Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Powstanie muzeum w domu Witolda Pileckiego. Znamy zwycięski projekt

red

Pracownia BDR Architekci wygrała konkurs na opracowanie koncepcji muzeum w domu rodzinnym Witolda Pileckiego. Architekci zaprojektowali prostopadłościenną, przeszkloną bryłę, która stanowi dopełnienie klasycznej formy domu ziemiańskiego.

Zwycięski projekt w konkursie na koncepcję siedziby muzeum w domu rodzinnym Witolda Pileckiego
Zwycięski projekt w konkursie na koncepcję siedziby muzeum w domu rodzinnym Witolda Pileckiego - wizualizacja
projekt: BDR Architekci

Muzeum będzie w upamiętniać postać rotmistrza Pileckiego i jego żony Marii. Nowa placówka ma pełnić również funkcje edukacyjne i kulturotwórcze. Część ekspozycji będzie poświęcona historii regionu i Ostrowi Mazowieckiej.

Koncepcja architektoniczna muzeum

Głównym założeniem projektu było przywrócenie pierwotnego charakteru domu rodziny Pileckich, jako położonego w ogrodzie małomiasteczkowego domu ziemiańskiego. Nowa zabudowa ma podkreślać walory ogrodu oddając pierwszeństwo domowi jako najważniejszego elementu muzeum. Jej powściągliwa architektura odwołuje się do podstawowych środków architektonicznych takich jak rytm, materiał, przenikanie się wnętrza i zewnętrza.

W uzasadnieniu jury czytamy:

Ponadczasowa formuła podpartego na szeroko rozstawionych filarach dachu – portyku o wyważonych proporcjach, integruje przestrzeń muzeum z ogrodem i domem, tworząc miejsca dla aktywności, związanych z podstawową misją muzeum jak również rozmaitych koncertów, przedstawień, spotkań, warsztatów. Niewielki dom rodzinny rotmistrza pozostaje w centrum założenia, jako najważniejszy element. Miękko poprowadzone alejki i rabaty z kwiatami swoim charakterem przywołują nastrój inteligenckich, międzywojennych ogrodów przydomowych. W odróżnieniu od emanującego spokojem, otwartością parteru, podziemia stwarzają potencjał dla stworzenia ekspozycji upamiętniającej trudne i dramatyczne czasy wojny i stalinizmu.

Główne założenia rozbudowy

Rozbudowa została zaplanowana z tyłu działki tak, aby nie dominowała nad istniejącym budynkiem i aby zachować czytelność jego bryły w skali urbanistycznej. Projektowany pawilon odsunięto od domu i powiązano z nim szklanym łącznikiem. Aby jeszcze mocniej podkreślić wagę domu, zaproponowano kolumnadę z przeszkloną, przesuwną ścianą w głębi nowego pawilonu. Dzięki temu zabiegowi pomiędzy pawilonem a domem otoczonym kwietnym ogrodem tworzy się brama wejściowa, prowadząca do otwartej przestrzeni holu głównego. Poprzez szklane płaszczyzny fasady łącznika zza domu wyłania się barwny ogród kwiatowy otaczający dom rodziny Pileckich.

Program funkcjonalny dla nowo powstającego muzeum

Hol główny stanowi ważne miejsce w budynku. Mieści w sobie dużą i elastyczną powierzchnię poszerzoną o kawiarnię z kasą i sklepem. Hol otwiera się przesuwną fasadą na podcienia i ogród, co dodatkowo powiększa jego przestrzeń. Z holu zwiedzający przechodzą łącznikiem na wystawę stałą w części parterowej przebudowanego domu. Hol jest połączony z mediateką oraz salą wielofunkcyjną przesuwną ścianką szklaną. Mediateka (czytelnia) to pomieszczenie otwarte na ogród przy sklepiku muzealnym, którego najważniejszym elementem jest wysoki regał z książkami. Pomiędzy mediateką a salą wielofunkcyjną została zaprojektowana ściana przesuwna. Pozwala to na połączenie obu pomieszczeń i tym samym poszerzenie o połowę przestrzeni wykładowej. Na parterze zlokalizowano pomieszczenia biurowe otwarte na kameralny ogród od strony północno-zachodniej. Na niższą kondygnację prowadzą schody z górnym doświetleniem naturalnym oraz przeszklona winda.

Autorzy: BDR Architekci:

Skład zespołu: Konrad Basan, Paweł Dadok, Michał Rogowski, Maria Roj

Współpraca: Anna Kotowska, Tadeusz Dadok

ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT >>>

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej muzeum w domu rodzinnym Witolda Pileckiego rozstrzygnięto 7 lipca 2017 roku. W jury zasiadali: Magdalena Gawin - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków, Jerzy Bauer - burmistrz Ostrowi Mazowieckiej, Mariusz Ścisło - architekt, prezes SARP, Maciej Miłobędzki - architekt SARP, Adam Radomski - architekt, doradca burmistrza Ostrowi Mazowieckiej ds. architektury i urbanistyki, Andrzej Pilecki - syn rotmistrza, Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

    Więcej o:

Skomentuj:

Powstanie muzeum w domu Witolda Pileckiego. Znamy zwycięski projekt