Model 2+2. Dom Akuratny dla rodziny z dwójką dzieci

red

Po śląsku akuratny to taki, który jest w sam raz. Tak też nazywa się dom zaprojektowany w pracowni Paweł Lis Architekci na jednej z działek w Siemianowicach Śląskich. Co znaczy, że dom jest skrojony na miarę potrzeb typowej współczesnej rodziny?

Paweł Lis Architekci

Jaka powinna być przestrzeń aby zapewniać komfortowe warunki dla rodziny 2+1 lub 2+2? Jaka przestrzeń jest potrzebna, aby rozplanować wszystkie funkcje w sposób umożliwiający wygodne użytkowanie wszystkich pomieszczeń, ale żeby też nie przekroczyć pewnego optimum powierzchni? Z tymi pytaniami zmierzyła się pracownia Paweł Lis Architekci, która stworzyła projekt Domu Akuratniego.

Założeniem było stworzenie wygodnej, ale ekonomicznie uzasadnionej przestrzeni dla rodziny z dwójką dzieci. Dom miał być kameralny i dostosowany do współczesnego myślenia o przestrzeni i potrzebach poszczególnych członków rodziny.

Architekci zaproponowali modernistyczną bryłę o powierzchni 165 m² plus część garażowa. Bryła budynku została skomponowana z białych prostopadłościennych form przypominających rodzaj piętrowego pawilonu.

Dom miał być skromny i oszczędny w formie. Pomysł na ten koncept to lekka kubatura piętra postawiona na przedłożonej bocznej ścianie parteru i bryle garażu. Wysunięcie bryły piętra spowodowało, ze strefa dzienna stała się bardziej intymna otrzymując możliwość lepszej ochrony przed słońcem czy deszczem - opisuje swój projekt architekt Paweł Lis.

Aby nadać budynkowi lekkość zewnętrzne przegrody zostały zaprojektowane jako stosunkowo cienkie. Aby uchronić budynek przed nadmiernymi stratami energii zaplanowano ich wykonanie z wykorzystaniem paneli poliuretanowych, które w połączeniu z trójszybowymi pakietami okiennymi i systemem rekuperacji mają zapewnić komfort termiczny wewnątrz budynku.

Na parterze zlokalizowane zostały funkcje dzienne - salon, kuchnia, jadalnia oraz gabinet. Piętro to trzy sypialnie i łazienka. wzajemne przesunięcie brył pozwoliło na stworzenie nie tylko zadaszenia nad wyjściem z salonu do ogrodu, ale także na zaplanowanie dużego tarasu zlokalizowanego na dachu garażu.

ZOBACZ PROJEKT >>>

Skomentuj:

Model 2+2. Dom Akuratny dla rodziny z dwójką dzieci