Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt w stylistyce modernizmu. Osiedle domów z Gorzowa Wielkopolskiego

red

W Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęła się budowa osiedla Warta Residence, w skład którego wejdzie 27 domów w zabudowie bliźniaczej. Choć tego typu realizacji znajdziemy mnóstwo na terenie całego kraju, to przy tej realizacji warto zatrzymać się na nieco dłużej ze względu na ciekawą modernistyczną architekturę inspirowaną najlepszymi wzorcami.

Osiedle Warta Residence w Gorzowie Wielkopolskim
Osiedle Warta Residence w Gorzowie Wielkopolskim
mat. inwestora

 Wszyscy znamy podmiejskie osiedla składające się z szeregów dziesiątek identycznych domków o białych ścianach i krytych blachodachówką. Hiperład, w którym można mieć problemy ze znalezieniem własnego domu, gdyż wszystko wygląda identycznie. Do tego niezbyt ciekawa architektura, stawiająca na ganek z kolumnami, jako dość tani symbol mający kojarzyć się z luksusem. To zdaniem wielu deweloperów recepta na murowany sukces.

Na szczęście zdarzają się też realizacje pokazujące, że tego typu zabudowa nie musi oznaczać architektonicznego koszmaru. Jedną z ciekawych realizacji pokazujących, że zespół podmiejskiej zabudowy szeregowej może kojarzyć się z dobrą architekturą jest gorzowskie osiedle Warta Residence.

W kompleksie zaprojektowanym w pracowni TUES Architekci ze Szczecina powstanie 28 domów o prostych kształtach inspirowanych architekturą modernizmu. Płaskie dachy, duże powierzchnie przeszkleń sięgających od podłogi do sufitu i materiały, beton, cegła i drewnopodobne panele.

Całe osiedle będzie składać się z mniejszych jednostek połączonych czterech domów dzięki czemu udało się zachować właściwą skalę i proporcje budynków. Nie wszystkie budynki zostały też ustawione równolegle do siebie, dzięki czemu tworzą się architektoniczne domknięcie ulicy, a przesunięte względem siebie moduły oraz nachylenie terenu sprawiają, że cały kompleks jest urbanistycznie nieco zróżnicowany.

Dodatkowo, część budynków wyróżnia się innym materiałem elewacyjnym, stanowiąc niejako punkty orientacyjne w całym kompleksie. Moduły narożne dzięki dodatkowej elewacji pozwoliły także nieco inaczej rozplanować układ okien. Jak widać, nawet niewielkie zróżnicowanie obiektów pozwala na stworzenie spójnej, ale nieprzytłaczającej całości i budynków, które zyskują indywidualne cechy.

W stumetrowych wnętrzach parter został przeznaczony na strefę dzienną, z kuchnią otwierającą się na ulicę oraz salonem od strony prywatnych ogrodów. Piętro to typowa część prywatna składająca się z sypialni domowników. Przed domami znajdzie się także miejsce dla samochodów zadaszone ciekawym rodzajem betonowego daszku. Pomiędzy budynkami zaprojektowanych zostało także kilka dodatkowych miejsc przeznaczonych dla osób odwiedzających.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Skomentuj:

Projekt w stylistyce modernizmu. Osiedle domów z Gorzowa Wielkopolskiego