Habitat 67, Moshe Safdie, Montreal

Moshe Safdie - Habitat 67 w Montrealu

Moshe Safdie - Habitat 67 w Montrealu fot: wikimedia commons

Podziel się

Realizacja Moshe Safdiego w Montrealu powstała w 1967 roku w związku z organizowaną tam wystawą EXPO. Habitat 67 składa się z 354 całkowicie identycznych prefabrykowanych żelbetowych elementów, które zestawiono w różnych konfiguracjach. Dzięki temu stworzono 148 mieszkań o urozmaiconych gabarytach i układzie przestrzennym, z których każde składało się z kilku podstawowych modułów (ich liczba wahała się od 2 do 8). Pierwotnie Safdie zaprojektował większą ilość lokali (158), lecz, już po oddaniu budynku do użytku, częśc z nich została połączona.

Struktura przypominająca porozrzucane i spiętrzone kostki miała, zdaniem projektanta, umożliwić połączenie zagęszczenia zabudowy charakterystycznego dla współczesnego budownictwa wielorodzinnego z zaletami domu jednorodzinnego. Mieszkańcy każdej jednostki mieli zapewnione poczucie prywatności (znacznie większe niż w typowym bloku) oraz dostęp do namiastki ogrodu- obszernego prywatnego tarasu obsadzonego zielenią.

Moshe Safdie - Habitat 67 w Montrealu

Egalitarne idee Safdiego nie sprawdziły się. Architekt zakładał, iż architektura nowego typu nie tylko zapewni mieszkańcom komfortowe warunki egzystencji, ale także stanie się powszechnym modelem stosowanym na szeroką skalę. Wysokie koszty całego przedsięwzięcia i wynikająca z nich cena pojedynczego mieszkania, która była znacznie wyższa niż standardowych lokali, sprawiły, że Habitat 67 pozostał jedynie interesującym prototypem.

Moshe Safdie - Habitat 67 w Montrealu

W którym z nich byś zamieszkał(a)?

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (20)
Najdziwniejsze osiedla na świecie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  macu3

  Oceniono 4 razy 4

  To w osiedle w Neapolu nazywa się Vele di Scampia. Autor zjadł "i". Nie to żebym wiedział, chciałem znaleźć więcej zdjęć w google. :)

 • avatar

  Gość: pawel

  Oceniono 5 razy 3

  ... w żadnym ... jak nikt z tych co to projektowali ...

 • avatar
 • avatar

  ignatz

  Oceniono 9 razy 3

  Architektoniczne odpowiedniki komunizmu, tak samo nieżyciowe i nieudane.

 • avatar

  Gość: baba

  Oceniono 6 razy 2

  Paskudztwa. Przekombinowane, naciągane, wymęczone projekty.

 • avatar

  Gość: Paulinka

  Oceniono 7 razy 1

  Funkenschlag:
  Na tym samym Ołtarzu na którym Chrustus ofiarowuje za Ciebie co dzień swoją Krew żebyś miał po śmierci życie wieczne w największej szczęśliwości?
  Gratuluję pomysłu.

 • avatar

  Gość: gość

  Oceniono 3 razy 1

  A tu nie ma żadnych makabrył? Aaaa, nie ma,bo to Zagranica....

 • avatar

  funkenschlag

  Oceniono 10 razy 0

  Ja bym się urządził w Licheniu. Na wieży bym sobie studio urządził, a na ołtarzu wielkie łóżko postawił. Dobre miejsce na imprezę. ;)

 • avatar

  honkers

  Oceniono 2 razy 0

  To ostatnie zdjęcie powinno być zatytułowane "Bezgusto Polacco".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX