Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Yenga z drewnianych klocków [PROJEKT]

red

Inspiracją do stworzenia projektu Domu Yenga była otaczająca działkę przyroda, a szczególnie modrzew, który stał się głównym materiałem wykorzystanym w elewacji. Nawiązując do popularnej gry, projektanci z pracowni 81.waw.pl tak ustawili bryły budynku, aby wyglądały, jakby mogły przesuwać się względem siebie.

Dom Yenga, projekt: 81.waw.pl
Dom Yenga, projekt: 81.waw.pl
materiały pracowni: 81.waw.pl

W miejscach „przesunięć” pojawiają się okna. Obiekt współgra z otoczeniem, które oddalone jest od ulicy i zapewnia dużą prywatność. Dom Yenga to mały, ale przestronny budynek. Powierzchnia parteru wynosi 80 mkw., a piętra około 75 mkw. Z deską modrzewiową, którą będą obłożone ściany, kontrastuje grafitowa ślusarka okienna.

Wybór deski do projektu był spowodowany przede wszystkim tym, że wokół działki rośnie kilka starych modrzewi. Tworzy to idealną kompozycję przyrody i budownictwa – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, dzięki czemu wejście do budynku zostało cofnięte i zadaszone. Dodatkowo całe będzie przeszklone. Od strony wjazdowej, ze względu na usytuowanie od północy, nie ma praktycznie okien. Część dzienna jest otwarta na południe i zachód. Przed domem znajduje się wiata na samochody.

W wyniku nietypowej konstrukcji brył budynku, w jego wnętrzu, nad częścią dzienną i holem, powstała pustka. Na piętrze została ona przerwana ażurową wkładką, która umożliwia komunikację między częścią ogólną a nocną. Na samej górze budynku znajduje się taras o powierzchni około 40 mkw., który stanowi idealną strefę relaksu dla domowników i harmonijnie wpisuje się w otoczenie.

Dom Yenga to przykład wykorzystania małej działki, ale i nietypowej konstrukcji, która została stworzona przez zabawę formą – mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Wchodząc do budynku, od razu mamy dostęp do holu, garderoby i gabinetu. Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna, czyli otwarta kuchnia, jadalnia i salon. Cała ta część jest przeszklona. Na parterze zaplanowano miejsce na kotłownię i pomieszczenie techniczne dostępne z zewnątrz.

Na piętro można dostać się schodami, które zostały ukryte za ścianą przeznaczoną na kominek. Od razu mamy dostęp do pokoju dziecka, łazienki i garderoby. Dalej znajduje się tzw. master bedroom, czyli oddzielna łazienka, garderoba i sypialnia. Do niektórych pomieszczeń można się dostać dzięki ażurowym kładkom.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Skomentuj:

Dom Yenga z drewnianych klocków [PROJEKT]