Najpiękniejsze miasta świata, wśród nich jedno z Polski! [RANKING]

Znany amerykański magazyn podróżniczy 'Travel & Leisure' ogłosił listę dziesięciu najpiękniejszych miast świata. Pismo, czytane co miesiąc przez pięć milionów ludzi wyznacza turystyczne trendy i każde miasto marzy o tym, by znaleźć się w którymś z publikowanych tam rankingów. Właśnie do tego grona szczęśliwców dołączył Kraków.
Kioto, fot. Kumamushi, CC BY-SA 3.0 Kioto, fot. Kumamushi, CC BY-SA 3.0 Kioto, fot. Kumamushi, CC BY-SA 3.0

1. Kioto, Japonia

Najpiękniejszym miastem świata, według redaktorów i czytelników magazynu "Travel & Leisure" jest japońskie Kioto. Licząca półtora miliona mieszkańców metropolia aż do połowy XIX wieku była stolicą Japonii; dziś nie pełni już politycznej roli i stała się przede wszystkim celem wypraw turystycznych.

Kioto/ Fot. CC BY 2.0/ Sami Paju/ Flickr.com Kioto/ Fot. CC BY 2.0/ Sami Paju/ Flickr.com

Historia Kioto sięga ósmego wieku, a miasto bardzo szybko stało się jednym z głównych ośrodków w Japonii. W XII wieku liczyło już pół miliona mieszkańców! Wielowiekowy okres rozkwitu miasta, fakt, że to tu znajdowała się siedziba cesarzy oraz główny ośrodek kulturalny i religijny spowodowały, że w Kioto zachowało się do dziś bardzo wiele bezcennych zabytków najbardziej tradycyjnej japońskiej architektury - pałace, pagody, pawilony ogrodowe.

Kioto, zdjęcie w domenie publicznejKioto, zdjęcie w domenie publicznej

Bo ogrody - to kolejny skarb Kioto, na który najbardziej zwracają uwagę redaktorzy magazynu "Travel & Leisure". W japońskim mieście istnieje wiele pięknych, zabytkowych ogrodów i parków, które zachwycają o każdej porze roku. Miasto położone jest pomiędzy dwoma rzekami i u stóp gór, dzięki czemu jego krajobraz jest wyjątkowy, a zwiedzający mają możliwość podziwiania go z różnych perspektyw.

Kioto, fot. 663highland, GFDL+creative commons2.5
Kioto, fot. 663highland, GFDL+creative commons2.5

Charleston, fot. Benjamin Dahlhoff,CC BY 3.0 Charleston, fot. Benjamin Dahlhoff,CC BY 3.0 Charleston, fot. Benjamin Dahlhoff,CC BY 3.0

2. Charleston, Południowa Karolina

Charleston w Południowej Karolinie liczy zaledwie 120 tysięcy mieszkańców. Jest zarazem jednym z najstarszych miast w USA - zostało założone w połowie XVII wieku i aż do połowy XIX wieku było jednym z większych i bardziej rozwiniętych miast na kontynencie amerykańskim.

Charleston,fot.Btcsc,CC BY-SA 3.0Charleston, fot.Btcsc, CC BY-SA 3.0

I to właśnie ze względu na jego historię Charleston w Południowej Karolinie zostało uznane za jedno z najpiękniejszych miast świata. Zachowany tu układ urbanistyczny oraz XVIII- i XIX-wieczna zabudowa z czasów sprzed wojny secesyjnej dają szansę zobaczyć, jak wyglądały Stany Zjednoczone u swojego zarania, zanim stały się światowym mocarstwem.

Charleston, fot. Daniel Mayer,CC BY-SA 3.0Charleston, fot. Daniel Mayer,CC BY-SA 3.0

Angkor Wat, fot.Primsanji,CC BY-SA 3.0 Angkor Wat, fot.Primsanji,CC BY-SA 3.0 Angkor Wat, fot.Primsanji,CC BY-SA 3.0

3. Siem Reab, Kambodża

Trzecie miejsce na liście zajmuje miasto, które turystyczną mekką stało się dość niedawno - jeszcze w latach 90. Kambodża nie była bezpiecznym miejscem i była odwiedzana przez niewielu turystów. Od kiedy sytuacja polityczna w kraju została unormowana, okazało się, że turystyka może być nawet jednym z głównych źródeł dochodu w regionie Siem Reab.

Siem Reap, fot. Dmitry A. Mottl,CC BY-SA 4.0Siem Reap, fot. Dmitry A. Mottl,CC BY-SA 4.0

Liczba turystów w tej okolicy lawinowo wzrosła głównie ze względu na znajdujące się w pobliżu ruiny historycznej stolicy Kambodży - Angkoru wraz z bezcenną świątynią, Angkor Wat, pochodzącą z XII wieku. Siem Reab jest najważniejszą bazą wypadową w rejon Angkoru. Ale i samo miasto Siem Reab warte jest zobaczenia. Posiada zróżnicowaną zabudowę, pochodzącą z różnych epok. Na przestrzeni wieków miastem władali i Chińczycy, i francuscy kolonizatorzy - po wszystkich pozostały w mieście liczne budowle.

Siem Reap, fot.Milei.vencel, CC BY-SA 3.0Siem Reap, fot.Milei.vencel, CC BY-SA 3.0

Redaktorzy magazynu "Travel & Leisure" polecają w Siem Reab zwiedzenie położonej na wodzie wioski, a także muzeum, w którym zgromadzono miniaturowe budynki i zabytki, prezentujące bogactwo kulturowe Kambodży oraz liczne tradycje regionu.

Angkor Wat, fot.James Mason-Hudson, CC BY-SA 3.0Angkor Wat, fot.James Mason-Hudson, CC BY-SA 3.0

Florencja, fot.Thermos, CC BY-SA 2.5 Florencja, fot.Thermos, CC BY-SA 2.5 Florencja, fot.Thermos, CC BY-SA 2.5

4. Florencja, Włochy

Tego włoskiego miasta nie trzeba pewnie nikomu przedstawiać. Kolebka renesansu, miasto, w którym narodziła się sztuka, dzięki której w Europie skończyło się średniowiecze. Naszpikowane zabytkami architektury oraz posiadające w muzeach bezcenne zbiory sztuki, m.in. wczesnorenesansowe malarstwo.

Florencja, fot.Bob Tubbs, zdjecie w domenie publicznejFlorencja, fot.Bob Tubbs, zdjecie w domenie publicznej

Florencja wszystkim kojarzy się z katedrą, zwieńczoną wspaniała kopułą projektu Filippo Brunelleschiego, dzwonnicą projektu Giotta, Galerią Uffizi ze wspaniałymi zbiorami renesansowego malarstwa oraz ze stojącą w Galleria dell'Accademia figurą "Dawida" Michała Anioła.

fot. CEZARY ASZKIEŁOWICZ / AGfot. CEZARY ASZKIEŁOWICZ / AG

Ale - na co zwracają uwagę redaktorzy "Travel & Leisure" - Florencja to także miasto nowoczesne, w którym obok pochodzących z XIII wieku zabytków i obok trotuarów, po których spacerowali Giotto i Michał Anioł znajdują się targi z owocami i warzywami oraz butiki Gucciego czy Dolce&Gabbana.

Florencja, fot.Luca Canepa, CC BY-SA 3.0Florencja, fot.Luca Canepa, CC BY-SA 3.0

Rzym, fot.russavia, CC BY 2.0 Rzym, fot.russavia, CC BY 2.0 Rzym, fot.russavia, CC BY 2.0

5. Rzym, Włochy

Dwa włoskie miasta na tej samej liście dziesięciu najpiękniejszych miejsc świata nie są wielkim zaskoczeniem. Kraj, który był kolebką zachodniej cywilizacji i przez wiele wieków kształtował europejską kulturę nasycony jest miejscami, które dziś stanowią bezcenne zabytki rozwoju naszego świata.

Rzym, fot.Fczarnowski, CC BY-SA 3.0Rzym, fot.Fczarnowski, CC BY-SA 3.0

Ale magazyn "Travel & Leisure" nie zajmuje się tylko zachwalaniem zabytkowych kościołów, pałaców czy fontann. Jego redaktorzy pokazują też Rzym jako miejsce dla koneserów także przyjemności cielesnych - opisuje nowe restauracje, lodziarnie, winiarnie, w których można po uczcie estetycznej przeżyć także ekstazę smakową.

Rzym, fot.Lora Beebe, CC BY-SA 3.0Rzym, fot.Lora Beebe, CC BY-SA 3.0

_____________________________________________________________________________

Zobacz film w którym Architekt Radek Gajda opowiada jak zwiedzić Rzym nie wyjeżdżając z Warszawy!

Bangkok, fot.DaveMWeber, CC BY-SA 2.0 Bangkok, fot.DaveMWeber, CC BY-SA 2.0 Bangkok, fot.DaveMWeber, CC BY-SA 2.0

6. Bangkok, Tajlandia

Bangkok - to kolejne miasto, przyciągające turystów przede wszystkim reliktami wielowiekowej historii. Ale podobno każdy, kto zwiedził tę liczącą osiem i pół miliona mieszkańców metropolię zachwyca się przede wszystkim niesamowitą mieszanka kultur i epok.

Bangkok, fot. Muisamart, CC BY-SA 3.0Bangkok, fot. Muisamart, CC BY-SA 3.0

Miasto nie ma czytelnego centrum, każda z jego 50 dzielnic posiada własny charakter - od takich, w których dominuje drewniana zabudowa i buddyjskie świątynie, przez tętniące życiem, wielokulturowe rejony handlowe po dzielnice supernowoczesnych drapaczy chmur, siedzib wielkich korporacji. To mieszkanka Wschodu z Zachodem, tradycji z nowoczesnością jest tym, co w Bangkoku najbardziej fascynuje.

Bangkok, fot. Terence Ong, CC BY-SA 3.0Bangkok, fot. Terence Ong, CC BY-SA 3.0

Kraków, fot. Ludwig Schneider, CC BY-SA 3.0 Kraków, fot. Ludwig Schneider, CC BY-SA 3.0 Kraków, fot. Ludwig Schneider, CC BY-SA 3.0

7. Kraków, Polska

Wysokie, siódme miejsce na liście dziesięciu najpiękniejszych miast świata, przyznane przez magazyn "Travel & Leisure" - to wielki sukces dawnej stolicy Polski. Oczywiście my, znający to miasto doskonale, wiemy o jego walorach i wadach. Amerykańscy redaktorzy czy turyści ze świata dostrzegają nieco inne jej zalety i jak widać oceniają je niezwykle wysoko.

Krakow, fot. Jakub Hałun, GFDLKrakow, fot. Jakub Hałun, GFDL

W opublikowanym na łamach pisma artykule o Krakowie jego autor jako najbardziej fascynującą cechę miasta wymienił fakt, że w Grodzie Kraka historia w naturalny sposób łączy się z nowoczesnością. Miasto, które już w średniowieczu było znaczącym ośrodkiem politycznym i kulturalnym do dziś jest miastem tętniącym życiem, przyciągającym artystów, poetyckim, a zarazem atrakcyjnym dla młodych i dynamicznych ludzi.

Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Gazeta Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Gazeta

Kraków został doceniony za to, że wciąż jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym, w którym wśród starych murów i przy dźwiękach hejnału z wieży kościoła Mariackiego studenci prowadzą bujne życie, a knajpy i kawiarnie pełne są studentów, poetów i turystów z całego świata.

Fot. Michal Lepecki / AG Fot. Michal Lepecki / AG

Barcelona, fot.russavia, CC BY 2.0 Barcelona, fot.russavia, CC BY 2.0 Barcelona, fot.russavia, CC BY 2.0

8. Barcelona, Hiszpania

Już od kilku lat mieszkańcy Barcelony buntują się przeciwko wciąż rosnącej liczbie turystów. Nowa burmistrz miasta, Ada Colau stara się zmienić proporcje pomiędzy atrakcyjnością miasta dla zwiedzających a dla mieszkańców. Wielu barcelończyków skarży się na to, że miliony turystów uniemożliwiają tu normalne życie, prowadząc nieuchronnie ku temu, by Barcelona podzieliła los Wenecji, z której miejscowi praktycznie się wyprowadzili, a miasto zamieniło się w turystyczny park rozrywki. Hałas i tłok dla tych, którzy chcą w Barcelonie normalnie żyć, pracować i uczyć się jest coraz większym problemem.

Parc Güell, Barcelona, fot.Angela Llop, CC BY-SA 2.0Parc Güell, Barcelona, fot.Angela Llop, CC BY-SA 2.0

Mimo to stolica Katalonii wciąż jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Europie, dzięki swemu położeniu nad morzem, pięknej architekturze, zabytkom, kuchni. Wysokie miejsce na liście 10 najpiękniejszych miast świata magazynu "Travel & Leisure" tylko to potwierdza.

Barcelona, fot.russavia, CC BY 2.0Barcelona, fot.russavia, CC BY 2.0

Cape Town, fot. Hansueli Krapf, CC BY-SA 3.0 Cape Town, fot. Hansueli Krapf, CC BY-SA 3.0 Cape Town, fot. Hansueli Krapf, CC BY-SA 3.0

9. Kapsztad, RPA

Południowoafrykańska metropolia, licząca pół miliona mieszkańców, wzbudza różne emocje. Według niektórych jest miastem niebezpiecznym, w którym grasują gangi, a kwestie rasizmu wciąż wywołują konflikty. Inni dostrzegają malownicze położenie, piękną architekturę i kwitnące życie artystyczne, niezależne galerie, dizajnerskie butiki, innowacyjne firmy, liczne oddolne aktywności młodych ludzi.

Cape Town, fot. PZFUN, CC BY-SA 2.0Cape Town, fot. PZFUN, CC BY-SA 2.0

To miasto pełne sprzeczności, spowodowanych m.in. burzliwą historią, ale też malownicze, położne pomiędzy górami a morzem, oferujące jednocześnie wielkomiejskie rozrywki i uzdrowiskowy wypoczynek.

Cape Town, fot. SkyPixels, CC BY-SA 4.0Cape Town, fot. SkyPixels, CC BY-SA 4.0

Jerozolima, fot. David Shankbone, CC BY-SA 3.0 Jerozolima, fot. David Shankbone, CC BY-SA 3.0 Jerozolima, fot. David Shankbone, CC BY-SA 3.0

10. Jerozolima, Izrael

Jeśli mowa o sprzecznościach i napięciach, wywołanych tragiczną i bardzo skomplikowaną historią, to te kwestie z pewnością dotyczą Jerozolimy. Najważniejsze miasto dla chrześcijan, nie mniej chętnie odwiedzane przez osoby nie związane z tym wyznaniem, oferuje kontakt ze starożytną historią. W mieście istnieją obok siebie dzielnice żydowska, muzułmańska, ormiańska, chrześcijańska - dla turysty niezwykle ciekawe jest zobaczenie tych kultur, istniejących obok siebie nawet mimo tego, jak wiele rodzi to konfliktów.

Jerozolima, fot. Shmuel Spiegelman, CC BY-SA 1.0Jerozolima, fot. Shmuel Spiegelman, CC BY-SA 1.0

Jerozolima posiada liczne zabytki, których historia sięga starożytności (stare miasto wpisane jest na Listę UNESCO), otacza ją ponadto piękny krajobraz z zielonymi wzgórzami z gajami oliwnymi. Bardzo blisko znajdują się wyrzeże Morza Martwego i pustynia. Bardziej współczesną, tragiczną historię przypomina instytut Yad Vashem, ale zarazem działają tu modne butiki, kluby, bary, w których toczy się normalne życie. W Jerozolimie oddech historii czuć na każdym kroku, ale miasto nie jest nim sparaliżowane i życie tak, jak każde inne na świecie.

Jerozolima, fot.Navot Miller, CC BY-SA 3.0
Jerozolima, fot.Navot Miller, CC BY-SA 3.0

Więcej o:
Komentarze (100)
Najpiękniejsze miasta świata, wśród nich jedno z Polski! [RANKING]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Krakus

  Oceniono 240 razy 98

  Kraków, miasto w którym spacerowało się z księżycem w butonierce - bezpowrotnie zaginął. Teraz jest to miasto kasyn, klubów nocnych (czytaj: burdeli), pijanych Anglików i Holendrów (przyjeżdżających na tanie piwo i tanie panienki). Jest to też miejsce wieców -pod krzyżem katyńskim- fanatyków pewnej partii, zazwyczaj po nawiedzeniu jakiegoś grobu na Wawelu.

 • buraczak

  Oceniono 109 razy 55

  Kraków niestety zaniedbany. Gospodarka węglowa zrobiła swoje elewacje poza centrum straszą brudem. O czyszczeniu elewacji (nie malowaniu) chyba nikt w Polsce jeszcze nie słyszał.

 • Gość: Krakow smierdzi

  Oceniono 93 razy 53

  Kraków - od października do kwietnia jest to kompletnie zasmrodzone miasto. Należy stąd uciekać a nie tu żyć.

 • anjas61

  Oceniono 47 razy 27

  A Wąchock który?

 • kakaowe-oko-1

  Oceniono 151 razy 23

  Wrocław był kiedyś Kwiatem Europy! Najpiękniejszym miastem Niemiec. Niestety zamieniony w twierdzę Festung Breslau zrównany z ziemią w 1945 roku poddał się jako ostatnie miasto! Potem jeszcze do lat 60 tych rozkradane i niszczone przez władzę ludową! A i tak moim zdaniem jest piękniejsze od Krakowa.

 • Gość: asd

  Oceniono 40 razy 18

  Zdjęcie, którym zilustrowano Kraków (to ostatnie, autor Michał Lepecki) pochodzi sprzed wielu lat. Dzisiaj na tym odcinku Wisły jest jeszcze jeden most (ściślej - wygodna kładka dla pieszych). Cenimy dobre ......stwo.

 • Gość: aldek

  Oceniono 45 razy 17

  Kraków to najbardziej rozpoznawalne na świecie polskie miasto, właśnie dzięki swojej urodzie. Co więcej o wiele bardziej cieszy mnie umieszczenie w rankingu Krakowa, gdyż jest kwintesencją polskiej historii, kultury i architektury. Nie można powiedzieć tego niestety o Wrocławiu- typowo niemieckie miasto, czy Gdańsku (choć tu znajdują się bardzo ważne dla polskiej historii miejsca- Westerplatte, Stocznia)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX