainteresowanych młodych ludzi. Ciekawa forma budynków już sama w sobie wzbudza zainteresowanie, a nowoczesny język architektury w tych przypadkach jest łatwo odczytywany i może stanowić płaszczyznę porozumienia między religią a współczesnością.

    Więcej o:

Skomentuj:

La Defense i Donau City - uduchowione dzielnice biznesu