MAKABRYŁA ROKU 2015 przed nami! Zobacz dotychczasowych zwycięzców i zgłoś swoje nominacje

To już 9 edycja konkursu na Makabryłę Roku! Do tej pory niechlubny tytuł przyznawaliście zarówno dużym, okazałym inwestycjom, jak również niewielkim, położonym w niedużych miasteczkach. Wszystkie połączył wspólny mianownik - zasłużyły na tytuł najbrzydszego budynku w Polsce zrealizowanego w ubiegłym roku. Zobacz laureatów poprzednich edycji klikając przycisk Czytaj Dalej lub kliknij TUTAJ aby przesłać swoją nominację w tegorocznej edycji konkursu Makabryła Roku.
Wieża widokowa Gorzów Wielkopolski Wieża widokowa Gorzów Wielkopolski Wieża widokowa Gorzów Wielkopolski

2007 - Info Glob Gorzów Wielkopolski

W pierwszej edycja Makabryły wybieraliście najbrzydszy budynek 2007 roku. Spośród wszystkich nadesłanych przez Was propozycji wybraliśmy 10, na które można było głosować. Niekwestionowanym zwycięzcą został pawilon Info Glob z Gorzowa Wielkopolskiego, przez mieszkańców pieszczotliwie nazywany "pajączkiem". Forma tego pawilonu informacyjnego połączonego z wieżą widokową wywołuje uśmieszek wśród wszystkich, którzy widzą go po raz pierwszy. Szkoda tylko, że nie jest to uśmiech zadowolenia...

Pajączek był niekwestionowanym liderem głosowania i zgarnął 2862 Wasyzch głosów.

2. miejsce

Galeria Krakowska okazała się architektonicznym niewypałem. Odpowiedzialny za niego koncern ECE to obecnie najpoważniejszy kandydat do zagospodarowania pl. TeatralnegoFot. Grażyna Makara / AG

Galeria Krakowska dostała 1474 głosy. Budynek był krytykowany głównie za niefunkcjonalne rozwiązania, schowanie dworca PKP w głębi galerii handlowej oraz bryłę, która choć w centrum miasta ignoruje kontekst i odgradza się od otaczającej przestrzeni grubym murem.

3. miejsce

Szklany blob kryje przestrzeń handlową Złotych TarasówFot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Ostatnie miejsce na podium zajęły warszawskie Złote Tarasy zdobywając 1054 głosów. Obiekt w ścisłym Centrum Warszawy o rozkrzyczanej, mało spójnej formie i odwracający się od miasta. Choć ma wielu zwolenników lista wad ostatecznie zdecydowała o trzecim miejscu w niechlubnym rankingu.

MAKABRYŁA ROKU 2008 - Nowy biurowiec TVP. Proj. Czesław Bielecki MAKABRYŁA ROKU 2008 - Nowy biurowiec TVP. Proj. Czesław Bielecki Fot. Alina Gajdanowicz/AG

2008 - Nowy gmach TVP w Warszawie

Makabryłą roku 2008 został nowy gmach TVP w Warszawie, który wygląda jak pomieszanie rzymskiego Koloseum i Wieży Babel (2786 głosów). Z założenia nowoczesny i reprezentacyjny gmach do dziś dla wielu warszawiaków jest symbolem brzydkiej architektury. Szczęśliwie kolejne plany rozbudowy siedziby Telewizji Polskiej to już wynik konkursu architektonicznego - jak widać ktoś uczy się na błędach, choć szkoda, że błędy te są takie kosztowne i warszawska Wieża Babel zostanie z nami na długo.

2. miejsce

Galeria Hosso w Koszalinie. Proj. Pracownia Projektowa źródło: Jacek Kammer

Drugie miejsce przypadło Galerii Hosso z Koszalina. Budynek tylko nieznacznie ustępował zwycięzcy zdobywając 2361 głosów. Sztuczne, udające historyczne formy bardziej przypominają tanią atrapę niż to, do czego się odwołują. Płaskie elewacje i szczyty podtrzymywane przez metalowe wsporniki widoczne z chodnika - prawdziwa makabryła!

3. miejsce

09.12.2008 KRAKOW , UL . LUBICZ , NZ . BUDYNEK OPERY KRAKOWSKIEJ . OPERA KRAKOWSKA , ARCHITEKTURA , ELEWACJA , FOT. MICHAL LEPECKI / AGENCJA GAZETA Fot. Michal Lepecki / AG

Trzecie miejsce to druga w historia "nagroda" dla Krakowa. tym razem na podium znalazła się Nowa Opera krakowska. Budynek ma niewiele wspólnego z obiektami kultury wysokiej, które atmosferę budują już monumentalnymi, okazałymi formami budynków. Mijając krakowską operę mamy raczej wrażenie, że to kolejny supermarket, czy mało ciekawy biurowiec. Budynek w głosowaniu zyskał 1485 głosów.

2009 - Kompleks budynków mieszkalnych na Zakrzówku w Krakowie

To już trzecia edycja, w której Kraków znalazł się na podium. Tym razem naszą antynagrodę przyznaliście kompleksowi mieszkalnemu na Zakrzówku (932 głosy). Rynny wewnątrz klatki schodowej, gąszcz niewielkich balkoników, usytuowanych tak blisko siebie, że lokatorzy mogą podać sobie ręce, miejsca parkingowe na zakładkę. To osiedle przypomina bardziej oszczędnościowe bloki wznoszone za czasów Władysława Gomułki niż współczesne osiedla.

2. miejsce

 

01.10.2009 KRAKOW , UL FLISACKA , HOTEL NIEBIESKI NOMINOWANY DO ARCHISZOPY , FOT. MATEUSZ SKWARCZEK / AGENCJA GAZETA Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja

Ten rok to była naprawdę mocna reprezentacja Małopolski. Drugie miejsce - również Kraków! i hotel Niebieski. Budynek znalazł się nie tylko na podium Makabryły. Był także nominowany do konkursu ArchiSzopa.

3. miejsce

8.02.2010 KATOWICE , WOJEWODZKI SZTAB WOJSKOWY . FOT . DAWID CHALIMONIUK / AGENCJA GAZETA Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja

To miejsce przypadło Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Katowicach. Zmodernizowany budynek wygląda... strasznie. Niestety jest to tylko jeden z wielu przykładów kiczowatych termomodernizacji, które można znaleźć w praktycznie każdym mieście w Polsce. Można więc przyjąć, że to ogólna nagroda dla wszystkich budynków, które doświadczają architektonicznego kalectwa pod grubą warstwą styropianu.

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie zdobył tytuł Makabryły Roku w 2010 roku Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie zdobył tytuł Makabryły Roku w 2010 roku Artur Pielaszek

2010 - Pomnik Chrystusa w Świebodzinie

Na świebodziński pomnik Chrystusa oddaliście 4444 głosów. Ten monstrualny pomnik znakomicie pokazuje, że wielki rozmiar niczego nie gwarantuje, co najwyżej śmieszność jeśli nie zadbamy jednocześnie o dobrą architekturę.

2. miejsce

14.06.2010 KARPACZ BUDOWA HOTELU GOLEBIEWSKI . Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Na drugie miejsce zasłużył hotel Gołębiewski w Karpaczu. Hotele tej marki nie cieszą się raczej estymą jeśli chodzi o formy budynków. Ale zlokalizowanie gigantycznego molocha, który nieudolnie próbuje udawać góralską chatę w pięknym krajobrazie u stóp Śnieżki, wyczerpało Waszą cierpliwość. Na nowy hotel oddaliście 4017 głosów.

3. miejsce

makabryła, stacja benzynowa, dekonstruktywizm, restauracja, hotelKarolina S.

Trzecie miejsce zajął budynek Stacji paliw w Rytrze. Przez złośliwych bywa nazywany dziełem polskiego Franka Gherego... Krzywe rynny, zygzakowaty dach, blacha na elewacjach - rzeczywiście widać tu inspirację znakomitą architekturą mistrza, ale ewidentnie coś jednak nie wyszło. Śmiałe inspiracje nie pomogły - obiekt uzyskał 3268 Waszych głosów.

Nadbudowa kamienicy w Mławie, Makabryła Roku 2011 Nadbudowa kamienicy w Mławie, Makabryła Roku 2011 Robert Bierwiaczonek

2011 - Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie

Makabryłą Roku 2011 została nadbudowa secesyjnej kamienicy z Mławy. Urokliwy zabytkowy budynek został przygnieciony przez ciężkie i brzydkie szare pudło, zupełnie nie pasujące do historycznego budynku. Nie szczędziliście słów krytyki tej nadbudowie i zdecydowaliście o przyznaniu jej pierwszego miejsca oddając na nią 4339 głosów.

2. miejsce

Pomnij Jezusa w UstroniuAgencja Gazeta

Drugie miejsce zajął kolejny pomnik Chrystusa. Tym razem z Ustronia. Choć mniejszy od laureata poprzedniej edycji - ma "tylko" 24 metry i tak znalazł się na podium naszego zestawienia. Niewątpliwie pomógł mu w tym fakt, że został wzniesiony nielegalnie... Na pomnik oddaliście w sumie 2304 głosy.

3. miejsce

Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

3 miejsce zajął budynek zaprojektowany przez architekta, który popełnił rok wcześniej budynek hotelu Gołębiewski z Karpacza. Tym razem zaprojektował Muzeum Archidiecezjalne w Białystoku, które tak jak wcześniejszy budynek totalnie ignoruje kontekst. Pośród urokliwych kamieniczek powstało wielkie pudło zaburzające proporce zabudowy ulicy Warszawskiej.

Zadaszenie stadionu w Radomiu Zadaszenie stadionu w Radomiu źródło: radomiak.com.pl

2012 - Zadaszenie strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu

Pierwsze miejsce dla najgorszego budynku roku 2012 przyznaliście zadaszeniu strefy VIP na stadionie w Radomiu. 4744 głosy powędrowały dla obiektu, który nawet ciężko nazwać architekturą - ot kilka metalowych kątowników i blacha, które bardziej przypominają prowizoryczne rozwiązanie niż zadaszenie VIP-owskiej loży... A całość za 150 tysięcy złotych!

2 miejsce

02.01.2012 OLSZTYN , ELEWACJA NOWEGO BUDYNKU PRZY UL. NOWOWIEJSKIEGO . FOT. PRZEMYSLAW SKRZYDLO / AGENCJA GAZETA DLOOL strony lokalne GW - OlsztynDwojka SLOWA KLUCZOWE: BUDYNEK ARCHITEKTURA KAMIENICA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOOL strony lokalne GW - OlsztynDwojkaFot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Na drugie miejsce zasłużyła realizacja olsztyńskiej Kamienicy. Tu znów mamy do czynienia z odwołaniami do architektury w wykonaniu mistrzów, tyle że w niezbyt szczęśliwej formie. Tym razem za wzór zapewne służyły miękkie linie budynków projektowanych przez Gaudiego... ale efekt niestety nigdy nie stanie się powodem do dumy i celem pielgrzymek miłośników pięknych budynków.

3. miejsce

13.02.2013 Poznan. Galeria MMFot. Piotr Fijałkowski

Na podium znalazła się także poznańska realizacja - Galeria MM. Efekt końcowy mocno odbiega od projektu konkursowego. Padały mocne słowa o oszustwie i kłamstwie, a sam budynek dostał 3958 negatywnych głosów. Jak w zgłoszeniu pisał Adam Nikodem:

To kolejne centrum handlowe w środku miasta, co za koszmar! Zrobione z płytek przypominających toalety dworcowe...
Poznań City Center - MAKABRYŁA ROKU 2013 Poznań City Center - MAKABRYŁA ROKU 2013 fot. Piotr Fijałkowski / AG (kolaż - red.)

2013 - City Center z Poznania

Wśród laureatów Makabryły 2013 ponownie znalazł się Poznań, tym razem na pierwszym miejscu. Nowa galeria handlowa City Center, w której znalazł się też dworzec kolejowy zbierała prawdziwą falę krytyki i rekordową ilość 6992 głosów za ciężkie formy nie przypominające wizualizacji, ale przede wszystkim za niefunkcjonalne rozwiązania i schowanie dworca gdzieś na tyłach galerii handlowej. Dotarcie na perony - to prawdziwy tor z przeszkodami.

2. miejsce

29.11.2013 Kielce . Ekrany dzwiekochlonne i nie swiecace latarnie przy ulicy Zagnanskiej u zbiegu Okrzei Fot. Jaroslaw Kubalski / Agencja Gazeta DLOKI strony lokalne GW - Kielce ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOKI strony lokalne GW - KielceFot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta

Drugie miejsce przyznaliście zjawisku ekranów akustycznych, które na masową skalę zaczęły pojawiać się zarówno w szczerym polu, jak i w centrach miast przy reprezentacyjnych alejach. Niestety ekrany powstają do dziś wygradzając przestrzeń, zasłaniając widoki i szpecąc okolicę brzydkimi formami i rdzewiejącą blachą. 5028 głosów niestety nie powstrzymało inwazji.

3. miejsce

Kościół bł. Jana Pawła II w Krakowiefot. redakcja

Kościół bł. Jana Pawła II w Krakowie zasłużył Waszym zdaniem na trzecie miejsce. Na "krakowskie bizancjum" oddaliście 3643 głosy. Bryła kościoła to kolejny przykład na wciąż pokutujące w Polsce myślenie, że bardziej imponuje się skalą niż pięknem architektury.

Park przed i po wycince Park przed i po wycince fot. Teresa Kaźmierska

2014 - Wycinka Parku w Rybniku

Kolejna edycja przyniosła kolejny rekord głosów. Tym razem pierwsze miejsce i 7022 wasze głosy powędrowały do wycinki pięknego parku w Rybniku. Po raz kolejny przyjazna mieszkańcom przestrzeń przegrała z komercją. W miejscu zieleni miał powstać blaszany supermarket z ogromnym parkingiem pod oknami bloków. Okoliczni mieszkańcy nie kryją rozgoryczenia, że lokalne zgodziły się na taką zmianę i dewastację przestrzeni.

Sprawdziliśmy tez co się stało w miejscu wyciętego parku. Niestety wszystko zostało zrealizowane i tam gdzie wcześniej kwitły drzewa dziś jest betonowy parking i blaszany budynek jednej z popularnych sieci handlowych.

Supermarket w miejscu wyciętego parkuMagdalena Filipowska

2. miejsce

13.03.2015 Lublin . Centrum Onkologii widok z Tarasow zamkowych Fot. Tomasz Rytych / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: centrum onkologii ziemi lubelskiejfot. TOMASZ RYTYCH

Na drugie miejsce Waszym zdaniem zasłużyła rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Ogromny moloch, który wyrósł kilkoma kondygnacjami nad otaczającą zabudowę i do tego jaskrawe kolory - nie mogło być chyba gorzej. Niestety rzeczywistość zweryfikowała myślenie, że to już katastrofa totalna i do sprawy doszło jeszcze straszenie sądem internautów krytykujących formę nowego budynku i władz odpowiedzialnych za jego budowę.

3. miejsce

07.04.2015 Zielona Gora . Wykonano kolejny etap elewacji planetarium - czarne formy , ktorych nie bylo w projekcie .  Fot . Anna Krasko / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: planetarium wenus elewacja paskiANNA KRASKO

Ostatnie miejsce na podium zajęło zielonogórskie planetarium. Mieszkańcy spodziewali się budynku o równie ciekawej formie jak chociażby warszawski Kopernik... ale dostali jaskrawoczerwony blaszak, który na pewno nie zachęca by wejść do środka.

Makabryła 2015 Makabryła 2015 red, fot. Teresa Kaźmierska

2015 - Który budynek otrzyma tytuł w tym roku?

Który budynek zasłuży na tytuł najbrzydszego polskiego budynku 2015 roku? Czekamy na Wasze nominacje! Jeśli w Twojej okolicy powstała jakaś makabryła zrób jej zdjęcie i prześlij do nas klikając TUTAJ.

Nagrody

 

okładka

 

W tegorocznej edycji przewidzieliśmy nagrody. Przygotowaliśmy dla Was albumy 101 najciekawszych polskich budynków dekady. Co zrobić aby otrzymać książkę?

Trzeba przesłać zgłoszenie budynku dołączając do niego własne zdjęcie. Jeśli uznamy, że budynek zasługuje, by znaleźć się w finałowej dziesiątce, a Twoje zdjęcie będzie najlepsze - w nagrodę otrzymasz nasz książkowy upominek. Szczegóły konkursu w regulaminie.

Na zgłoszenia czekamy do 28 lutego 2016 roku. Konkursowe nominacje można wysłać TUTAJ.

W sprawie plebiscytu na Makabryłę Roku 2015 można też poza konkursem kontaktować się z naszą redakcją pod adresem brylujemy@gazeta.pl w tytule maila wpisując makabryła 2015.

Głosowanie na najgorszy polski budynek 2015 roku odbędzie się w dniach 29 lutego - 06 marca 2016.

Po zakończeniu konkursu na makabryłę rozpocznie się tegoroczna edycja Bryły Roku, w której przyznamy nagrody najlepszym polskim realizacjom.

Więcej o:
Komentarze (103)
MAKABRYŁA ROKU 2015 przed nami! Zobacz dotychczasowych zwycięzców i zgłoś swoje nominacje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • luketjorself

  Oceniono 132 razy 130

  Rok 2014 był chyba najgorszy... Cieszę się tylko, że nie jestem mieszkańcem Rybnika. To, co tam zrobiono - wycinając piękny park i zamieniając go w obrzydliwy betonowy plac - to po prostu zbrodnia.

 • yosemitesam

  Oceniono 45 razy 43

  Hotel Gołębiewski w Karpaczu bije wszystkich na łeb.
  A na drugim miejscu chatka Gargamela przy trasie Olkusz-Dąbrowa G (stoi toto bodajże obok fotoradaru).

 • mirafas

  Oceniono 51 razy 35

  Za 2015 nominuję SuperSam w Katowicach :P Wielka taniość (blacha falista zamiast świetlików, tynk akrylowy o paskudnej barwie, brak masek na dachu, fatalny parking) oraz chaos reklamowy (każda reklama najemcy w innym kształcie, chaotycznie umieszczone na fasadzie). Porażka jak na centrum miasta z takimi tradycjami architektopnicznymi :P

 • cromio

  Oceniono 34 razy 28

  Przydałoby się zrobić z tych Makabrył publikację i rozesłać ją bezpłatnie do wydziałów architektury i budownictwa wszystkich urzędów. A przede wszystkim - do posłów, aby znowelizowali przepisy w sposób niedopuszczający do dalszej dewastacji krajobrazu miejskiego.

 • Gość: jozue

  Oceniono 25 razy 25

  Ale nagroda Makabryły moim zdaniem jest potrzebna.To taki swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa.Coniektórym się przydaje.

 • Gość: gośśśśśśśśśśćććććććććć

  Oceniono 34 razy 18

  Na Wiejskiej stoi ohydny budynek z ohydnymi ludźmi.

 • eri22

  Oceniono 25 razy 13

  gdzie sa te nominacje bo nie widze :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX