Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampy w ciąży. Pierwsze na świecie latarnie z budkami dla ptaków są w Poznaniu

AO

Architekci z pracowni Ultra Architects zaprojektowali latarnie z drewnianymi budkami dla ptaków we wnętrzu. W jednej z nich zalęgły się sikorki.

'Lampa w ciąży' - w jednej z lamp stojącej przy biurowcu Za bramką w Poznaniu zalęgły się sikorki
'Lampa w ciąży' - w jednej z lamp stojącej przy biurowcu Za bramką w Poznaniu zalęgły się sikorki
fot. Dawid Majewski

Wprowadzić zwierzęta do miasta

Lampy mają prosty, modernistyczny kształt i wykonano je z metalu. Z pozoru nie różnią się pod względem funkcjonalności od nowoczesnych latarni oświetlających ulice miast - a jednak są wyjątkowe. To pierwsze lampy w Polsce zaprojektowane z myślą o zwierzętach, a może nawet pierwsze tego typu lampy na świecie! W ich wnętrzu architekci z pracowni Ultra Architects umieścili drewniane budki lęgowe. W jednej z lamp pojawiły już sikorki.

Mówiono nam, że jeśli ptaki zalęgną się w jednej na sześć lamp, to będzie to gigantyczny sukces. Jak zakłada się budki lęgowe na drzewach, to także w co szóstej pojawiają się ptaki - mówi Marcin Kościuch z pracowni Ultra Architects.

Koncepcja narodziła się z obserwacji przyrody. Architekci zauważyli, że ptaki wiją gniazda, korzystając ze starych latarni i szczelin tworzących się na słupach czy sygnalizacji świetlnej. Aby ułatwić im zamieszkiwanie w mieście, stworzyli projekt dedykowany specjalnie dla nich. W środku każdej latarni znajduje się drewniana budka lęgowa - w razie potrzeby można ją wymienić i oczyścić. Pierwsze trzy modele stanęły w Poznaniu przy niedawno wybudowanym biurowcu znajdującym się na ulicy Za Bramką (projekt: Ultra Architects). Ten projekt architekci nazywają "lampa w ciąży, wersja drzewo", ponieważ swoim kształtem przypomina uschnięte drzewo. To jedno z chętnie wybieranych przez ptaki miejsc na gniazdo.

Lampa w ciąży - idea. Projekt: Ultra Architects
Lampa w ciąży - wyprowadzenie kształtu - idea. Projekt: Ultra Architects
mat. prasowe

Lampy lęgowe i edukacyjne

Lampy zaprojektowano w trzech wersjach. Podstawowa zawiera w środku drewnianą, wymienną budkę lęgową, wersja edukacyjna ma umieszczoną wewnątrz kamerę, a zamontowany na dole tablet umożliwia obserwację życia zwierząt. Architekci planują również uruchomienie strony, na której będzie emitowany obraz z wewnętrznych kamer.

Zieleń do miasta wprowadza się w coraz większym stopniu - trudniej o projekty, które uwzględniałyby również potrzeby zwierząt. Zabudowane tereny utrudniają im współzamieszkiwanie przestrzeni. Architekci z pracowni Ultra Architects znaleźli na to sposób. Autorami projektu są: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski. Przy projekcie współpracowali:R. Rychlicki, Ł. Piszczałka, stud. E. Chałupniczak.

Uniwersalna forma

"Lampy w ciąży" zrealizowała firma Lira Lighting z Elbląga. Latarnie mają pojawić się w ogólnodostępnej sprzedaży i kosztować tyle samo, co inne modele tego rodzaju. Autorzy projektu liczą, że ekologiczne lampy będą chętnie wybierane przez architektów jako element oświetlenia przy budynkach. Uproszczona, oszczędna forma jest na tyle uniwersalna, że pasuje do różnych przestrzeni miejskich, m.in. parków i skwerów. To element infrastruktury technicznej, który może z powodzeniem służyć zarówno mieszkańcom, jak i dzikim zwierzętom.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Pracownia architektoniczna Ultra Architects została nagrodzona BRYŁĄ ROKU 2016 za  projekt siedziby Wiadomości Wrzesińskich. Więcej o realizacji przeczytasz tu >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Lampy w ciąży. Pierwsze na świecie latarnie z budkami dla ptaków są w Poznaniu