Stadiony na Mundial 2018

Swoje zgłoszenie uczestnictwa potwierdzili w 2009 roku, wtedy też nie bacząc na werdykt ruszyły przygotowania zakrojone na wielka skalę. Już dziś możemy oglądać postępy prac, imponujące stadiony pną się w górę. W 2018 roku pomieszczą setki tysięcy kibiców z całego świata, a to za sprawą mistrzostw świata w piłce nożnej FIFA 2018. Zobacz czym zaskoczą nas Rosjanie!
Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Erick van Egeraat

1. Stadion Dynamo w Moskwie, projekt: Erick van Egeraat


Stadion Dynamo, zaprojektowany przez znaną pracownię: Erick van Egeraat, będzie zlokalizowany w Parku Pietrowskim. Jest to kolejny istniejący obiekt, który zostanie poddany modernizacji. Ma charakterystyczny kształt podkowy, który po przebudowie, będzie widoczny jedynie wewnątrz.

Ażurowa elewacja wprowadzi lekkość i współczesność do historycznego obiektu. Dodatkowe atrakcje to: rozsuwany dach, hala widowiskowa na 10 000 miejsc, galeria handlowa, przestrzenie biurowe i parkingi podziemne.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

2. Spartak Stadion w Moskwie, projekt: AIKOM Russia Ltd (S. Bailey, P. Feoktistov, M. Yudin)


Zlokalizowany 25 km od centrum Stolicy - Spartak Stadion. Jest to nowy projekt, który będzie charakteryzował się najwyższymi standardami - state-of-the-art. Zaprojektowany przez pracownię AIKOM Russia Ltd (S. Bailey, P. Feoktistov, M. Yudin). Obecnie już w budowie. Ma pomieścić 47 000 widzów.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Kisho Kurokawa Architect

3. Gazprom-Arena w Petersburgu, projekt: Kisho Kurokawa Architect & Associates


Gazprom-Arena to jeden ze stadionów, który jest już w trakcie realizacji. Zaprojektowała go pracownia: Kisho Kurokawa Architect & Associates, budowa ma być zakończona w 2013 roku. Stadion ma pomieścić 62 000 widzów. Obiekt ma przypominać statek kosmiczny, otoczony z trzech stron wodą, na którego koronie będzie znajdował się taras widokowy. Rozsuwany dach, murawa wysuwana na zewnątrz, kryty basen, centrum zdrowia i urody to inne atrakcje obiektu. Dodatkowo architekci zaproponowali szereg rozwiązań, aby budowlę wznoszono i użytkowano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Populous, Buro Happold

4. Stadion Olimpijski w Soczi, projekt: Populous, Buro Happold


Stadion w Soczi także jest w trakcie budowy. Znajduje się zaledwie 150 m od brzegu Morza Czarnego. Dzięki swojej lokalizacji oferuje wspaniałe widoki na góry i morze, co również było inspiracją dla architektów. Otoczony jest zapleczem sportowym, wszystko to dlatego, że w 2014 roku to tu będą otwierane i zamykane Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Ciekawostką jest, że po Igrzyskach górny poziom trybun ma zostać usunięty, zmniejszając pojemność do ok. 25 000 miejsc.

Mundial w Rosji już w 2018 roku!

 

 

Jak na Państwo charakteryzujące się ogromna powierzchnią, zaproponowano aż 14 lokalizacji rozgrywek piłkarskich. Aby ułatwić orientację, stworzono pięć różnych obszarów. Są to: na północy - Sankt Petersburg i Kaliningrad, centralnie - Moskwa, na południu - Soczi, Rostów nad Donem oraz Krasnodar, w dorzeczu Wołgi - Jarosław, Niżny Nowogród, Kazan, Sarańsk, Samara i Wołgograd. Pomiędzy wszystkimi miastami rozgrywającymi wyznaczono linie kolejowe i powietrzne oraz sieć dróg, którymi z łatwością w krótkim czasie będzie można się przedostać w wybrane miejsce.

 

 

Zobacz jak zaprezentowała się Rosja!

 

 

Zobacz Stadiony innych Mundiali:Stadiony na Mistrzostwa Świata w RPA

Stadiony na Mundial 2014 w Brazylii

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

5. Stadion w Kaliningradzie


Stadion zostanie usytuowany na brzegu wyspy, którą oblewa rzeka Pregoła. Jego kształt ma nawiązywać do obwarowań historycznego miasta, które można jeszcze dostrzec na obrzeżach Kaliningradu. W konstrukcji zostaną zastosowane różne elementy historyzujące przeplatające się ze współczesnością. Miejsce zostało wybrane tak, aby z najwyższych rzędów było można podziwiać nie tylko grę zawodników, ale także wspaniały port i miasto. Obiekt ma zapewnić ponad 45 tys. miejsc siedzących.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

6. Stadion Szynnika w Jarosławiu

Stadion zostanie wzniesiony na istniejącym już obiekcie. Przebudowa będzie polegać na dobudowie do istniejącej jednej trybuny trzech pozostałych, oraz na rozszerzeniu zadaszenia. Przykrycie obiektu ma charakterystyczny kształt wstążki, która będzie schodzić z trybun w stronę placu, tworząc pergolę, chroniącą przed deszcze i słońcem, a także kierująca ku wejściu.

 

 

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

7. Stadion w Rostowie, Rostów nad Donem


Stadion, położony nad brzegiem rzeki Don, a na przeciwległym brzegu centrum miasta. Jest to bardzo popularne miejsce dla mieszkańców, do spędzenia wolnego czasu, dlatego wprowadzenie nowego obiektu w to miejsce, będzie się liczyć z jak najmniejszym naruszeniem istniejącej flory i fauny. Sam projekt przypomina swoim kształtem stadion w Jarosławiu. Jego głównym elementem jest również wstążka, która opada z jednej strony poza ramy stadionu. Obiekt ma pomieścić 44 000 widzów.

 

 

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

8. Stadion w Niżnym Nowogrodzie


Stadion w Niżnym Nowogrodzie charakteryzować będzie lokalizacja - wyspa na rzece Wołdze. Ma ona być wyposażona dodatkowo w zaplecze kładek, szlaków pieszych i rowerowych, ostatecznie stwarzając miejsce sportu, rekreacji i wypoczynku, nie tylko podczas Mundialu 2018. W planie są: dwie kładki dla pieszych i most z czteropasmową jezdnią, a także przewozy promowe i pojemność stadionu na 44 899 widzów.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

9. Stadion w Krasnodarze


Stadion, podobnie jak większość, zlokalizowany zostanie nad taflą jeziora Krasnodarskiego. Od miasta będzie go dzielić 14 km. Władze starają się, aby nowy obiekt stanowił początek rozwoju nowej dzielnicy rekreacyjnej miasta. Stad delikatna forma, nie wybijająca się z otoczenia, opleciona ze wszystkich stron zielenią. Stadion ma pomieścić 50 015 widzów.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Populous

10. Stadion Sawinowo w Kazanie, projekt: Populous


Stadion Sawinowo w Kazanie jest już w trakcie realizacji. Budowa ma być kończona już za dwa lata, ponieważ miasto będzie gospodarzem letniej Uniwersjady w 2013 roku. Obiekt jest zlokalizowany na zachodnim brzegu Wołgi, jednocześnie stanowi bramę do miasta od strony nadbrzeża. Został zaprojektowany przez pracownię Populous.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

11. Stadion Centralnyj w Wołgogradzie


Stadion Centralnyj, wśród wszystkich stadionów wyróznia się lokalizacja. Ma powstać na już istniejącym obiekcie, o podobnej funkcji. Obiekt jest częścią Parku miejskiego, który rozciąga się wzdłuż rzeki Wołgi, obok innego znaczącego miejsca - Kompleksu kopca Mamayev - miejsca upamiętniającego bitwę pod Stalingradem z okresu II wojny światowej. Elewacja stadionu to biało -niebieski zgnieciony materiał, którego wnętrze ma pomieścić 44 000 widzów.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

12. Stadion w Jekaterynburgu


Ciekawą i odrębną od pozostałych formą cieszy się Stadion w górach Ural, w Jekaterynburgu. Zostanie wzniesiony na już istniejącym obiekcie.Miasto, w którym się znajduje charakteryzuje się oryginalną historyczną architekturą, dlatego autorzy obiektu wykorzystali to w projekcie, co z łatwością można zauważyc. Stadion ma pomieścić 44 000 widzów.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

13. Stadion w Sarańsku


Stadion w Sarańsku to charakterystyczna czerwona, pognieciona forma zlokalizowana na wschodnim brzegu rzeki, gdzie w XVII w. zostało zlokalizowane miasto. Ulica która połączy obiekt z Centrum przecina rzekę Insar i stanowi szkielet całego miasta. Dodatkowo stadion będzie zlokalizowany w nowej dzielnicy biznesowej i zapoczątkuje jej rozwój. Jego pojemność jest liczona na 44 000 widzów. Ciekawostką jest, że tuż po Mundialu obiekt ma być pomniejszony, tak aby pomieścić 30 000 widzów.

Mundial w Rosji już w 2018 roku! Mundial w Rosji już w 2018 roku! Russia 2018-2022 Bid

14. Stadion w Samarze


Stadion będzie usytuowany pod miastem Samara, w malowniczym zakolu rzeki na wyspie Koroviy. Z lądem będzie połączony dwoma mostami i komunikacją promową. Pomieści 44 000 widzów. Jego forma, choć prosta, swoim kształtem ma nawiązywać do łodzi, która mknie w gęstwinie otoczającej zieleni.

Więcej o: