Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najwyższy budynek świata Burj Khalifa (Burj Dubai)

aru

W 2010 roku, w 4. rocznicę objęcia władzy w Dubaju przez szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma nastąpiło uroczyste otwarcie najwyższego budynku świata - Burj Khalifa, znanego także jako Burj Dubai. Podczas ceremonii ogłoszono nową nazwę wieżowca oraz podano jego oficjalną wysokość, która wynosi 828 metrów, to prawie tyle co cztery Pałace Kultury i Nauki ustawione jeden na drugim. To najwyższy budynek świata!

Dubaj, największe na Świecie, burj dubai, wieżowce, emiraty arabskie, architektura, Burj Dubai
Najwyższy wieżowiec świata Burj Dubai (828 metrów) jeszcze w budowie.
REUTERS/Mosab Omar

- To globalna ikona, która będzie wzorem dla konstruowania budynków w przyszłości - zachwycali się architekci Burj Khalifa, otwartego 5 stycznia 2010 roku najwyższego budynku świata. Podczas spektakularnego otwarcia rządzący Dubajem szejk Mohammed bin Rashid al-Maktoum ogłosił, że wieża będzie nosić nazwę Burj Khalifa, na cześć władcy sąsiedniego Abu Dhabi - Khalifa bin Zayed. W 2009 roku Abu Dhabi wspomogło zadłużony Dubaj kwotą 25 mld USD.

Burj Khalifa (podczas budowy nazywano ją Burj Dubai, czyli Wieżą Dubajską) bije wszelkie możliwe rekordy. Całkowita wysokość tej gigantycznej budowli to 828 metrów. O ponad 300 metrów przewyższa Taipei 101, położony na Tajwanie dotychczasowy najwyższy budynek świata (mierzy on "zaledwie" 509,2 metrów). Dokładna wysokość Burj Khalifa trzymana była  w tajemnicy. Ogłoszono ją na krótko przed hucznym otwarciem, uświetnionym obecnością władcy Dubaju, szejka Mohammeda bin Rashid al-Maktoum.

Perłą budynku jest Armani Hotel, pierwszy z czterech na świecie. Zajmuje on parter i pierwszych 9 pięter. Włoski projektant Giorgio Armani, odpowiedzialny za wystrój hotelu, zaprojektował też położone na kolejnych 7 piętrach apartamenty Armani Residences, których cena wynosiła 37,5 tys. USD za metr kwadratowy. To i tak mniej niż cena metra kwadratowego powierzchni biurowej - 43 tys. USD.

Burj Khalifa - jak budowano?

Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2004 roku. Projekt stworzyła firma Skidmore, Owings i Merrill (SOM) z Chicago (zaprojektowali też Wieżę Wolności, która w 2013 r ma stanąć na miejscu zburzonych wież World Trade Center). Architekci stopniowo decydowali o wydłużeniu budynku, z planowanych początkowo 560 metrów do 650, 705, a w końcu do 828 metrów. Prace ukończono w sierpniu 2009 r. Ekipa budowlana liczyła 12 tys. osób, a w szczytowym okresie jedno piętro stawiano w ciągu trzech dni.

Konstrukcja tak wysokiego budynku nastręczała niespotykanych wcześniej problemów technicznych - podczas budowy obrócono budynek o 120 stopni w stosunku do pierwotnego położenia by zredukować napór wiatrów od Zatoki Perskiej. W najwyższym punkcie wieża odchyla się o półtora metra pod wpływem wiatru.

Konstrukcja składa się z centralnego rdzenia i trzech ramion, które w miarę wzrostu wieżowca stają się coraz mniejsze, co nadało smukłości budynkowi. Poszczególne piętra rozwidlają się, by zapewnić lepszy widok na Zatokę Perską. Rdzeń budynku przechodzi na samym szczycie w iglicę. Główny architekt Adrian Smith powiedział, że trzyczłonowa konstrukcja ma przypominać tropikalny kwiat Hymenocallis, a ornamentyka budynku nawiązywać do architektury islamu.

Burj Khalifa - kontrowersje

Oprócz zachwytów nad rozmachem twórców, otwarcie Burj Dubai wzbudza też spore kontrowersje. Jim Krane autor książki "City of Gold: Dubai and the dream of capitalism" powiedział w ostatnim wywiadzie dla CNN: - Budowa tak wysokiego budynku to naprawdę zły pomysł. Zużywa tyle elektryczności co całe miasto. Za każdym razem gdy ktoś użyje spłuczki w toalecie, muszą pompować wodę pół mili w górę - mówił. Krane uważa też, że szczytowe 30-40 pięter ma tak małą powierzchnię, że mogą być wykorzystane tylko jako magazyny. - Zbudowali mały, nie tak przydatny magazyn na wysokości pół mili - stwierdził autor.

Wielu komentatorów podkreśla, że wieżę zbudowano głównie ze względu na prestiż. Dubaj, niegdyś błyskawicznie rozwijające się miasto, został silnie dotknięty światowym kryzysem finansowym. W 2009 sąsiadujące Abu Dhabi wspomogło dubajską gospodarkę prawie 25 miliardami dolarów, by pokryć gigantyczne długi emiratu. Zakończenie budowy kosztującej 1.5 mld USD wieży ma być sygnałem, że region nie stracił swojej prężności. Niektórzy złośliwie komentują, że marketingowy hałas wokół otwarcia Burj Dubai ma odwrócić uwagę inwestorów od kulejącej gospodarki.

 

Rekordy i ciekawostki:

  • Wieża jest najwyższą wolnostojącą budowlą i najwyższą wzniesioną przez człowieka konstrukcją naziemną. Niegdyś rekord ten należał do polskiego masztu radiowego w Konstantynowie koło Gąbina (646,38 m), który jednak zawalił się w 1991 roku.
  • Ma 160 pięter użytkowych (łączna liczba kondygnacji to 206) i powierzchnię 330 tys. m. kw. - to światowy rekord w ilości pięter i dostępnej powierzchni w jednym budynku. Będzie się na niej znajdować kilkaset luksusowych mieszkań i apartamentów, biura i hotel.
  • Łącznie w Burj Khalifa może mieszkać i pracować od 25 do 35 tysięcy osób.
  • Cały budynek obsługuje 57 wind (najdłuższych na świecie) poruszających się z rekordową prędkością 16 metrów/sec.
  • Do budowy użyto 31 tys. ton stali, a konstruktorzy pobili też rekord budowli skonstruowanej za pomocą pompowanego pionowo betonu (156 pięter i 585,7 m).
  • Najwyższe kondygnacje (powyżej 154 piętra) są zbudowane na lekkiej stalowej konstrukcji zamiast żelbetowego szkieletu - miało to umożliwić szybkie dobudowanie kolejnych pięter by pobić ewentualnych konkurentów do tytułu najwyższego budynku świata.
  • Z położonego na 124. piętrze (najwyżej na świecie) tarasu widokowego rozciąga się 360 stopniowa panorama miasta.
  • Na 76 piętrze został umieszczony basen, a na 122 restauracja "At.mosphere"
  • Prace rozpoczęto w styczniu 2004 roku a zakończono 19 sierpnia 2009
  • Ekipa budowlana pracująca przy konstrukcji liczyła 12 tys. osób 
  • Wieżowiec widać z odległości 95 kilometrów
  • Według dewelopera pierwszych 300 luksusowych apartamentów wystawionych na sprzedaż w 2004 roku zostało sprzedanych co do jednego w ciągu 8 godzin
  • Różnica temperatur na zewnątrz wieży pomiędzy parterem a najwyższym piętrem wynosi 6 stopni Celsjusza

 

 

Jeddah Tower (Dżudda w Arabii Saudyjskiej)

Skomentuj:

Najwyższy budynek świata Burj Khalifa (Burj Dubai)