Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca im. Zbigniewa Religii w Zabrzu

red

Rozbudowa Ślaskiego Centrum Chorób Serca im. Zbigniewa Religii to wzorcowy przykład projektowania budynków użyteczności publicznej. Architektom z pracowni Atelier Tektura udało się znaleźć formę, która równocześnie spełnia wymagania funkcjonalne i technologiczne oraz stanowi przykład wzorcowej realizacji pod kątem estetycznym.

Moduł C - rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca im. Zbigniewa Religii Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography
Piotr Krajewski http://pkrajewski.pl
PIOTR KRAJEWSKI

Podczas projektowania tak specyficznej przestrzeni, najważniejszym aspektem dla architektów była jej funkcjonalność, sprawność techniczna i technologiczna. Nie zapominając jednak o estetycznych walorach bryły budynku, projektanci starali się, aby Moduł C zaistniał w pejzażu Zabrza nie tylko ze względu na swoją istotną funkcję, ale również jako obiekt architektonicznie atrakcyjny.

Projektując rozbudowę ŚCCS w Zabrzu staraliśmy się mieć na uwadze oddziaływanie i uczestnictwoModułu C w pejzażu miejskim oraz odczucia emocjonalne pacjenta czy zwykłego przechodniazwiązane z odbiorem budynku szpitalnego - mówi Barbara Kozielewska z biura projektowego AtelierTektura Sp. z o.o.

W tej jasnej, spokojnej bryle wyrzeźbione zostały podłużne otwory nieregularnie rozmieszczone na elewacji. Ich zadaniem jest doświetlanie pomieszczeń, które tego wymagają. Ilość i proporcje otworów wraz z elewacją wentylowaną znacząco wpływają na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. System elewacji wentylowanej StoVentec R w dużym stopniu reguluje temperaturę zimą i latem za pomocą opływu powietrza wewnątrz warstw ściany zewnętrznej. Zastosowanie takiego rozwiązania zbliżyło parametry budynku do tych, które występują w budynkach pasywnych, co od początku było założeniem projektantów.

W ten sposób powstała koncepcja jasnej, prostej i zwartej bryły kojarzonejz czystością, czytelnością i nowoczesną technologią, która jest kolejnym krokiem w kierunku zmianywizerunku całego miasta - dodaje Barbara Kozielewska.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Zaprojektowana elewacja pozwoliła na uzyskanie całkowicie gładkiej fasady, bez spoin, które w warunkach panujących na śląsku stanowiłyby problem podczas długoletniej eksploatacji. Umożliwiła również wyoblenie wszystkich narożników budynku, co niewątpliwie stanowi dodatkowy walor estetyczny. Elewacja budynku została wykończona tynkiem z innowacyjną formułą zwaną efektem lotosu, która sprawia, że brud spływa z elewacji wraz z deszczem. Taki efekt samooczyszczenia znacząco wydłuża czas eksploatacji budynku bez konieczności jego renowacji.Całość zastosowanych rozwiązań architektonicznych oraz technologii medycznej zastosowanej wewnątrz budynku stawia Śląskie Centrum Chorób Serca na podium w kategorii placówek medycznych w Polsce.

W trzydziestą rocznicę powołania do życia zabrzańskiej kardiologii, do użytku Śląskiego Centrum Chorób Serca został oddany nowy budynek, w którym znajduje się nowy oddział leczenia chorób płuc.Aktualnie jest to jedyne miejsce w regionie, gdzie możliwe jest wykonanie przeszczepu płuc osób chorych na mukowiscydozę. Na 5,5 tys. m2 umieszczone zostały m. in: pracownia rezonansu magnetycznego oraz medycyny nuklearnej, bank krwi oraz oddział chirurgii z czterema nowymi salami operacyjnymi i oddziałem pooperacyjnym liczącym 18 łóżek. Co więcej, dodatkowa przestrzeń pozwoliła na rozwinięcie oddziału kardiochirurgii i oddziału transplantacji. Te najważniejsze oddziały szpitalne zwarte zostały w jednym budynku, który jest kolejnym krokiem w kontynuowaniu wizji, jaką 30 lat temu zapoczątkował profesor Zbigniew Religa.

Moduł C oddano do użytku w 2015 roku. Wartość inwestycji wynosi 107 milionów złotych. Budynek zaprojektowała pracownia Atelier Tektura Sp. z. o.o.

By docenić jakość zaprojektowanej przestrzeni wystarczy zestawić kadry z filmu "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego obrazujące początki szpitala z nowoczesnym Modułem C oddanym do użytku w 2015 roku. Niezwykle cieszy to, że przy budowaniu tak ważnych budynków użyteczności publicznej promowane są najwyższe standardy architektoniczne i technologiczne. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca im. Zbigniewa Religii w Zabrzu