Pałac Kultury z rodzeństwem

Pałac Kultury i Nauki to już ikona Warszawy. Jednak ten 'dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego' nie był szczególnie oryginalnym prezentem w owych czasach. W samej Moskwie ma siedem sióstr, a w innych krajach kilku bardzo podobnych braci.
Gmach główny Uniwersytetu Moskiewskiego Gmach główny Uniwersytetu Moskiewskiego www.wikipedia.pl

Uniwersytet Moskiewski im. M. Łomonosowa, 1949-1953

Uniwersytet Moskiewski jest jednym z symboli stolicy Rosji. Podobnie jak nasz PKiN został zaprojektowany przez Lwa Rudniewa. Mimo to, jest większy pod względem powierzchni, ale mniej strzelisty niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zajmuje przestrzeń 320 hektarów, na których oprócz głównego gmachu, znajduje się 30 obiektów uniwersyteckich oraz 30 budowli obsługujących. Do tego dochodzą kompleksy zieleni, ogród botaniczny, parki, obiekty sportowe i obserwatorium astronomiczne.

Hotel Ukraina
www.wikipedia.en


Gmach jest zaliczany do tzw. "siedmiu sióstr", czyli siedmiu wieżowców z lat 1949-57 wybudowanych w stylu socrealistycznym, które miały symbolizować potęgę Stalina.

Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk, w tle sylweta Uniwersytetu Łomonosowa.
flickr, socialism expo

Hotel obecnie należy do sieci Radisson Sas Hotel obecnie należy do sieci Radisson Sas www.wikipedia.en

Hotel Ukraina w Moskwie, 1954-1957

Położona nad brzegiem rzeki Moskwy "Ukraina" to kolejna z sióstr Stalina. Hotel został stworzony przez zespół słynnych architektów: A. Mordwinowa i W. Oltarzewskiego. W 2010 obiekt został ponownie oddany do użytku po 3-letniej modernizacji. Fasada została odtworzona w szczegółach z lat 50-tych, natomiast wnętrze zostało uzupełnione nowoczesnymi technologiami.

Hotel Ukraina
www.wikipedia.en

Całkowita powierzchnia budynku wynosi 88 tys. m2, a wysokość 206 metrów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie Joanna Furgalińska (fotoforum.gazeta.pl)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie, 1948-1953

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy ul. Smoleńskiej w Moskwie to następny z siedmiu wysokościowców epoki Stalina. Budynek MSZ wybudowano w latach 1948-1953 wg projektu architektów - prof. W. Gelfreicha i M. Minkusa, w stylu tzw. stalinowskiego gotyku. Główny korpus liczy 27 pięter, wysokość - 172 m. Przez wiele lat mieściło się w nim również Ministerstwo Handlu Zagranicznego ZSRR.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie
forum.gazeta.pl

Pylony zostały wykonane z polerowanego granitu, a fasadę budynku zdobi godło Związku Radzieckiego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie
forum.gazeta.pl

Hotel Leningradskaja Hotel Leningradskaja www.wikipedia.en

Hotel Leningradskaja, Moskwa, ukonczony w 1954

Hotel Leningradskaja jest kolejną budowlą z moskiewskiej siódemki. Ma 136 metrów wysokości i został zaprojektowany jako najbardziej luksusowy hotel w Moskwie, dzisiaj należy do międzynarodowej sieci hotelowej Hilton. Autor założenia Leonid Poliakow tworząc projekt zainspirował się wybudowaną w Clevland w 1930 roku, Terminal Tower.

Hotel Leningradskja
flickr, socialism expo

W 1955 roku, realizacja została skrytykowana przez Chruszczowa jako zbyt droga i niefunkcjonalna, w wyniku czego Poliakow został pozbawiony Nagrody Stalinowskiej, którą otrzymał w 1948 roku.

Ministerstwo Rolnictwa w Moskwie Ministerstwo Rolnictwa w Moskwie www.flickr.com

Czerwone Wrota czyli Ministerstwo Rolnictwa w Moskwie, 1947-1953

Budowla została zaprojektowana na rozkaz Stalina przez cenionego wówczas sowieckiego architekta Aleksieja Duszkina, ma 133 metry wysokości (bez szpicy) i jest podzielona na dwie części o różnym przeznaczeniu. Część główną stanowią pomieszczenia Ministerstwa Rolnictwa, a boczne moduły zaadaptowano na mieszkania.

Ministerstwo Rolnictwa w Moskwie
www.flickr.com

Czerwone wrota
www.flickr.comDom mieszkalny Kotielniczieskaja Dom mieszkalny Kotielniczieskaja Fot. Joanna Furgalińska (Fotoforum.gazeta.pl)

Blok mieszkalny Kotielniczieskaja, Moskwa, 1947-1952

Budynek autorstwa D. Czeczulina ma 176 metrów wysokości i zaprojektowano go stylu neogotyckim, choć widać także inspiracje Hotelem Metropol, wybudowanym w samym sercu Moskwy w latach 1899-1907.

Blok mieszkalny Kotielniczieskaja
www.flickr.com

Gmach oddany do użytku w 1952 znajduje się przy ujściu rzeki Jałza do Moskwy. W zamyśle twórcy miał to być luksusowy apartamentowiec dla moskiewskich elit, jednakże ostatecznie większość "apartamentów" zaadaptowano na zwykłe mieszkania komunalne. Kotielniczieskaja liczy ich ponad 700. W budynku znajduje się również poczta, sklepy, a nawet kino.

Blok Kudrinskaja Blok Kudrinskaja www.flickr.com

Blok mieszkalny Kudrinskaja Moskwa, ukończony w 1954

Prace nad gmachem trwały aż sześć lat. Budynek autorstwa M. Posokhina i A. Mdojantsa ma 156 metrów i został wybudowany z myślą o radzieckich przodownikach kultury i sztuki. Dziś mieszkają tam urzędnicy państwowi.

Bukareszt. Dom Prasy
flickr, socialism expoDom Prasy w Bukareszcie Dom Prasy w Bukareszcie www.wikipedia.en

Dom Wolnej Prasy w Bukareszcie, 1952-1956

Zaprojektowany przez architekta Hoira Maicu budynek jest uważany za symbol socjalistycznej kultury w Rumunii. Obiekt, zwany wcześniej Casa Scânteii (Dom Iskry), był w okresie komunistycznym siedzibą wszystkich stołecznych redakcji gazet i czasopism. Przez ponad 50 lat, był najwyższym budynkiem w mieście (104 metry), a w latach 1952-1966 widniał na rewersie banknotu o nominale 100 lei.

Hotel Drużba
www.crowneplaza.czHotel Drużba Hotel Drużba www.wikipedia.pl

Hotel Drużba w Pradze, 1952-1954

Inicjatorem budowy hotelu był gen. Alexej Cepicka, jeden z czarnych charakterów czeskiego stalinizmu. Podobno marzył on, by na otwarcie przyjechał sam Stalin. Dlatego w holu zaprojektowano 32 stopnie - w armii czechosłowackiej było wówczas 64 generałów i na każdym stopniu Generalissimusa witać miało dwóch. Salon na najwyższym piętrze zdobi wielka mozaika NRD-owskiego artysty Maksa Švabinskiego, widomy znak "drużby narodów". A iglicę wieńczyła tradycyjna czerwona gwiazda.

Pałac Kultury i Nauki w Rydze
www.wikipedia.enAkademia Nauk w Rydze Akademia Nauk w Rydze wikimedia.org

Pałac Kultury i Nauki w Rydze, 1952-1958

Z początku budynek był projektowany jako Dom Kołchoźnika, ale po zakończeniu budowy został oddany Akademii Nauk Łotewskiej SRR. Pałac w Rydze również zaprojektował Lew Rudniew i podobnie jak PKiN również jest najwyższym budynkiem stolicy. W pracach uczestniczyli także: w prof. Oswalds Tilmanis, W. Apsitis, K. Pluskne, W. Sznitnikow i inżynier M. Szpektorow.

Pałac Kultury i Nauki w Rydze
www.wikipedia.en

Hotel Ukraina w Kijowie Hotel Ukraina w Kijowie www.wikipedia.pl

Hotel Ukraina w Kijowie, 1961

Inauguracja hotelu "Ukraina" (dawniej "Moskwa") odbyła się 28 września 1961 roku. "Ukraina" wzniesiona wg projektu zespołu architektów pod kierunkiem A.W Dobrowolskiego, była pierwszym wieżowcem w Kijowie. Budowa hotelu zakończyła zespół architektoniczny przy głównej ulicy Kijowa Chreszczatyk, które stanowiły powojenną odbudowę w centrum Kijowa.

Więcej o:
Komentarze (18)
Pałac Kultury z rodzeństwem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Leni 

  Oceniono 52 razy 42

  Pałac Kultury jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, pocztówkowych symboli Warszawy. Ludzie z zagranicy wybierają często wycieczki szlakiem lat 60., więc coś w nim jest ;) Nie da się wymazać historii, niech on zostanie, na pamiątkę i ku przestrodze.

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 27 razy 21

  brakuje empire state building!

 • Gość: Ronald

  Oceniono 23 razy 15

  Nasz PKiN jest najładniejszy!! i Nie piszę tego jako patriota, po prostu Pałac Kultury ma coś w sobie, poza tym projektanci starali uwzględnić się w nim polską historie, Lew Rudniew pojechał do Krakowa i innych polskich miast żeby zdobyć jakąś inspiracje, dlatego PKiN różni się od innych i jest w pewien sposób pełen uroku.

 • Gość: frycek

  Oceniono 7 razy 5

  ile wy przeciwnicy pałacu macie lat?

 • Gość: Fix

  Oceniono 3 razy 3

  http://en.wikipedia.org/wiki/Manhattan_Municipal_Building

 • dsdfan

  Oceniono 2 razy 2

  Gostinnica Leningradskaja to po polsku Hotel Leningradzki a nie Hotel Leningradzkaja.

 • Gość: Stefan "Siara" Siarzewski

  Oceniono 4 razy 2

  "Maja rozmach s...y!"

 • Gość: Ość w gardle

  Oceniono 9 razy -7

  Nie jest prawdą że:

  "Decyzja o wybudowaniu Pałacu Kultury i Nauki w charakterze daru dla bratniej Polski zapadła w Moskwie."

  że Pałac Kultury i jego siedem sióstr zaprojektowany przez Lwa Rudniewa

  Pałac Kultury był darem AMERYKANÓW dla Stalina.

  Był jednym z ośmiu pałacy podarowanych Sowietom przez Amerykanów!

  Wszystkie palace były przesłane przez Amerykanów po prostu tak jak "lego".

  Pałac kultury jest zbudowany z kafelków porcelanowych a nie z cegły!

  Proponuję więcej postudiować na ten temat zamiast siać propagandę!

 • Gość: Krzysztof

  Oceniono 12 razy -8

  Z pałacem jest jak z kwestią przyzwyczajenia. Wielu osobom nie przeszkadza no bo już jest, no i kojarzy się z dzieciństwem. Moim zdaniem powinien zostać rozebrany-zburzony, jako symbol wybędzenia komuny z Warszawy. W jego miejscu powinna powstać Wieża-Iglica Niepodległości zgodnie z planami przedwojennymi! Z pałacem jest jak ze stadionem dziesięciolecia, który tak naprawdę nigdy nie przyjął się w Stolicy. Dopiero Narodowy przejął obowiązki reprezentacyjnego obiektu Stolicy i Polski. Tak też powinno stać się z pałacem. Prezydent Starzyński byłby dumny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX