Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz

Nie sposób nie zwrócić uwagi na ten budynek. Wyrazista, dynamiczna architektura i przeszklone ściany otwierające wnętrza na zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Zuryskie sprawiają, że Flexhouse jest wyjątkowym domem. Funkcjonalny i energooszczędny, wykorzystuje wszystkie zalety przestrzeni, w której został wybudowany.
Flexhouse Flexhouse Fot. Camenzind Evolution

Mała działka - wielki efekt

Działka, na której powstał Flexhouse, była prawdziwym wyzwaniem. Trójkątna, wąska, licząca niecałe 500 m kw. i zlokalizowana na stoku, z jednej strony ograniczona lokalną drogą, z drugiej torami kolejowymi. Do tego należy jeszcze dodać surowe szwajcarskie przepisy budowlane, które dodatkowo podnosiły poziom trudności. Jednak autor projektu, architekt Stefan Camenzind z pracowni Camenzind Evolution, dostrzegł przede wszystkim możliwości - bliskość Jeziora Zuryskiego, wspaniały widok na jezioro i na góry na jego drugim brzegu.

Flexhouse Flexhouse Fot. Camenzind Evolution

Biała wstęga nad jeziorem

Architekt stworzył dla domu niezwykłą formę, której charakter określa biała, wijąca się na fasadzie wstęga w kształcie odwróconej litery S. Ta dynamiczna forma ma oddawać zmienność i ruch zawsze obecne w przyrodzie. Trzy ściany budynku są przeszklone, czwarta - od strony linii kolejowej - zamknięta.

Flexhouse Flexhouse Fot.Camenzind Evolution

Przestrzenie skąpane w świetle

Dom ma powierzchnię 174 metrów kwadratowych i cztery poziomy. Na parterze, częściowo otwartym na piętro, znajduje się duża, otwarta przestrzeń - salon, jadalnia i kuchnia. Na pierwszym piętrze są dwie sypialnie i łazienka.

Flexhouse Flexhouse Fot.Camenzind Evolution

Tarasy z widokiem

Na najwyższej kondygnacji znajduje się studio i dwa duże tarasy, z których roztacza się panoramiczny widok.

Flexhouse Flexhouse Fot.Camenzind Evolution

Co jest ukryte

Na najniższym poziomie ulokowano podziemny garaż i część gospodarczą domu. Pozbawioną okien ścianę od strony torów kolejowych wykorzystano jako bazę do stworzenia przestrzeni do przechowywania - szaf, szafek półek i innej zabudowy.

Flexhouse Flexhouse Fot. Camenzind Evolution

Energooszczędnie z Reynaers Aluminium

W trakcie prac koncepcyjnych i realizacji zadbano, by budynek był energooszczędny. Ogromne, panoramiczne okna są potrójnie przeszklone i wykorzystują aluminiowe systemy firmy Reynaers Aluminium - o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej (certyfikat budownictwa pasywnego Minergie), szczelności i odporności na wiatr i wodę. Dach i białą wstęgę oddzielającą od siebie kolejne kondygnacje wykończono aluminiowymi gontami, tarasy i podłogi wyłożono drewnem.

Ogrzewanie i klimatyzację zapewnia gruntowa pompa ciepła. Przed słońcem, które latem może nadmiernie nagrzewać pomieszczenia, chronią zewnętrzne żaluzje - również firmy Reynaers Aluminium.

Więcej o: