Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Burowie

wolf

Czy współczesna willa może być tradycyjna? Architekci z pracowni Wizja również zadali sobie to pytanie. Odpowiedzią może być ich najnowsza realizacja, która dowodzi, że to możliwe. Dom w Burowie stanowi autorską interpretację stylu zakopiańskiego. Dom został nagrodzony w konkursie na najlepszą realizację w województwie małopolskim.

Dom jednorodzinny w Burowie ( gmina Zabierzów) to laureat Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2010 w kategorii architektura mieszkalna.

To chyba najbardziej wpisujący się w wymogi konkursu obiekt, ponieważ ma on w sobie najwięcej z regionalnej architektury małopolski, jest też dalekim echem budynków tworzonych przez Stanisława Witkiewicza - będącego patronem konkursu. Jak u Witkiewicza, który stworzył styl zakopiański, tak i dom w Burowie jak całkowicie pokryty drewnem, ale to tylko okładzina, bowiem konstrukcja jest murowana.

Architekci z Wizji stworzyli dom, który przypomina tradycyjną chatę Witkiewicza. Uniknęli jednak  pastiszu tradycyjnej architektury i dom posiada całkowicie współczesną bryłę. Autorzy m.in. ukończonego właśnie osiedla Angel City w centrum Krakowa w Burowie leżącym w strefie Parku Jurajskiego musieli zmierzyć się z restrykcyjnymi ograniczeniami planistycznymi. Narzucały one szereg ograniczeń, takich jak kąt nachylenia dachu, dwie połacie dachowe, wysokość okapu, czy kalenicy. Zadania nie ułatwiała pochyła działka oraz zakaz zbyt drastycznych przekształceń terenu - można było wykonywać tylko wykopy lub nasypy nieprzekraczające 1 metra (wysokości czy głębokości).

Architekci z Wizji podjęli się próby dialogu z tradycyjną drewnianą architekturą małopolską i przetworzeniem jej na język współczesny. Forma chaty z wysokim dachem miała tu służyć jako pewien schemat, który poprzez swoje proporcje i kształt nasuwa skojarzenia z dawnym typem budownictwa. Kolejnym ukłonem w stronę chaty małopolskiej jest drewno użyte do wykończenie ścian i dachu. Zastosowano listwy profilowane ze świerka syberyjskiego, które ujednolicają całą bryłę domu. Ten sam materiał pojawia się także częściowo we wnętrzach domu.

Natomiast wszystkie pozostałe elementy są już współczesne - to wielkie przeszklenia, minimalny detal, czy beton architektoniczny u podstawy budynku użyty w miejscu tradycyjnej kamiennej podmurówki. Największy otwór-okno w pokoju dziennym został skierowany ku oddalonemu portowi lotniczemuw Balicach, a jego panoramiczny charakter umożliwia obserwację startujących i lądujących samolotów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom w Burowie