Najładniejsze domy świata [ZDJĘCIA]

Willa w kształcie chmury, dom jak wielka donica. Oto budynki mieszkalne dostrzeżone na prestiżowym konkursie architektonicznym World Architecture Festival 2012
1 Cloud House w Australii Cloud House w Australii źródło: mcbridecharlesryan.com.au

Australia. Dom Chmura

Cloud House zaprojektował McBride Charles Ryan. Dom znajduje się w Belbourne w Australii. Architekt przebudował istniejący już dom, dodając do niego efektowną część - salon, którego ściany i dach mają kształt chmury. Dom był przebudowywany wielokrotnie. Powstało wiele przestrzeni, które mogą wydawać się niespójne, przez co budynek może zaskakiwać każdego, kto go odwiedza.

Cloud House w Australiiźródło: mcbridecharlesryan.com.au

Od strony ulicy jego kształt jest niemal identyczny jak kształt sąsiednich zabudowań. Dopiero kierując się w głąb można przekonać się dlaczego budynek znalazł się w finale konkursu WAF. Przed ogrodem architekt umieścił przestronny, mocno przeszklony salon, który jest połączony z jadalnią. To tutaj mieszkańcy mają spędzać większość swojego wolnego czasu. Salon nie ma tradycyjnych ścian i sufitu, wszystkie te elementy są obłe i łączą się tworząc jedna płaszczyznę, która otacza mieszkańców.

Cloud House w Australiiźródło: mcbridecharlesryan.com.au

2 Harold Street Residence Harold Street Residence fot. John Gollings (jcba.com.au)

Australia. Harold Street Residence

Za projekt domu w australijskim mieście Melbourne odpowiada pracownia Jackson Clements Burrows Architects. Budynek powstał dla pary, która chce w przyszłości mieć dzieci, dlatego architekci musieli tak rozplanować układ pomieszczeń, aby te odpowiadały przyszłym potrzebom mieszkańców.

Harold Street Residence

fot. John Gollings (jcba.com.au)

Na parterze znajduje się jasny salon, z którego można wyjść do ogrodu. Obok architekci zaplanowali kuchnię, małą sypialnię oraz garaż na dwa samochody. Sypialnie innych domowników znalazły się na piętrze. Z kolei ażurowe, boczne ściany mają zapewnić dodatkowe naświetlenie pomieszczeń, a latem umożliwić swobodny przepływ powietrza co ma zapewnić dobrą wentylację i chłodzenie wnętrza.

Harold Street Residencefot. John Gollings (jcba.com.au)

Harold Street Residencefot. John Gollings (jcba.com.au)

3 Haus Bavaria w Niemczech Haus Bavaria w Niemczech fot. Herbert Stolz (berarducciarchitecture.com)

Niemcy. Haus Bavaria

Zaprojektowany przez włoską pracownię Carlo Berarducci Architecture dom znajduje się w niemieckim mieście Regensburg. Haus Bavaria to nietypowy dom ponieważ został wciśnięty niczym plomba między sąsiednie kamienice. Jego elewacja jest prosta, niemal całkowicie biała. Również we wnętrzu biel jest dominującym kolorem. Trudno uwierzyć, ale cały budynek został zaprojektowany dla dwóch osób. Mieszkańcy mają do dyspozycji między innymi basen oraz szklaną windę, która łączy wszystkie piętra.

Haus Bavaria

fot. Herbert Stolz (berarducciarchitecture.com)

Haus Bavariafot. Herbert Stolz (berarducciarchitecture.com)

Haus Bavariafot. Herbert Stolz (berarducciarchitecture.com)

4 Dom na kamiennej wyspie na Łotwie Dom na kamiennej wyspie na Łotwie źródło: Zaiga Gaile Birojs (www.zgb.lv)

Łotwa. Dom na kamiennej wyspie

Dom zaprojektowało biuro łotewskiej architekt Zaigi Gaile. Nie jest on zupełnie nowym budynkiem. Architekci przebudowali bowiem już istniejący budynek z lat 80, w którym kiedyś mieścił się zakład przetwórstwa ryb. Dom stoi na kamiennej wyspie i jest otoczony morzem Bałtyckim. Architekci natknęli się na ten budynek przypadkiem, kiedy spacerowali na plaży w Wielkanoc, dlatego nazwali dom Wyspą Wielkanocną.

Dom na kamiennej wyspie na Łotwie.źródło: Zaiga Gaile Birojs (www.zgb.lv)

Przebudowa domu obejmowała wybudowanie małej przystani dla jachtu. Dom został ocieplony, a jego elewację pokryto stalowymi płytami w kolorze rdzy, które mieniąc się w zachodzącym słońcu dają niesamowity efekt. W budynku zamontowano przesuwane okna. W środku natomiast podzielono przestrzeń budując duży, wysoki, sięgający dachu piętra hol połączony z salonem oraz część sypialną, na którą składa się aż 5 pokoi.

Budynek jest ekologiczny, ogrzewany dzięki pompie, która czerpie ciepło z wnętrza ziemi. Wg. architektów dom jest doskonałym miejscem do życia w ciszy i spokoju, z dala od zatłoczonej Rygi.

Dom na kamiennej wyspie na Łotwie.źródło: Zaiga Gaile Birojs (www.zgb.lv)

Dom na kamiennej wyspie na Łotwie.źródło: Zaiga Gaile Birojs (www.zgb.lv)

5 Hill House - Dom Góra Hill House - Dom Góra fot. Nic Granleese (maynardarchitects.com)

Australia. Hill House

Dom "ze stromym zboczem" zaprojektowało biuro Andrew Maynard Architects. Budynek znajduje się w Northcote w Australii. Dom powstał dla pięcioosobowej rodziny i w założeniu ma odpowiadać obecnym jak i przyszłym potrzebom mieszkańców. Architekci starali się maksymalnie wykorzystać przestrzeń projektując dom tak, aby już samej jego elewacji nadać funkcję rekreacyjną.

Hill Housefot. Peter Bennetts (maynardarchitects.com)

Obok wejścia do domu architekci umieścili szeroką na dwa metry pochyłą ścianę, która pokryta sztuczną trawą umożliwia szybkie przemieszczanie się z piętra na parter. Tak oryginalne rozwiązanie na pewno będzie źródłem zabawy dla mieszkających tam dzieci.

Hill Housefot. Nic Granleese (maynardarchitects.com)

Hill Housefot. Nic Granleese (maynardarchitects.com)

6 Armadillo House Armadillo House źródło: formwerkz.com

Singapur. Armadillo House

The Armadillo House zaprojektowało studio Formwerkz Architects. Dom zbudowany został przy ruchliwej autostradzie w Singapurze. Bliskość drogi szybkiego ruchu wymusiła na architektach takie zaprojektowanie ściany, która graniczy z ulicą, aby jak najlepiej tłumiła hałas i jednocześnie umożliwiła doświetlenie wnętrza budynku. Dlatego ściana domu zbudowana jest z kilku, pokrytych dźwiękoszczelnym materiałem płaszczyzn, miedzy którymi umieszczono okna.

The Armadillo House

Właściciel domu chciał, aby dwójka jego dzieci mogła korzystać z budynku jeszcze przez długie lata i by bliskość autostrady nie wpływała negatywnie na jakość życia mieszkańców. Dlatego pokój dzienny umieszczony został w najniższej, tłumiącej hałas części budynku, a w ogrodzie posadzono maksymalnie dużo zieleni, która ma niwelować negatywny wpływ zanieczyszczonego przez samochody powietrza.

The Armadillo Houseźródło: formwerkz.com

7 Deck House w Brazylii Deck House w Brazylii źródło: isayweinfeld.com

Brazylia. Deck House

Dom zaprojektował architekt Isay Weinfeld. Powstał dla rodziny z trojgiem dzieci w brazylijskim Sao Paulo. Dom ma trzy poziomy. Na samej górze ulokowano pomieszczenia mające pełnić głównie towarzyską funkcję. To tam domownicy i ich goście mają wspólnie spędzać większość wolnego czasu. Architekci umieścili tam werandę, przestronny hol, jadalnię oraz kuchnię i pralnię.

Deck House w Brazyliiźródło: isayweinfeld.com

Istotną rolę odgrywało tutaj nachylenie terenu. Dom powstał na stromym zboczu dlatego patrząc na niego od frontu widać parter oraz dwa piętra. Natomiast widok domu od strony ogrodu sprawia wrażenie, że dom jest budynkiem parterowym z mocno rozbudowanym podziemiem. Deck House jest bardzo duży. Jego powierzchnia liczy aż 1249 m kw. W domu są cztery sypialnie. Jedna rodziców i trzy dla każdego dziecka. Na środkowym poziomie architekt zaprojektował sypialnię dla gości, siłownię oraz saunę. Na dużą powierzchnię domu wpływ miały też inne zaprojektowane pomieszczenia, na przykład: ogromny garaż, liczne pomieszczenia techniczne, pokój ochroniarza, magazyn czy nawet studio muzyczne.

Deck Houseźródło: isayweinfeld.com

8 House V4 House V4 fot. Nelson Kon (marciokogan.com.br)

Brazylia. House V4

Dom V4 zaprojektowało Studio MK27. Budynek znajduje się w Sao Paulo w Brazylii. House V4 jest przykładem "świadomego marnowania przestrzeni" tzn. kiedy architekci projektują domy tak, aby wykorzystać każdą dostępną przestrzeń to zespół architektów ze Studia MK27 zaprojektował swój dom w ten sposób, aby stwarzał wrażenie przerośniętego. Wrażenie to może dodatkowo potęgować bardzo mocne przeszklenie dużego salonu. Jego szklane ściany można całkowicie rozsunąć. Takie rozwiązanie pozwala postrzegać parter domu jako jeden, wielki taras.

House V4fot. Nelson Kon (marciokogan.com.br)

House V4fot. Nelson Kon (marciokogan.com.br)

9 Separation Street Separation Street źródło: www.dko.com.au

Australia. Separation Street

Dom autorstwa studia dKO Architecture znajduje się w Northcote w Australii. Budynek składa się z dwóch samodzielnych mieszkań. Architekci starali się, aby mieszkania nie były kojarzone jako bliźniaki, lecz co najwyżej kuzyni. Dlatego mieszkania różnią się detalami takimi jak kolor elewacji. Jedno z nich łączy biel i czerń, drugie zaś czerń z elementami drewna. Na uwagę zasługują dachy budynków. Dom w nowoczesny sposób nawiązuje do tradycyjnych zabudowań w okolicy, świadczy o tym popularny w tamtej części Australii kształt dachu, który architekci wykorzystali w swoim projekcie.

Separation Streetźródło: www.dko.com.au

Separation Streetźródło: www.dko.com.au

10 Stacking Green Stacking Green fot. Hiroyuki Oki (votrongnghia.com)

Zwycięzca konkursu - Stacking Green House z Wietnamu

Najlepszym domem jednorodzinnym World Architecture Festival 2012 został Stacking Green house, który został zaprojektowany przez architektów z biura Vo Trong Nghia Architects. Obsadzony roślinnością budynek stoi w mieście Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) w Wietnamie. Miasto to znane jest z bardzo gęstej zabudowy i dużego ulicznego ruchu, dlatego do krajobrazu miasta przeniknął już zwyczaj otaczania swoich domów i balkonów w blokach donicami z gęstą roślinnością.

Stacking Greenfot. Hiroyuki Oki (votrongnghia.com)

Dom zbudowany został na typowej dla Sajgonu, wąskiej działce liczącej 4 x 20 metrów. Białą fasadę budynku wzbogacono o liczne donice dla roślin. Odległości między poziomymi warstwami zieleni nie są równomierne. Warunkuje je rodzaj danych roślin, których wysokość może sięgać od 25 do 40 centymetrów. W ten sposób architekci umożliwili roślinom niemal niczym nieskrępowany rozwój.

Stacking Greenfot. Hiroyuki Oki (votrongnghia.com)

Wewnątrz donic zamontowano specjalny system nawadniający, który zapewnia roślinom optymalne warunki. Taka zielona fasada ma nie tylko ułatwić kontakt mieszkańców z naturą, ale też chronić ich przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych gwarantując przy tym dobre nasłonecznienie wnętrza. Rośliny mają też chronić mieszkańców przed ulicznym hałasem i zanieczyszczonym powietrzem.

Dom zdaje się być doskonałą odpowiedzią na potrzeby współczesnego człowieka. Żyjemy w coraz gęściej zaludnionych miastach i często mamy coraz mniej czasu by obcować z naturą. Stacking Green house pokazuje, że natura ta może być jednak na wyciągnięcie naszej ręki. Co myślicie o zwycięskim domu?

Stacking Greenfot. Hiroyuki Oki (votrongnghia.com)

Komentarze (24)
Najładniejsze domy świata [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: przenek

  Oceniono 20 razy 18

  Dom z Wietnamu jak najbardziej zasłużył na pierwsze miejsce. Sam bym taki kiedyś chciał chociaż wyspa wielkanocna też nie gorsza :)

 • avatar

  Gość: Anonim

  Oceniono 11 razy 9

  Piękne! Genialne! nie to co w Polsce. Nie no, bez przesady, w Polsce też ładne domy mamy :)

 • avatar

  busqueros

  Oceniono 10 razy 8

  Łotwa - najlepszy. Wietnam - zabawny. Brazylia ujdzie, chociaż to już było prawie 100 lat temu.
  Reszta - totalne kicze ;).

  Aha - "Niemieckie miasto Regensburg" po polsku nazywa się Ratyzbona, szanowny redaktorze bez dyplomu.

 • avatar

  zewszad_i_znikad

  Oceniono 22 razy 8

  Haus Bavaria jest koszmarny. Dla mnie takie wielkie, lodowate, sterylne wnętrza są wręcz przerażające.

 • avatar

  Gość: paweł

  Oceniono 8 razy 6

  Australia rządzi !

 • avatar

  Gość: pt

  Oceniono 4 razy 4

  "Dom znajduje się w Belbourne w Australii" w Belbourne nie ma takiego miasta powinno byc Melbourne

 • avatar
 • avatar

  Gość: klawo

  Oceniono 8 razy 2

  wiem, ze oceniano pięnkno, jednak... jak utzrymać ten ogród na wielu poziomach w domu z Wietnamu? ile jest w nim światła poza południem?
  Pierwsza australa - świetna 'koronka' z cegły ale jak myć szybę pod tą cegłą?

  Brazylia -dachy nie domy - fantastyczne... możliwe w tym klimacie i w bardzo bogatej chronionej okolicy...

  Innymi słowy: utopijne fantazje bardzo bogatych ludzi :-) Piękno nie musi być takie drogie...

 • avatar

  Gość: gość

  0

  Dlaczego tak mało zdjęć każdego z domów!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX